სამოდელო გაკვეთილის შეჯამება „პლასტილინის ზოოპარკი. გაკვეთილი მოსამზადებელი ჯგუფისთვის "მოგზაურობა ზოოპარკში" მოდელირება ზოოპარკის თემაზე

თამაშის გაკვეთილის "ზოოპარკი" მოკლე შინაარსი საბავშვო ბაღის საბავშვო ბაღში (1 უმცროსი ჯგუფი, ცხოვრების მე-3 წელი)

მიზნები:

გააფართოვეთ ბავშვების ცოდნა გარეული ცხოველების შესახებ, ზოოპარკი.
გაამდიდრეთ აქტიური და პასიური ლექსიკა ამ თემაზე.
გააერთიანეთ ცოდნა და რიცხვები "1" და "2" და რაოდენობა.
გააცანით ბავშვებს შავი და თეთრი.
ჩამოაყალიბეთ სტაბილური იდეები ფერის, ზომის, ფორმის, გეომეტრიული ფორმების შესახებ.
განაგრძეთ ფანქრით სწორი ვერტიკალური ხაზების დახატვის სწავლა, დააწებეთ გამოსახულება კომპოზიციაში სასურველ ადგილას. აღმზრდელის მოდელის მიხედვით ააშენეთ სამშენებლო მასალის შენობა.
ქანდაკების ტექნიკის გაუმჯობესება: დაჭერა, დაჭერა.
ასწავლეთ ბავშვებს მაკრატლის სწორად დაჭერა და ქაღალდის მოჭრა.
განავითარეთ აზროვნება, შესანიშნავი საავტომობილო უნარები, მოძრაობების კოორდინაცია.

აღჭურვილობა:

ცხოველთა სათამაშოები.
სურათის ფონი ზოოპარკის ღობის დახატვისთვის, ფანქრები.
ბილეთების მოჭრა, მაკრატელი.
ცხოველების თვითმფრინავის ფიგურები: ლომი, ზებრა, მაიმუნი, ჰიპო, სპილო, ჟირაფი, გველი.
სურათი ამ ცხოველების შავი სილუეტებით.
სურათი მოხატული ცარიელი შიგთავსებით ზოოპარკში.
სურათი სხვადასხვა სიმაღლის სახლებით.
სპილოს სურათი გეომეტრიული ფორმებით, იგივე ფორმებით.
ყავისფერი პლასტილინი, ჟირაფის სურათი ლაქების გარეშე.
ლომის ფიგურა მანის გარეშე, დამზადებულია სქელი მუყაოსგან, ტანსაცმლის ქინძისთავები.
ანანასის სილუეტი გამოსახულებები ფოთლების გარეშე ნომრებით "1" და "2".
ზოლები შავ-თეთრში.
კონტეინერი მარცვლეულით. ცხოველთა მოცულობითი ფიგურები.
გამოსახულების ფონი და დეტალები აპლიკაციის "ჰიპოს", წებოსთვის.
გველი სხვადასხვა ფერისა და ზომის წებოვანი წრეებით. ღილაკები იგივე ფერის და ზომისაა.
სამშენებლო მასალის ბარები.
"ზებრას" ტრიუკის სურათი.
აუდიოჩანაწერები: "ჟირაფს ყველგან აქვს ლაქები, ლაქები, ლაქები", ე. ჟელეზნოვა.

გაკვეთილის მსვლელობა:

მოგესალმებით "ჩვენი ჭკვიანი თავები"

გამარჯობა ბიჭებო, რა კარგია, რომ დღეს მოხვედით!
ჩვენი ჭკვიანი თავები
ბევრს იფიქრებენ, ჭკვიანურად.
ყურები მოუსმენენ
პირი ნათლად ლაპარაკობს.
სახელურები დაუკრავს
ფეხები დაიკეცება.
ზურგი ისწორებს
ერთმანეთს ვუღიმით.

მოულოდნელი მომენტი "რა არის მკერდში?"

მკერდში ჩაიხედე, რა არის? ეს ცხოველების სათამაშოებია. მოდით შევხედოთ მათ და დავასახელოთ ისინი. ამდენი ცხოველის პოვნა ერთდროულად მხოლოდ ზოოპარკში შეიძლება. რამდენი ხართ ნამყოფი ზოოპარკში?

ნახატი "ღობე ზოოპარკში"

ამ ზოოპარკში ღობე უნდა შეკეთდეს. აიღეთ ფანქრები და დახაზეთ ზოლები ზემოდან ქვემოდან.

მაკრატლით მუშაობა "ბილეთები ზოოპარკში"

ზოოპარკში შესასვლელად გჭირდებათ ბილეთი. მოდით გავაკეთოთ ბილეთები.

(ბავშვები მაკრატლით ჭრიან ბილეთებს ხაზების გასწვრივ).

დიდაქტიკური თამაში "ცხოველები ზოოპარკში"

სანამ თქვენ ხართ ცხოველთა ფიგურები და სურათი. სურათზე ნაჩვენებია ზოოპარკი, მხოლოდ ცხოველების გარეშე. აქ არის მათი ცარიელი სახლები. დავეხმაროთ ცხოველების გადასახლებაში ზოოპარკში. აქ არის ლომი. აიღე და აქ დადე. (იგივე მაიმუნი, ჰიპო, ზებრა, სპილო).

დიდაქტიკური თამაში "ვისი სახლი?"

სურათზე გამოსახულია სამი სახლი - მაღალი, ქვედა და დაბალი. ბავშვებს ეძლევათ სამი ფიგურა - ჟირაფი, ჰიპოპოტამი და გველი.
ბავშვებო, დაფიქრდით, ვინ რომელ სახლში ცხოვრობს? რომელ სახლში ცხოვრობს ჟირაფი? ყველაზე მაღალ სახლში. რატომ გადაწყვიტე ასე? რომელ სახლში ცხოვრობს ჰიპო? ჰიპოპოტამი ცხოვრობს ქვედა სახლში. რატომ? რომელი სახლია სწორი გველისთვის? ყველაზე დაბალი სახლი გველის შესაფერისია. რატომ?

