Zhrnutie komplexnej lekcie o ekológii v prípravnej skupine: "Izbové rastliny." Poznámky k lekcii o ekológii v strednej skupine „Svet izbových rastlín“ Poznámky k lekcii o ekológii rastlín

Zhrnutie integrovanej hodiny ekológie / rozvoja reči v skupine seniorov.

Vychovávateľ: Kravtsova Anastasia

Predmet: "izbové rastliny"

Cieľ a úlohy: objasniť vedomosti detí o technikách starostlivosti o rastliny a ich postupnosti. Posilnite techniku ​​uvoľňovania, ktorú deti dostatočne nezvládli. Zoznámte deti s novým typom starostlivosti – hnojením pôdy a informujte ich o niektorých pravidlách aplikácie. Rozvíjať reč, myslenie, udržiavať záujem o izbové rastliny.

Prípravné práce: kyprenie pôdy.

Vybavenie a materiály: izbové rastliny, plagát zobrazujúci štruktúru rastlín. Vybavenie na údržbu: handričky, kypriace tyčinky, handry, na každom stole miska s vodou, rozprašovač, nožnice, kanva, umývadlo a miska. Učiteľ má vrece s hnojivami a poháre s roztokom, plné a naplnené do polovice.

Aktivity: experimentovanie

miesto: kútik prírody

Zaveďte do slovnej zásoby detí tieto slová: hnojivo, vrchný obväz.

Priebeh lekcie:

pozdravujem:

Ponúkne stáť v kruhu a usmievať sa na seba, pozdraviť hostí

Moment prekvapenia.

Vychovávateľ: Deti, keď som dnes ráno prišiel do škôlky, čo som to videl! Prišiel nás navštíviť Dunno a bol veľmi prekvapený, keď v našej škôlke videl veľa izbových rastlín. Dunno bol rád, že rastliny vyzerali dobre upravené.

A preto nechal ti darček.

Učiteľ položí na stôl krabicu.

Odporúčam otvoriť krabicu a pozrieť sa, čo tam je.

Deti a učiteľ otvoria krabicu.

Vychovávateľ: -Áno, je to kvet. A potom je tu list, teraz sa dozvieme, aký odkaz nám náš hosť zanechal.

"Ahojte chalani." Píše ti neviem. Bývam v Flower City. Rastie nám tu veľa krásnych kvetov. Túto kvetinu som si vypestovala sama a rozhodla som sa, že vám ju pošlem do škôlky. Volá sa Kalanchoe. Dúfam, že sa o neho budete dobre starať a on vás poteší svojimi kvetmi. Zbohom. Veľa štastia".

Vychovávateľ:- Aká zaujímavá rastlina, koľko krásnych listov má na dlhých stonkách. Táto kvetina sa nazýva Kalanchoe. Rastlina miluje svetlo, ale bojí sa intenzívneho poludňajšieho slnka. Takže najlepším miestom pre Kalanchoe budú východné alebo západné okná. Rastlina miluje chladné počasie. Rastlina by mala byť mierne zalievaná. Vrch pôdy by mal medzi zavlažovaním vyschnúť. Zvyčajne v lete stačí jedna alebo dve zálievky týždenne. Kalanchoe nemá rád vlhký vzduch. Ale pri vysokých teplotách je postrek povolený. Všetky Kalanchoe sú sukulenty. Tie. rastliny majú tendenciu hromadiť vodu v listoch a stonkách a regulovať zásoby vlhkosti

Vychovávateľ: - Pozri, na stole je ďalší kvet. Ako sa to volá?

dieťa:- Geranium.

Vychovávateľ:- Čo majú spoločné muškáty a Kalanchoe?

dieťa:- Je tam stonka, listy,

Vychovávateľ:- Dobre, ale zabudol si pomenovať veľmi dôležitú časť rastliny. Ktoré

dieťa:- Korene. Sú v zemi.

Vychovávateľ:- Prečo rastliny potrebujú korene?

Pre deti je ťažké odpovedať.

Vychovávateľ:- Vysávajú vlahu a živiny z pôdy a korene držia rastlinu aj nad zemou.

Vychovávateľ: Ako sa tieto rastliny líšia?

dieťa: stonky rôznej hrúbky

dieťa: listy rôznych tvarov a farieb

Vychovávateľ:- Aké podmienky sú potrebné na to, aby rastliny dobre rástli a kvitli?

Vychovávateľ:- Musíme ich zaliať, uvoľniť pôdu.

Minúta telesnej výchovy:

Kvet hovorí kvetu:

"Zober si papier." (Deti zdvíhajú a spúšťajú ruky)

Vydajte sa na trať

Áno, ťuknite nohou (Deti chodia na mieste, dvíhajú kolená vysoko)

Potras hlavou

Pozdravte slnko ráno (Otočte hlavu)

Stonku mierne nakloňte

Tu je nabíjačka na kvetinu. (Naklonenia)

Teraz sa umyte rosou,

Otraste sa a upokojte sa. (Potriast rukami)

Nakoniec sú všetci pripravení

Oslávte deň v celej jeho kráse.


Vychovávateľ:- Deti, dnes sa postaráme o izbové rastliny, ale najprv si spomeňme, čo pre to musíme urobiť.

dieťa: deti vymenúvajú techniky a postupy starostlivosti

Vychovávateľ: - Čo ste sa naučili v poslednej lekcii?
dieťa: uvoľniť zem
Vychovávateľ: - Prečo potrebujete uvoľniť pôdu?
Dieťa: - aby voda dobre tiekla a vo voľnej pôde ľahšie rástli korene
Vychovávateľ: - Čo používate na kyprenie pôdy? Prečo práve tieto palice?
dieťa: aby ste nepoškodili korene
Vychovávateľ: - Ako sa správne uvoľniť? Arina, ukáž mi.
(Dieťa splní úlohu, učiteľka drží črepník s rastlinou pod uhlom tak, aby všetky deti videli)
Vychovávateľ: - Robí Arina správnu vec? Presne tak, bližšie k stonke sa nepovoľuje hlboko, ale ďalej od stonky sa povoľuje trochu hlbšie. Ako by ste mali umývať rastliny?

Dieťa Utrite veľké listy handrou, umiestnite rastliny s malými listami do umývadla, prikryte pôdu handričkou, aby sa nezmyla, a zalejte vodou z kanvy
Vychovávateľ: - Prečo sa staráme o rastliny?
dieťa: aby boli krásne, dobre rástli a kvitli.
Upozorňujeme deti na rastliny, o ktoré sa už starali, všimli si nejaké zmeny vo svojom vzhľade?
dieťa:
muškát má nové listy, balzam má púčiky
Nastavenie cieľa: Vychovávateľ: - Jar už začína, naše rastlinky začínajú rásť. Aby lepšie rástli a kvitli, treba ich prihnojovať a kŕmiť. Na to je špeciálne práškové hnojivo (zobrazuje vrecko s práškom). Ale nemôžete posypať prášok na zem, musí sa najskôr rozpustiť vo vode. Rastliny sa kŕmia týmto roztokom raz týždenne po zalievaní, aby sa roztok lepšie absorboval do pôdy. Mám poháre s roztokom hnojiva. Niektoré poháre obsahujú polovicu roztoku, zatiaľ čo iné sú naplnené až po okraj. Potom, čo utriete listy svojich rastlín, uvoľníte pôdu a postriekate ich a umyjete rastliny s malými listami v umývadle s kanvou, odoberiete mi poháre s hnojivom. Ale každý by sa mal zamyslieť nad tým, s akým množstvom roztoku naberie pohár - plný, alebo s polovicou tekutiny?
dieťa: ak je rastlina veľká - plná, menšie rastliny budú vyžadovať menej roztoku
Vychovávateľ: - Keď nalejete hnojivo, postavte poháre na miesto

Deti sú požiadané, aby upratali svoje pracovné priestory a odniesli rastliny tam, kde boli.Chlapci začnú pracovať. Pri činnostiach detí im učiteľ pomáha radami a zaznamenáva tých, ktorí sa s úlohou úspešne vyrovnali.
Zhrnutie:

Keď deti úlohu dokončia, učiteľ ju zhrnie a opýta sa detí:

Vychovávateľ:- Čo ste sa dnes naučili?
dieťa:kŕmiť rastliny
Vychovávateľ:- Prečo ich treba kŕmiť?
dieťa:aby lepšie rástli a kvitli
Vychovávateľ:- Na aký druh pôdy by malo ísť hnojivo? Koľko hnojiva by ste mali naliať do kvetináča?
dieťa:-Na mokrú pôdu po zálievke prihnojujte, hnojivo nasypte v závislosti od veľkosti rastliny
Vychovávateľ:"Dnes sme spoločne nakŕmili rastliny a potom budú túto prácu vykonávať pracovníci v službe - raz týždenne." Deň vopred rozriedim hnojivo vo vedre a obsluha ho naleje do kvetináčov s rastlinami. Teraz budeme pozorovať rastliny, aby sme na nich po kŕmení videli zmeny. Doma povedzte mamám, čo ste sa dnes naučili, a starajte sa doma o rastlinky rovnako ako v škôlke.

Téma: Úvod do izbových rastlín

Efimova Alla Ivanovna, učiteľka GBDOU č. 43, Kolpino Petrohrad
Popis: Abstrakt vzdelávacej aktivity zameranej na rozvoj kognitívneho záujmu detí o prírodu, túžbu aktívne študovať prírodný svet a formovanie túžby detí skúmať a experimentovať s izbovými rastlinami. Ponúkam vám zhrnutie lekcií pre deti druhej najmladšej skupiny (3 - 4 roky). Cieľom tohto súhrnu je naučiť deti milovať izbové rastliny a starať sa o ne.

Cieľ: vytvoriť atmosféru radostnej nálady;

Úlohy: Vzdelávacie - naučiť poznávať a pomenovať časti rastliny;

vývojové - rozvíjať koncentráciu a pamäť,

Výchovné – pestovať schopnosť zažiť pocit radosti z pohľadu na rastlinu a schopnosť starať sa o ňu.

Práca so slovnou zásobou: aktivujte detskú reč slovami „koreň, stonka, listy, kvet“

Prípravné práce: prezeranie ilustrácií izbových rastlín, čítanie básní a rozprávok o kvetoch, rozprávanie o rastlinách.

Metódy: vizuálne, verbálne, praktické.

PRIEBEH TRIEDY:

Vychovávateľ: Dnes vás pozývam na výlet. Súhlasíš?

Odpovede.

Vychovávateľ: A urobíme si výlet do nášho kúta prírody. Odchádzame?

Odpovede.

Učiteľka spolu s deťmi stoja blízko kúta prírody.

Vychovávateľ: Všimli ste si, čo sa zmenilo v našom kúte prírody?

Odpovede: Objavili sa nové kvety.

Vychovávateľ: Správny. Kto z vás priniesol tieto kvety?

deti odpoveď.

Vychovávateľ: Alebo možno Yegorka pozná názov kvetu, ktorý priniesol?

Ticho ako odpoveď.

Vychovávateľ: Vieš Kaťuša ako sa volá tvoja kvetina?

Odpoveďou je aj ticho.

Vychovávateľ: Chlapci, kvetina, ktorú priniesol Egor, sa nazýva fikus a kvetina, ktorú priniesla Kaťuša, sa nazýva begónia. Krásne mená, však?

Odpovede.

Vychovávateľ: Pozrite sa pozorne na tieto kvety. Sú si podobní?

deti: listy sú zelené, rastú v zemi, jeden kvet má kvety, ale druhý nie...

Vychovávateľ: Výborne, ale všimli ste si, ako listy vyzerajú ako naše kvety?

deti: Nie

Vychovávateľ: V čom je rozdiel?

Odpovede: na jednom kvete sú vzorované a na druhom sú jednoducho oválne.

Vychovávateľ: Myslíte si, že sa cítia inak alebo rovnako?

deti: Názory detí sa líšia.

Vychovávateľ: Dotknime sa listov na našich kvetoch a uvidíme, či sú listy odlišné alebo rovnaké?

Deti odpovedajú: na dotyk iné, na jednom kvete sú hladké a na druhom pupienky, niektoré sú suché, druhé mokré.

Vychovávateľ: Chlapci, ako sa volajú kvety, ktoré rastú u vás doma?

deti: v interiéri

Vychovávateľ: Izbové rastliny sú veľmi krásne kvety.