სპილო

დიდაქტიკური თამაში "დააყენე სურათი გეომეტრიული ფორმებიდან"

რომელი ცხოველია ნაჩვენები სურათზე? სპილო. მოდით, სურათი კიდევ უფრო უკეთესი გავხადოთ - ცარიელ ადგილებზე დადეთ გეომეტრიული ფიგურები. აიღეთ წრე ხელში და იპოვეთ მისი ადგილი სურათზე. (იგივე სხვა ფიგურებთან ერთად).

Ჟირაფი

მოდელირება "ლაქები ჟირაფზე"

ეს ჟირაფი არ ჰგავს ნამდვილს. რა აკლია მას? არ არის საკმარისი ლაქები. დახეხეთ პლასტილინის ნაჭრები, წაისვით ჟირაფზე და ზემოდან დააჭირეთ თითით.

დინამიური პაუზა "ჩვენ წავედით ზოოპარკში"

მანქანით ვიარეთ,
მივედით ზოოპარკში.
BBC!
(ბრუნავს ხელებით, რომლებსაც „საჭე უჭირავს“)

ცხენზე ვიჯექით
ჩვენ ვიარეთ ყველა ცხოველის გარშემო.
გოპ-გოპ-გოპ!
(ბავშვები აკეთებენ მსუბუქ ჩაჯდომას, ხელებს აწვდიან, „აჭერენ სადავეებს“)

ჩვენ ვმოძრაობდით ლოკომოტივით,
და ჩვენ დავბრუნდით.
ოჰ!
(ხელები მოხრილი აქვს იდაყვებში, მონაცვლეობითი მოძრაობები მარცხენა და მარჯვენა ხელებიწინ და უკან)

ზებრა

დიდაქტიკური თამაში "შავ-თეთრი"

მასწავლებელი ბავშვებს უჩვენებს შავ-თეთრ ზოლებს, შემდეგ ურიგებს ბავშვებს და სთხოვს აჩვენონ შავი, თეთრი ზოლები. შემდეგ ბავშვებს ეძლევათ მეტი ზოლები და სთხოვენ, მოაწყონ ისინი მწკრივად, ცვალებად ფერებში, როგორც ზებრა.

სურათის ფოკუსირება

ეს სურათი ზებრას ჰგავს? არა. ახლა მოათავსეთ იგი მუყაოს შავი ნაჭერის თავზე. ხრიკი - აღმოჩნდა, რომ ნამდვილი ზებრა ზოლებით.

Მაიმუნი

დიდაქტიკური ვარჯიში "ანანასი"

ეს არის ანანასი. მაიმუნებს უყვართ მისი ჭამა. გთხოვთ გაითვალისწინოთ, რომ ანანასებზე არის ნომრები. აჩვენეთ ანანასი 1 ნომრით. აჩვენეთ ანანასი 2 ნომრით. ანანასის ზემოდან 1 ნომრით მიამაგრეთ ერთი მწვანე ფოთოლი. რამდენ მწვანე სამოსს-ფოთოლს ანიჭებთ ანანასს 2 ნომრით? ორი ტანსაცმლის სამაგრი.

გველი

თამაში ღილაკებით "გველი"

ბავშვები გველის სურათზე აწყობენ სხვადასხვა ფერისა და ზომის ღილაკებს იმავე ფერისა და ზომის წრეებით.

ჰიპო

აპლიკაცია "ბეჰემოთი"

ბავშვები თავს, ფეხებს და ბუჩქს აკრავენ ფონზე ჰიპოპოტამის ოვალური სხეულით.

ლომი

ტანსაცმლის სამაგრებით თამაში "ლომის მანე"

ლომის თავზე ტანსაცმლის სამაგრების მიმაგრებით ბავშვები ამზადებენ მანეს.

დიდაქტიკური თამაში "იპოვე და დაასახელე"

ბავშვები მარცვლეულის კონტეინერიდან ცხოველების ფიგურებს ამოიღებენ და ასახელებენ.

ვოლიერების დიზაინი

ცხოველის ფიგურისთვის ბავშვები ვოლიერს აშენებენ გისოსებიდან.

დიდაქტიკური თამაში "ვისი ჩრდილი?"

იპოვეთ ჩრდილი და მოათავსეთ ფერადი სურათი ზემოდან. რა ცხოველები გყავთ სურათზე?

დინამიური პაუზა "ჩვენ მივდივართ ზოოპარკში"

ზოოპარკში მივდივართ
ყველას მოხარულია იქ ყოფნა!
(სიარული)

არიან დათვები და პინგვინები
თუთიყუში და ფარშევანგი
არიან ჟირაფები და სპილოები
მაიმუნები, ვეფხვები, ლომები
(უხვევს მარცხნივ და მარჯვნივ გაშლილი ხელებით)

ჩვენ ყველანი ვთამაშობთ მხიარულებას
და ჩვენ ვასრულებთ მოძრაობებს
(ხელები ქამარზე. ნახევრად ჩოჩქოლი მოხვევებით მარჯვნივ და მარცხნივ)

ეს არის ლომი. ის მხეცთა მეფეა
ის არ არის უფრო ძლიერი მსოფლიოში.
ის დადის ძალიან მნიშვნელოვანი,
ის არის სიმპათიური და მამაცი.
(ბავშვები დადიან აუჩქარებლად, ზომიერად, მაღლა აწეული. ნაბიჯი შესრულებულია მოხდენილად, ფეხის ოდნავ აწევით თითებამდე და ტანის ოდნავ მობრუნებით. ხელები ქამარზეა)

და მხიარული მაიმუნები
ვაზები ისე ატრიალებდნენ
(საწყისი პოზიცია: უძრავად დგომა, ფეხები მხრების სიგანეზე, ხელები თითებით გაშლილი, იდაყვებში მოხრილი. ბავშვები ასრულებენ პატარა ნახევრად ჩაჯდომებს)

რომ ზამბარა ზევით-ქვევით
და აიღე ყველაზე მაღლა!
(ზემოდან ტაშით ხტუნვა)

და აი, კეთილი, ჭკვიანი სპილო
(ბავშვები ფეხებს აშორებენ მხრების სიგანეზე, მკლავებს იდაყვებში მოხვევენ, აწევენ და გვერდებზე გაშლიან)

მშვილდს გაუგზავნა ყველას.
ის თავს აქნევს
და გაგიცანი.
(დააჭირეთ თითები თავზე. ბავშვები ასრულებენ ტორსის მოხვევას წინ-მარჯვნივ, წინ-მარცხნივ)

ფეხის ფეხზე მიმაგრება,
ერთმანეთის მიყოლებით,
პინგვინები ერთად დადიოდნენ ზედიზედ,
როგორც პატარა რაზმი.
(ბავშვები მოძრაობენ სწორ, მოდუნებულ ფეხებზე პატარა დაჭერით. ამ შემთხვევაში, ქუსლი მოთავსებულია ქუსლზე, ​​თითები გაშლილია, ხელები ჩამოშვებულია და სხეულზე დაჭერილია, სხეული ოდნავ ირხევა მარჯვნივ და მარცხნივ)

კენგურუ ისე სწრაფად დადის
ჩემი საყვარელი ბურთის მსგავსად.
(ბავშვები იდაყვებს იღუნებენ და იწყებენ მსუბუქი ხტომის მოძრაობების შესრულებას მარჯვნივ და მარცხნივ, წინ და უკან)

აი გველი, აშინებს
(მარჯვენა ხელის ტალღის მსგავსი მოძრაობები)

და ის არ უშვებს მას ახლოს.
ის მიწაზე დაცოცავს
ოდნავ მოძრაობს.
(სხეულის ტალღოვანი მოძრაობები)

ახლა კი საღამო მოდის
ჩვენს ზოოპარკს სძინავს
დილამდე იძინებს
დროა წავიდეთ სახლში.
(სიარული)

მუსიკალური რიტმული ვარჯიში "ჟირაფი"

ბავშვები უკრავენ ბავშვთა ხმაურის ინსტრუმენტებს ჟელეზნოვას სიმღერაზე "ჟირაფი".

GBU RB სამხრეთ-დასავლეთის ინტერრაიონული ცენტრი "ოჯახი"

ბავშვთა და მოზარდთა სოციალური თავშესაფრის განყოფილება

ალშეევსკის მხარეში.

გაკვეთილის შეჯამება

"პლასტილინის ზოოპარკი"

მომზადებული და ჩატარებული

აღმზრდელი ხისმატულინა გ.მ

რაევსკის წინააღმდეგ

თემა: პლასტილინის ზოოპარკი.

მიზნები: დაწყებითი სკოლის ასაკის ბავშვების შემოქმედებითი შესაძლებლობების განვითარება პლასტილინისგან კოლექტიური სამუშაოს შექმნის გზით.

პროგრამული უზრუნველყოფის შინაარსი:

მოდელირებაში ცხოველების გამოსახულების შესაქმნელად მეთოდების შემუშავება (კონსტრუქციული, სკულპტურული, კომბინირებული).

განაგრძეთ გადაცემის სწავლა მახასიათებლებიცხოველები.

ცხოველის გამოსახულების შექმნისას გამოძერწვის პროცესში ხელების წვრილი მოტორული უნარების განვითარება.

გამოიწვიეთ დადებითი ემოციები ერთობლივი საქმიანობადა მისი შედეგი, განუვითარდეთ თქვენი სამუშაოს გაანალიზების უნარი მისი განხორციელების პროცესში; ხელობისადმი ზუსტი დამოკიდებულების ჩამოყალიბება; თქვენი სამუშაო ადგილი.

მასალები: პლასტილინი, დასტა, სამოდელო დაფა (ხელსახოცები თითოეული ბავშვისთვის).

გაკვეთილის მსვლელობა:

    შესავალი ნაწილი.

ვარ მხიარული, ძლიერი, მამაცი

სულ დაკავებული ვარ.

არ ვტირი, არ მეშინია

მე არ ვჩხუბობ ჩემს მეგობრებთან!

შემიძლია თამაში, შემიძლია ვისრიალო

შემიძლია მთვარეზე ფრენა.

მე არ ვარ ტირილი, მე ვარ მამაცი!

და ზოგადად, მე მშვენივრად ვარ!

Ბიჭები. მოდით ვითამაშოთ თამაში "მითხარი სიტყვა".

გესმის ძლიერი დარტყმა?

ხედავ ძლევამოსილ ღეროს?

ეს არ არის ჯადოსნური ოცნება!

ეს არის აფრიკული (სპილო).

ყველაზე მაღალი მხეცები -

აფრიკელი გრძელთმიანი -

ის ამაყად დადის, როგორც გრაფი, რომელსაც ეძახიან ... (ჟირაფი).

უცებ საშინელი ღრიალი გაისმა, ირგვლივ ყველა ჩიტი შეაშინა.

ის დადის გალიაში, სასტიკი, მხეცთა მეფე, მოკლედ... (ლომი).

უხერხული, ცელქი, ის ბუნაგში იწოვს თათს.

Ეს ვინ არის? სწრაფად უპასუხე! კარგად, რა თქმა უნდა ... (დათვი).

ეს ძალიან უცნაური ბაღია, იქ გალიებში ჩასმული ცხოველები სხედან,

პარკს ეძახიან, ხალხი პარკში ისვენებს.

თავშესაფრებია, გალიები ღია ცის ქვეშ, ღობის უკან ცხოველები დადიან.

რას ვეძახით ამ პარკს? და ვაპირებთ ცხოველების ყურებას? (ზოოპარკი).

    თემატური შეტყობინება.

კიდევ რომელ ცხოველებს იცნობთ ზოოპარკში?

ბიჭებო, ჩვენ მოვამზადეთ ტერიტორია ზოოპარკისთვის და არ გვყავს საკმარისი ცხოველები, რომლებიც იქ იცხოვრებენ. როგორ ფიქრობთ, რისგან შეიძლება შეიქმნას ცხოველები?

დაფიქრდით, როგორი ცხოველის მოხიბვლა გსურთ? უჯრაზე მაქვს ცხოველების ფიგურები, წაიღეთ ის ცხოველი, რომლის ჩამოსხმაც გსურთ.

3. ახალი თემების სწავლა (ნებისმიერი ცხოველი, უნდა ვიცოდეთ, რა საერთო აქვს ყველა ცხოველს, როგორ ჰგავს ისინი. (განიხილეთ ცხოველთა ფიგურები).

ტორსი, თავი, ფეხები, ყურები, კუდი და ა.შ.

მითხარი, როგორი ფორმა აქვს ტანს? უფროსი? ფეხები? ყურები? (ოვალური, მრგვალი).