Izbové rastliny patria do živej prírody.

Kŕmia sa.

Všetky izbové rastliny rastú.

Chlapci, povedzte mi, prečo sa tieto kvety nazývajú izbové kvety?

Odpovede: Izbové rastliny sú rastliny, ktoré sa pestujú skôr v interiéri ako vonku, v špeciálnych kvetináčoch na parapete.

Vychovávateľ: Povedz mi, kde sme získali izbové kvety?

deti: Môžete si ich kúpiť v kvetinárstve alebo si ich môžete sami vypestovať.

Vychovávateľ: Chlapci, aké podmienky sú potrebné pre život rastlín?

Deti: rastliny potrebujú teplo, aby rástli, treba ich polievať, uvoľňovať, listy rastlín postrekovať a umývať, rastliny potrebujú svetlo, aby rástli.

Vychovávateľ: Môžu rásť v lese, na lúke?

deti: Nie

Vychovávateľ: Prečo by izbové rastliny nemohli žiť inde?

deti: je vnútorný a môže žiť len v dome a teple. Potrebuje starostlivosť a pozornosť.

Vychovávateľ: Aký druh starostlivosti si myslíte, že potrebujú izbové kvety?

deti: Je potrebné ju zaliať, uvoľniť pôdu a umyť listy od prachu.

Vychovávateľ: Navrhujem, aby ste sa pozorne pozreli na naše kvety. Ktovie, ako sa nazývajú časti, ktoré tvoria rastlinu, alebo lepšie povedané, ako by sme mali nazývať časti, ktoré tvoria naše kvety?

Ticho ako odpoveď.

Vychovávateľ povie deťom, čo má ktorá rastlina: koreň, stonku, listy, kvet a na čo rastlinke slúžia.

Vychovávateľ: Pozývam vás, aby ste si trochu oddýchli, trochu fyzického cvičenia:

Fyzické cvičenie.

Kvet hovorí kvetu.

Kvet hovorí kvetu:

"Zober si papier."

(deti zdvíhajú a spúšťajú ruky)

Vydajte sa na trať

Áno, ťuknite nohou

(deti chodia na mieste, dvíhajú kolená vysoko)

Potras hlavou

Pozdravte slnko ráno

(rotácia hlavy)

Stonku mierne nakloňte

Tu je nabíjačka na kvetinu.

(naklonenie)

Teraz sa umyte rosou,

Otraste sa a upokojte sa.

(potriast rukami)

Nakoniec sú všetci pripravení

Oslávte deň v celej jeho kráse.

Vychovávateľ: Trochu sme si oddýchli a vrátili sme sa do nášho kúta. Pozrite sa na otvory v blízkosti kvetov pre rôzne položky. Čo myslíte, na čo sú?

deti odpoveď.

Vychovávateľ: Pre starostlivosť o rastliny, samozrejme. Chcete s nimi pracovať?

deti:Áno.

Vychovávateľ: každý vezmite do rúk jeden predmet, povedzte, čo ste vzali do ruky a čo s týmto predmetom urobíte a prečo?

deti povedzte, na čo sú jednotlivé položky a čo budú robiť.

Vychovávateľ: Navrhujem, aby ste strávili trochu času ako záhradníci alebo záhradníci. Pokračujte vo svojich povinnostiach.

Výborne, všetci.

Počúvajme Alenku, prečo kyprela pôdu pre kvety?

Dieťa hovorí.

Vychovávateľ: A teraz nám Fedenka povie, prečo polieval kvety?

Fedya hovorí.

Vychovávateľ: Chlapci, čo potrebujete na pestovanie izbovej rastliny?

deti: Pot. Zem. Piesok. Voda. Črepy. Prútik. Naberačka. Rezanie.

Vychovávateľ: Môžete mi povedať, na čo sú izbové rastliny?

deti: Izbové rastliny čistia vzduch.

Medzi izbovými rastlinami sú liečivé.

Vnútorné rastliny vytvárajú útulnosť.

Izbové rastliny zdvihnú náladu a príjemne voňajú.

Izbové rastliny produkujú kyslík.