რა არის ცხოველის ყველაზე დიდი ნაწილი? (ტორსი).

ბიჭებო, მითხარით, როგორ შეიძლება ტანის გამოძერწვა? (Კონსტრუქციული). თქვენ უნდა აიღოთ დასტა. პლასტილინი დავჭრათ ნაჭრებად, ხელისგულებით წრიული მოძრაობით გავაბრტყელოთ ბურთი, შემდეგ სწორი მოძრაობებით გავაბრტყელოთ პლასტილინი ოვალის სახით.

არსებობს მთელი ნაწილისგან გამოძერწილი სხეულის გამოძერწვის სხვა გზა.

პლასტილინის ნაჭერს ერთი ხელით ვაბრტყელებთ მყარ ზედაპირზე სწორი მოძრაობებით სასურველ ფორმამდე, შემდეგ კი ვჭრით ან ვაფორმებთ დასტით - ძირს სხვადასხვა მოძრაობებით: დაჭერით, მოხარეთ, გადაატრიალეთ, დაჭერით.

დააზუსტეთ სხეულისა და სხვადასხვა ცხოველების სხვა ნაწილების თვისებები, რომლებსაც ბიჭები გამოძერწავენ.

Შენიშვნა. ჯერ თავი სხეულზეა მიმაგრებული, შემდეგ ფეხები, ფეხები. ყურები თავისკენ, შემდეგ კუდი. თითოეული დეტალი უნდა იყოს მჭიდროდ დაფარული ბაზაზე.

ქანდაკებაში გამოიყენება მრავალი დამხმარე გამოსახულების ტექნიკა. სწორედ ისინი იძლევიან საშუალებას, რომ თითოეული ცხოველი უნიკალური იყოს.

4. Პრაქტიკული სამუშაო.

ძერწვის პროცესში ყურადღება მიაქციეთ ქანდაკების სხვადასხვა ტექნიკის გამოყენებას, პროპორციების გადაცემას, დამახასიათებელ დეტალებს. შემახსენე, რომ გამოვიყენო სტეკი ზოგიერთი დეტალის მითითებისთვის.

5. გაკვეთილის შედეგი.

ვისი ცხოველის ფიგურა მოგწონთ და რატომ?

სვეტლანა რიჟოვა
სამოდელო გაკვეთილის შეჯამება "პლასტილინის ზოოპარკი"

« პლასტილინის ზოოპარკი»

სამიზნე: უფროსი ბავშვების შემოქმედებითი შესაძლებლობების განვითარება სკოლამდელი ასაკიგუნდური მუშაობის შექმნის გზით პლასტილინი.

პროგრამული შინაარსი:

შეიმუშავეთ გზები (კონსტრუქციულისკულპტურული, კომბინირებული)ცხოველების სურათების შექმნა ქანდაკება.

განაგრძეთ სწავლება ცხოველების მახასიათებლების გადმოცემის მიზნით.

პროცესში ხელების მშვენიერი მოტორული უნარების განვითარება ქანდაკებაცხოველის გამოსახულების შექმნისას.

გააღვიძეთ დადებითი ემოციები ერთობლივი საქმიანობიდან და მათი შედეგებიდან.

განუვითარდეთ თქვენი ნამუშევრის ანალიზის უნარი მისი განხორციელების პროცესში;

ხელობისადმი ზუსტი დამოკიდებულების ჩამოყალიბება; თქვენი სამუშაო ადგილი.

მასალები (რედაქტირება): პლასტილინი, დასტა, დაფა ამისთვის ქანდაკება(თითოეული ბავშვისთვის, ხელსახოცები.

გაკვეთილის მსვლელობა:

მისასალმებელი რიტუალი

მე ვარ მხიარული ძლიერი, მამაცი

მე ყოველთვის საქმით დაკავებული.

არ ვტირი, არ მეშინია

მე არ ვჩხუბობ ჩემს მეგობრებთან!

შემიძლია თამაში, შემიძლია ვისრიალო

შემიძლია მთვარეზე ფრენა.

მე არ ვარ ტირილი, მე ვარ მამაცი!

და ზოგადად, მე მშვენივრად ვარ!

ბიჭებო, მოდით ვითამაშოთ თამაში "მომეცი სიტყვა"

გესმის ძლიერი დარტყმა? ხედავთ გრძელ საბარგულს? ეს არ არის ჯადოსნური ოცნება! აფრიკულია. (სპილო).

ყველაზე მაღალი მხეცები -

აფრიკელი გრძელთმიანი -

დადის ამაყად, როგორც გრაფი,

მას ეძახიან.

(ჟირაფი)

უცებ საშინელი ღრიალი გაისმა,

შეშინებული ყველა ჩიტი ირგვლივ.

დადის გალიაში, სასტიკი,

მხეცთა მეფე, მოკლედ...

(ლომი)

მოუხერხებელი, ცერებრული,

თათს ბუნაგში წოვს.

Ეს ვინ არის? მალე მიპასუხე!

აუცილებლად,.

(დათვი)

ეს ძალიან უცნაური ბაღია

გალიებში ცხოველები სხედან იქ,

პარკს ეძახიან,

პარკში ხალხი ისვენებს.

არის თავშესაფრები, ვოლიერები,

მხეცები გალავნის უკან დადიან.

როგორ ვუწოდოთ ამ პარკს

და ვაპირებთ ცხოველებს ყურებას?

(ზოოპარკი.)

რა სხვა ცხოველები ცხოვრობენ ზოოპარკი თქვენ იცით? (ბავშვების პასუხები)

ბიჭებო, ჩვენ მოვამზადეთ ტერიტორია ზოოპარკიდა ჩვენ არ გვყავს საკმარისი ცხოველები, რომლებიც იქ იცხოვრებენ. როგორ ფიქრობთ, რისგან შეიძლება შეიქმნას ცხოველები? (ბავშვების პასუხები).

დაფიქრდით, როგორი ცხოველის მოხიბვლა გსურთ? უჯრაზე მაქვს ცხოველების ფიგურები, წაიღეთ ის ცხოველი, რომლის ჩამოსხმაც გსურთ.

მასწავლებელი იწვევს ბავშვებს დაიკავონ თავიანთი ადგილები.