Vychovávateľ: Všetci ste skvelí kamaráti, tvrdo ste pracovali. Zhrňme si našu akciu.

Páčila sa vám naša aktivita?

Ako sa volajú kvety, o ktorých sme dnes hovorili?

Kde žijú tieto kvety?

Prečo sa o kvety musíte starať?

Akú farbu majú kvety?

Ako sa nazývajú časti našich rastlín?

Vychovávateľ: Teraz si môže každý sadnúť na svoje miesto a trochu sa pohrať. Na vaše stoly som dal hry: „Vystrihni obrázky“, „Poskladaj celok z častí“, „Doplň chýbajúcu časť pre rastlinu“

A vaša domáca úloha: spolu s rodičmi si doma zasaďte a vypestujte kvetinu, ak chcete, môžete si ju priniesť do záhrady alebo poskytnúť fotoreportáž o vykonanej práci.

Lekcia o environmentálnej výchove detí staršieho predškolského veku.

Cieľ: rozvíjanie vedomostí detí o izbových rastlinách a o tom, ako sa o ne starať.

Obsah programu:

  • Naučte deti identifikovať rastlinu, ktorá si vyžaduje starostlivosť.
  • Objasniť a upevniť vedomosti detí o technikách starostlivosti o rastliny a postupnosti práce.
  • Upevnite si vedomosti o názvoch izbových rastlín (kaktus, papraď, begónia, balzam).

Vybavenie:

    izbové rastliny (kaktus, papraď, begónia, balzam);

  • zariadenia na starostlivosť o rastliny (rozprašovač, rozrývač, kanva, mäkká handrička).

Časti lekcie

  1. Úvodná časť.
  2. Problematická situácia.
  3. Hlavná časť.
  4. Rozhovor o izbových rastlinách.
  5. Cesta do vlasti izbových rastlín.
  6. Prstová gymnastika „Kvet“.
  7. Fyzické cvičenie.
  8. Práca v kúte prírody: starostlivosť o izbové rastliny.
  9. Záverečná časť.

Priebeh lekcie.

Vychovávateľ. Chlapci, dnes som dostal list od nášho priateľa Dunna. Píše: „Dali mi kvety na narodeniny, ale neviem, ako sa volajú a ako sa o ne starať... Prosím vás, pomôžte mi! Pošlem ti fotku kvetov." Snímka číslo 2.

Vychovávateľ. No, chlapci, pomôžme Neviem?

deti.Áno

Vychovávateľ. Musíme sa vydať na cestu do vlasti týchto kvetov, cez moria, hory, oceány. Na čom tam poletíme?

Deti ponúkajú svoje verzie. (Napríklad: lietadlo, raketa atď.)

Vychovávateľ.

  • Navrhujem ísť na náš výlet teplovzdušným balónom. Posaďte sa. (Deti a učiteľ všetci spolu: „Zem, zbohom, dobrá cesta“) . Snímka číslo 3.
  • Chlapci, pozrite sa! Letíme nad púšťou. Snímka číslo 4.
  • V púšti je intenzívne teplo, sucho, spaľujúce vetry, málo dažďa, teda málo vlahy a chudobná vegetácia. (Snímka č. 5).
  • Oh, pozri, čo je to za veľkú vec, ktorá stojí uprostred púšte? Je to kaktus! Kaktus pre svoj rast a vývoj potrebuje: svetlo, teplo, málo vody, nemá rád špliechanie. Snímka číslo 6.

Vychovávateľ. Je čas, aby sme sa pohli ďalej, inak je tu veľmi horúco. („Zem, zbohom, dobrá cesta“). Našou ďalšou zastávkou je Južná Amerika. (Snímka č. 7). Tu sa môžeme ukryť v tienistých korunách stromov a obdivovať bohatú vegetáciu. Pozor, k nám sa plazí had! (Snímka č. 8). Južná Amerika je rodiskom begónií. Pozrite sa, aké sú krásne. (Snímka č. 9: určte, čo je potrebné pre rast a vývoj).

Vychovávateľ. Trochu sme si oddýchli, je čas ísť ďalej. („Zem, zbohom, dobrá cesta“). Zafúkal tropický vietor, blížime sa k trópom. (Snímka číslo 10). Poďme pristáť na čistinke a hrať sa.