იმისათვის, რომ დავაბრმავოთ ნებისმიერი ცხოველი, უნდა ვიცოდეთ, რა საერთო აქვს ყველა ცხოველს, როგორ ჰგავს ისინი. (განიხილეთ ცხოველების ფიგურები).

ბიჭებო, ყურადღება მიაქციეთ სხეულის ნაწილებს. სხეულის რა ნაწილები აქვთ ცხოველებს?

ტორსი, თავი. ფეხები, ყურები, კუდი და ა.შ.

მითხარი, როგორი ფორმა აქვს ტანს? თავი? ფეხები? ყურები? (ოვალური, მრგვალი)

ცხოველის სხეულის რომელი ნაწილია ყველაზე დიდი. ტანი.

ბიჭებო, მითხარით, როგორ შეიძლება ტანის გამოძერწვა? (კონსტრუქციული)

თქვენ უნდა აიღოთ დასტა. Მოჭრა პლასტილინი ნაჭრებად, გააბრტყელეთ ბურთი ხელისგულებით წრიული მოძრაობით, შემდეგ გააბრტყელეთ სწორი მოძრაობებით ოვალური ფორმის პლასტილინი.

არის სხვა გზა ქანდაკებატანი ერთი ნაწილისგან არის გამოძერწილი. გააბრტყელეთ ნაჭერი პლასტილინიერთი ხელით მყარ ზედაპირზე სწორი მოძრაობებით სასურველ ფორმამდე, შემდეგ კი დაჭერით ან მოდელირდით დასტით - ძირი მრავალფეროვანია მოძრაობები: უკან დახევა, მოხრილი, გადახვევა, დაჭიმვა.

დააზუსტეთ სხეულისა და სხვადასხვა ცხოველების სხვა ნაწილების თვისებები, რომლებსაც ბიჭები გამოძერწავენ.

გთხოვთ გაითვალისწინოთ, რომ ჯერ თავი მიმაგრებულია სხეულზე, შემდეგ კი ფეხები, ფეხები. ყურები თავისკენ, შემდეგ კუდი. შეერთებისას თითოეული ნაწილი მჭიდროდ უნდა იყოს გამოყენებული.

ქანდაკებაგამოიყენება მრავალი დამხმარე ტექნიკა გამოსახულების დეკორაციისთვის. სწორედ ისინი იძლევიან საშუალებას, რომ თითოეული ცხოველი უნიკალური იყოს.

პროდუქტიული საქმიანობა

დროს ქანდაკებაყურადღება მიაქციეთ სხვადასხვა ტექნიკის გამოყენებას ქანდაკება, პროპორციების გადაცემა, დამახასიათებელი დეტალები.

შემახსენე, რომ გამოვიყენო სტეკი ზოგიერთი დეტალის მითითებისთვის.

ვისი ცხოველის ფიგურა მოგწონთ და რატომ?

დაკავშირებული პუბლიკაციები:

ინტეგრირებული ფიზიკური აღზრდის გაკვეთილის მოკლე შინაარსი "მხიარული ზოოპარკი"აბსტრაქტი პირდაპირ საგანმანათლებლო საქმიანობა on ფიზიკური კულტურაინტეგრაციით საგანმანათლებლო სფეროები"ჯანმრთელობა", "შემეცნება" ,.

კომპლექსური გაკვეთილის მოკლე შინაარსი "ზეციური ზოოპარკი"მიზანი: ბავშვებს მიაწოდონ ინფორმაცია ვარსკვლავებისა და თანავარსკვლავედების, მათი დამახასიათებელი ნიშნები... მიზნები: 1. გააცნოს ბავშვებს ზოგიერთი თანავარსკვლავედის სიმბოლო.

ღია გაკვეთილის რეზიუმე "ზოოპარკი"მიზნები: ბავშვების ცოდნის გაფართოება გარეული ცხოველების, ზოოპარკის შესახებ. გაამდიდრეთ აქტიური და პასიური ლექსიკა ამ თემაზე. გააცანით ბავშვებს შავი.

კლასების შეჯამება უფროს ჯგუფში TNR "ზოოპარკის" მქონე ბავშვებისთვისმაკორექტირებელი და საგანმანათლებლო მიზნები: ბავშვების იდეების გარკვევა და გაფართოება ცხელი ქვეყნებისა და ჩრდილოეთის ცხოველებზე. ლექსიკონის გაფართოება მოცემულისთვის.

გაკვეთილის მოკლე შინაარსი მეორე უმცროს ჯგუფში "ზოოპარკი"ამოცანები: - გაიმეოროს ბავშვებისთვის ნაცნობი გარეული ცხოველები; - ბუნების სიყვარულის გამომუშავება, ცხოველებთან ურთიერთობისა და მათი დახმარების სურვილი; - მატარებელი.

გაკვეთილის მოკლე შინაარსი მეტყველების განვითარებაზე "მოგზაურობა ზოოპარკში"მიზანია ხელი შეუწყოს მეტყველების განვითარებას ზოოპარკის მცხოვრებლებთან შეხვედრისას; ამოცანები: საგანმანათლებლო: - ხმოვანი ბგერის ცნების კონსოლიდაცია;

შემეცნებითი გაკვეთილის მონახაზი ქ მოსამზადებელი ჯგუფი
გაკვეთილის თემა:
"მოგზაურობა ზოოპარკში"

გაკვეთილის ფორმა: ფრონტალური.

გაკვეთილის მიზანი:ესთეტიკური დამოკიდებულების ჩამოყალიბება მიმდებარე სამყაროს მიმართ.

პროგრამის ამოცანები: ჩვენს და სხვა ქვეყნებში ცხოველების შესახებ იდეების სისტემატიზაცია.

განვითარება:

- ჩვენს და სხვა ქვეყნებში ცხოველების შესახებ ბავშვების იდეების სისტემატიზაცია;

- ყურადღების კონცენტრაციის, მეხსიერების განვითარება;

- განუვითარდებათ ანალიზის, დასკვნების გამოტანის უნარი.

ფორმირებადი:

- ცხოველების შესახებ სურათების განხილვის უნარის ჩამოყალიბება, მათი ნიშნების, თვისებებისა და მოქმედებების ხაზგასმა;

- მასწავლებელთან ერთად ცხოველების შესახებ აღწერითი მოთხრობის შედგენის უნარის ჩამოყალიბება;

დამაგრება:

- ცხოველების მოპყრობის წესების დაფიქსირება.

საგანმანათლებლო:

- ერთმანეთის მოსმენის, სირთულეების შემთხვევაში ერთმანეთის დახმარების უნარის გამომუშავება;

- ხელი შეუწყოს ქცევის კულტურას ზოოპარკში.

ლექსიკონი:აქლემი, კოალა, მარტორქა, ტურა.

მეთოდოლოგიური ტექნიკა:

1. სახელმძღვანელო კითხვები;

2. თამაშის მომენტი"მოგზაურობა ზოოპარკში";

3. დიდაქტიკური თამაშები: "შეგიძლია - არ შეგიძლია", "განაგრძე წინადადება", "ჯადოსნური ჯაჭვი";

4. ფირფიტის დათვალიერება;

5. ზოოპარკში ქცევის წესების კონსოლიდაცია;

6. გამოცანების გამოცნობა;

7. ნახატებისა და სათამაშოების შემოწმება;

8. ქება, დახმარება;

9. ფიზიკური კულტურის წუთი;

10. ანალიზი.

წინა სამუშაო:

1. თემატური ალბომების „ცხოველები“ ​​განხილვა;

2. საცხოვრებელი კუთხის მონახულება EBC "კარაშში";

3. ეროვნულ მუზეუმში განყოფილების „ჩვენი მიწის ცხოველები“ ​​მონახულება.

4. ცხოველებზე მოთხრობების კითხვა;

5. ცხოველების ხატვა, მოდელირება.

მასალა გაკვეთილისთვის:

1. ნიშანი „ცხოველებს არ ეკრძალებათ კვება“;

2. საჭე;

3. დაფა „ზოოპარკი“;

4. ცხოველების ამსახველი ილუსტრაციები სხვა და სხვა ქვეყნები;

5. ცხოველთა სათამაშოები;

6. შავი ფარდა;

7. ცხოველის ნიღბები (მელა, ქათამი, მამალი, დათვი, მაიმუნი, ღორი, ბეღურა, კატა);

8. "უჯრედების" სამშენებლო მასალა;

9. ცხოველთა სიმბოლო-გამოსახულებები.

გაკვეთილის მსვლელობა:

Ნაწილი 1.

ბავშვები სხედან თავიანთ ადგილებზე, ჯგუფი სტილიზებულია, როგორც ზოოპარკი.

განმანათლებელი:

- ბიჭებო, როგორ ფიქრობთ, სად შეიძლება ნახოთ სხვადასხვა ქვეყნიდან სხვადასხვა ცხოველი ერთ ადგილას და ერთდროულად?

ბავშვები:

-ზოოპარკში.

განმანათლებელი:

- ასეა, ბიჭებო ზოოპარკში!

- გინდა იმოგზაურო ზოოპარკში, სადაც შეგიძლია იხილო ცხოველები, დააკვირდე და აღფრთოვანდე.

ბავშვების პასუხები.

სად წავალთ დღეს თქვენთან ერთად და თქვენთან ერთად გავემგზავრებით ავტობუსით უჩვეულო ბილეთებით.

გთხოვთ, ჩაჯდეთ ავტობუსში და იყიდეთ ბილეთები და დაიკავეთ ადგილები თქვენს მიერ შეძენილი ბილეთის მიხედვით.

მე და შენ წავალთ ზოოპარკში და მერე მითხარით რა ცხოველები ნახეთ, რომელ გალიებში იყვნენ და რა ნომრის ქვეშ იყო გალია.

ზოოპარკში ყურადღებით მოუსმინეთ მეგზურს, რომელიც მოგიყვებათ ცხოველებზე.

ბავშვები დგებიან ადგილებიდან, მიდიან ავტობუსში, ყიდულობენ ბილეთებს და „მიდიან“ ზოოპარკში.

- ამასობაში ზოოპარკში მივდივართ, შეამოწმეთ თუ იცით ზოოპარკში შესწორებული ქცევა? (ბავშვების პასუხები).

და იმისათვის, რომ ჩვენთვის წასვლა უფრო სახალისო იყოს, მოდით ვითამაშოთ თამაში "შეგიძლია - არ შეგიძლია". მე გეუბნები წესს და შენ მითხარი შეგიძლია თუ არა.

1. „ცხოველებზე დაკვირვება არ შეიძლება“;

2. „შეგიძლიათ გალიებთან ახლოს მიხვიდეთ“;

3. „არ შეიძლება ცხოველებზე ზრუნვა“;

4. ,,ზოოპარკში შეგიძლია ხმაური ატეხო“;

5. „ცხოველებით არ შეიძლება აღფრთოვანდე“;

6. „შეგიძლიათ აჭამოთ ცხოველები უცხო ადამიანებს“.

განმანათლებელი:

- რა თქმა უნდა, თითოეული თქვენგანი ერთხელ მაინც ყოფილა ზოოპარკში.

და მე ვნახე ზუსტად ისეთი თეფში, რომელიც ცხოველებთან ერთად გალიებს ჰკიდია (მასწავლებელი აჩვენებს თეფშს). მშობლებმა წაგიკითხავთ: „აკრძალულია ცხოველების კვება“. Რატომ ფიქრობ? (ბავშვების პასუხები).

- მართალია. წარმოიდგინეთ, რომ მთელი დღის განმავლობაში მოგცემენ ტკბილეულს, ფუნთუშებს, ახალ პურს, ბანანს და კიდევ ბევრს. რა თქმა უნდა, მუცელი მტკივა.

- ველურ ბუნებაში ცხოველები ასევე არ ჭამენ მთელი დღის განმავლობაში. გარდა ამისა, ბევრმა არ იცის რისი ჭამა შეუძლია ამა თუ იმ ცხოველს და რასაც მოხვდება გალიებში და ღია ცის ქვეშ ყრიან. ამით ცხოველები ავადდებიან.

- კიდევ რისი გაკეთება არ ღირს ზოოპარკში?

ბავშვები:

- გალიებთან ახლოს მიდი.

განმანათლებელი:

- სწორია და მითუმეტეს ხელების იქ ჩასმა. გალია ხომ ცხოველის სახლია და ის დაიცავს ამ სახლს.

- და ასევე ზოოპარკში არ უნდა ატეხო ხმაური. Რატომ ფიქრობ?

ბავშვები:

- იმიტომ, რომ ცხოველები შეჩვეულნი არიან გაჩუმებას. ა ხმამაღალი ხმაურიისინი შეიძლება გაღიზიანდნენ.

განმანათლებელი:

- ასეა, ბიჭებო, თქვენ მშვენიერი ხართ, თქვენ იცით ქცევის ყველა წესი და ამიტომ შეგვიძლია უსაფრთხოდ წავიდეთ სამოგზაუროდ ზოოპარკში.

Მე -2 ნაწილი.

განმანათლებელი:

- ჩვენს "ზოოპარკში" მისასვლელად საჭიროა გამოიცნოთ გამოცანები ცხოველებზე.

მასწავლებელი აკეთებს გამოცანებს, ბავშვები გამოცნობენ მათ.

გამოცანები

1. არის მანე, მაგრამ ის არ არის ცხენი,

გვირგვინი არ არის, მაგრამ ის არის მეფე.

(Ლომი)

6. ოსტატურად ხტება

უყვარს სტაფილო.

(კურდღელი)

2. ზამთარში ბუნაგში სძინავს

უზარმაზარი ფიჭვის ქვეშ

და როცა გაზაფხული მოვა

იღვიძებს ძილისგან.

(დათვი)

7. ის ცხელ აფრიკაში ცხოვრობს

დიდი მუცელი გაიზარდა.

სიცხისგან დასამალად

ადის წყალში.

(ჰიპო)

3. აფრიკული ცხენები,

ჩაიცვი ჟილეტებში.

(ზებრები)

8. ზებრავით ზოლიანი

და კატასავით ულვაშები

ტყის მწვანე ველურებში

სანადიროდ მიდის.

(ვეფხვი)

4. აქ არის ნემსები და ქინძისთავები

გამოდი სკამიდან

ეშმაკურად მიყურებენ,

რძე უნდათ.

(ზღარბი)

9. მე მიყვარს ცელქი

და გრიმასი

და ვაზებზე

ტუმბლე.

(Მაიმუნი)

5. ფეხები გრძელია

მაგრამ კისერი

მას

კიდევ უფრო დიდხანს.

(Ჟირაფი)

10. შეხედე - მწვანე ჟურნალი

ჩუმად წევს.

მაგრამ თუ ის გააღებს პირს,

შიშის გამო

შეგიძლიათ დაეცემა.

(ნიანგი)

განმანათლებელი:

- კარგი ბიჭები, ყველა გამოცანა სწორად გამოიცნეს. ახლა კი შეგვიძლია ზოოპარკში წასვლა.

ბავშვები ჯგუფურად დადიან "გალიების" გასწვრივ ცხოველებთან ერთად.

სამუშაოდ დაგჭირდებათ:

პლასტილინი, ზემოდან ამოჭრილი პლასტმასის მილი, დასტა, ქსოვილი, მუყაოს სადგამი, სკულპტური დაფა.

პროგრესი:

გამოყავით საშუალო ზომის ნაჭერი პლასტილინისგან სტეკის გამოყენებით.

გააბრტყელეთ ბურთი წრიული მოძრაობით და ოდნავ გადაწიეთ ერთ მხარეს.

წვრილ მხარეს, ვეშაპის კუდი დაჭერით და გაყავით ორად.

სქელ მხარეს, ოვალური დაჭერით დაჭერით ისე, რომ მიიღოთ ვეშაპის ფართო პირი.

ზემოდან მოჭრილი პლასტილინის მილი მიამაგრეთ ვეშაპის უკანა მხარეს.

გამოიყენეთ პლასტილინის ბურთულები ვეშაპის თვალების გასაკეთებლად.

გაკვეთილი 2. გამოძერწეთ ეკლიანი ზღარბი

ის ჩვენი სავარძლის ქვეშ ცხოვრობს. ეკლიანი მშვიდი ზღარბი. ძალიან ჰგავს ფუნჯს, როცა ფეხები არ ჩანს. ს.მარშაკი
სამუშაოსთვის დაგჭირდებათ: პლასტილინი, მოკლე ასანთი ან ჩალა, დასტა, ნაჭერი, მუყაოს სადგამი, სკულპტური დაფა.

პროგრესი:

გამოყავით საშუალო ზომის ნაჭერი პლასტილინისგან სტეკის გამოყენებით.

გააბრტყელეთ ბურთი ხელებით წრიული მოძრაობით და მიეცით ოვალური ფორმა, ოდნავ გააბრტყელეთ ხელებს შორის. ამოიღეთ ბასრი მჭიდი, ოდნავ აწიეთ ზევით და დააფორმეთ - მოჭერით ყურები.

გაახვიეთ ოთხი ძელი - ფეხები და მიამაგრეთ ქვემოდან.

ნემსის ნაცვლად წაისვით მოკლე ასანთი ან თხელი ჩალისფერი. ჩამოასველეთ (სურვილისამებრ) და მიამაგრეთ სოკო, ვაშლი, ხის ფოთლები ზღარბის უკანა მხარეს.



გაკვეთილი 3. კუს გამოძერწვა

ჭურვი ატარებს კუს. შიშისგან თავს მალავს. ს.მარშაკი

სამუშაოსთვის დაგჭირდებათ: პლასტილინი, ფისტას ნაჭუჭები, დასტა, ნაჭერი, მუყაოს სადგამი, ქანდაკების დაფა.

პროგრესი:

გამოაცალეთ ორი ცალი პლასტილინისგან დასტის გამოყენებით: საშუალო და პატარა.

წრიული მოძრაობით გააბრტყელეთ ბურთი დიდი ნაჭრიდან და ოდნავ გააბრტყელეთ მისი ფსკერი.

პატარა ნაჭრისგან მრგვალი თავი გააბრტყელეთ, ცალ მხარეს ოდნავ დაჭიმეთ - კისერი მიიღებთ - და მიამაგრეთ ტანის გვერდზე.

გაახვიეთ ოთხი პატარა ძელი (ფეხი) და ერთი პატარა ძელი (კუდი) და მიამაგრეთ სხეულზე. მოათავსეთ კუს ნაჭუჭი ფისტას ნაჭუჭებით.

შეიმუშავეთ კუს სახე: ჩამოაყალიბეთ თვალები და პირი პლასტილინისგან.



გაკვეთილი 4. გამოძერწეთ სუსტი ჟირაფი

აქ არის ჟირაფი - ეს არის ბალახისმჭამელი, სუსტი, ჭკვიანი ლაქებით, ნიჭიერი გრძელი კისრით, ჭამს გვირგვინების ფოთლებს რ. რომაზანოვი.

სამუშაოსთვის დაგჭირდებათ: პლასტილინი, 3 ჩალა (1 ღერი 5 სმ სიგრძისა და 2 ჩალა 1 სმ სიგრძის, დასტა, ქსოვილი, მუყაოს სადგამი, სკულპტურის დაფა.

პროგრესი:

გამოყავით დიდი ნაჭერი პლასტილინისგან დასტით.

ამოიღეთ მისგან ბურთი, გააბრტყელეთ გრძელი სვეტი, რომლის ერთი ბოლო მეორეზე ოდნავ სქელი უნდა იყოს. დავჭრათ სვეტი დასტით ორივე მხრიდან და მოხაროთ რკალით.

ჟირაფის დასასტაბილურებლად, ოდნავ გაშალეთ მისი ფეხები.

კისრის ადგილას დადეთ გრძელი ჩალა. გამოძერწილი თავი შემოიხვიეთ კისერზე.

ჩამოაყალიბეთ თავი - მიამაგრეთ თვალები, ჩალის რქები პლასტილინის ბურთულებით ზემოდან, გამოძერწილი ყურები; პირი გაჭრა.

ცალკე გამოძერწეთ თხელი კუდი.

დაამშვენებს ჟირაფს მრგვალი შავი პლასტილინის ბურთებით.



გაკვეთილი 5. გამოძერწეთ ლამაზი ფარშევანგი

რა ლამაზია ფარშევანგი! მას ერთი მანკიერება აქვს: მთელი ფარშევანგის სილამაზე კუდიდან იწყება. ბ.ზახოდერი

სამუშაოსთვის დაგჭირდებათ: პლასტილინი, ნეკერჩხალი ან ნაცარი ლომის თევზი დაფარული მრავალფეროვანი გუაშით, 3 მოკლე თხელი ღერი ან ასანთი, დასტა, ნაწიბური, მუყაოს სადგამი, სკულპტურული დაფა.

პროგრესი:

პლასტილინისგან გამოყავით ორი ცალი - საშუალო და პატარა.

მსხვილი ნაჭრისგან გააბრტყელეთ ბურთი და მიეცით ოვალის ფორმა, რომლის ერთი ბოლო უნდა ვიწროვდეს.

გააბრტყელეთ მრგვალი თავი პატარა ნაჭრისგან, ოდნავ გაწელეთ, რომ კისერი ჩამოყალიბდეს - და შეაერთეთ ოვალის სქელ მხარეს.

ქვემოდან ოვალურამდე მიამაგრეთ პლასტილინის ბურთულები - თათები.

ფერფლის ან ნეკერჩხლის ლომის თევზისგან გააკეთეთ ფარშევანგის კუდი, რომელიც დაფარულია ფერადი გუაშით.

ფარშევანგის თავზე მოათავსეთ სამი მოკლე თხელი ჩალის ტილო, ზემოდან პლასტილინის პატარა ბურთულებით.

ცალკე გამოძერწეთ წვერი, თვალები და ფრთები.



გაკვეთილი 6. გამოძერწეთ ახალგაზრდა სირაქლემა

მე ვარ ახალგაზრდა სირაქლემა, ამპარტავანი და ამაყი. როცა ვბრაზდები, კოხტა და მძიმე ფეხით ვურტყამ. როცა მეშინია, კისრის გაჭიმვით მივრბივარ. მაგრამ მე არ შემიძლია ფრენა და არ შემიძლია სიმღერა. ს.მარშაკი

სამუშაოსთვის დაგჭირდებათ: პლასტილინი, ნაცარი ლომი თევზი, 3 ღერი (სიგრძე 5 სმ), დასტა, ნაჭერი, მუყაოს სადგამი, ქანდაკების დაფა.

პროგრესი:

პლასტილინისგან გამოყავით ორი ცალი - საშუალო და პატარა.

გააბრტყელეთ ბურთები პლასტილინის ნაჭრებისგან - სხეული და თავი.

შეაერთეთ ტანი და თავი ჩალით. მიამაგრეთ სხეულის ბოლოში ორი ჩალა - ფეხები.

პლასტილინის ბურთულები დადეთ ფეხების ბოლოებზე.

სირაქლემას სხეულში ბევრი ნაცარი ლომის თევზი ჩაყარეთ - იღებთ ბუმბულს. ჩამოაყალიბეთ სირაქლემას თავი: დაჭერით წვერი, მიამაგრეთ თვალები - პლასტილინის ბურთულები.



გაკვეთილი 7. გამოძერწეთ გველი

აქ არის ოჯახი: გველი, გველი და გველი!ე.კოტლიარი სამუშაოსთვის დაგჭირდებათ: პლასტილინი, ღილები, მძივები, მძივები, წრეებად მოჭრილი ცვილის ფერადი ფანქრები, დასტა, ქსოვილი, მუყაოს სადგამი, სკულპტურული დაფა.

პროგრესი:

დასტის დახმარებით გამოყავით სხვადასხვა ფერის პლასტილინის სამი ცალი: დიდი, საშუალო და პატარა.

დიდი ნაჭერი გველის მამას გახდის, შუაში - გველი დედა, პატარა - გველის შვილი.

ხელისგულებს შორის წრიული მოძრაობით გააბრტყელეთ ბურთი პლასტილინის თითოეული ნაჭერიდან.

გააბრტყელეთ ზოლები დაფაზე ხელების სწორი წინ და უკან მოძრაობებით, ოდნავ გამკვეთეთ თითოეული ზოლის ერთი წვერი.

შექმენით გველების სახეები: გააკეთეთ თვალები და პირი პლასტილინის ბურთებისგან.

დაამშვენებს გველებს სხვადასხვა გზით: ლამაზი ღილებით ან მძივებით, ცვილის ფანქრების ნაჭრებით, მძივებით ან პლასტილინის ბურთულებით.