Prstová gymnastika „Kvet“.

Vychovávateľ. V trópoch, chlapci, je bohatá vegetácia a veľa zvierat. Pozri, kto to tam leží na stromoch? (Deti sa pozerajú na obrázky). Snímka číslo 11. (Medzi celou touto krásou deti spoznajú papraď). Áno, chlapci, tropické pralesy sú rodiskom papradí. Trópy sú miesta, kde je vlhko a teplo. (Deti spolu s učiteľom určia, čo je potrebné pre rast a vývoj rastliny). Snímka číslo 12.
Vychovávateľ. Chlapci, rozlúčme sa s trópomi a je čas, aby sme sa pohli ďalej. Posaďte sa. („Zbohom Zemi, dobrá cesta“).
Vychovávateľ. Pozrite sa, aké je to krásne! Ocitli sme sa v krajine Kvetov – Subtrópy. (Snímka č. 13). Deti spolu s učiteľkou zistia, že subtrópy sú rodiskom balzamu). Snímka číslo 14. Učiteľ povie, ako sa starať o balzam. (Snímka č. 15).

Vychovávateľ. Chlapci, naša cesta sa blíži ku koncu a je čas, aby sme sa vrátili do škôlky. („Zem, zbohom, dobrá cesta“). (Snímka č. 16),
Vychovávateľ. A tu je naša obľúbená škôlka. Poďme si po našej ceste okolo sveta trochu oddýchnuť.

Fyzické cvičenie.

Reflexia „Kvet na lúke“.

Chlapci! Ak vás dnes zaujalo a radi sa staráte o rastlinky, tak nám pripevnite na lúku červené kvety. A keby ste sa nudili - žlté.

Pracovné činnosti: starostlivosť o rastliny v skupine.

Vychovávateľ. Teraz chlapci, napíšme list nášmu priateľovi Dunnovi a povedzme nám o tom, aké kvety sme mu dali a ako sa o ne starať.

Zoznam použitej literatúry:

  • Berdníková O.V. Izbové rastliny od A po Z. M.: OLMA - PRESS Grand, 2003. 320 s.
  • Levdanskaya P.I., Merlo A.S. Izbové kvetinové rastliny. Mn.: Urajai, 1978. 128 s.
  • Stepanova I.F. Živé zbierky. M.: Panoráma, 1991. 14 s.
  • Tubelskaya V. Napoleonovo ucho a iné begónie // Malý záhradník. 2004, č. 4. str. 4 - 5.
  • Hessayon ​​D.G. Všetko o izbových rastlinách. M.: Kladez-Books, 2007. 256 s.

Obrázky v prezentácii a materiály z internetových zdrojov:

  • http://surviveru.narod.ru/desert1.html
  • http://www.tourister.ru/world/america/review
  • http://dic.academic.ru/dic.nsf/enc_geo/6482/%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D1%82

Uyimdastyrylgan oku іs-areketіnyn technologické mapy

Technologická mapa organizovaných vzdelávacích aktivít pre juniorskú skupinu 2

Bі lі mDávam si ciele/ Vzdelávacie oblasti:"poznanie"

Bө lі mder/ Sekcie:Ekológia.

Taқ ryba/Téma: Izbové rastliny.

Maximum/účel:

Pokračujte v oboznamovaní detí s objektmi voľne žijúcich živočíchov vo vzťahu k ich biotopu.

Rozvíjať zručnosti v starostlivosti o rastliny : schopnosť zalievať rastliny z kanvy, utierať listy vlhkou handričkou;

Naučte deti pozorovať divokú prírodu;

Rozvíjať schopnosť vyvodzovať závery, vytvárať vzťahy príčin a následkov medzi prírodnými objektmi pomocou vývojových modelov.

Pestujte si zmysel pre empatiu a túžbu pomáhať prírodným objektom v núdzi.

Ә dі vymazanéі /Metódy a techniky: predvádzanie obrazového materiálu, herné momenty, výtvarný prejav, pohyblivosť, povzbudzovanie.

Biligwaldі zložka/dvojjazyčná zložka: Sә lemetsi zder me, gulder, su, saubolynyzdar.

Is-ә reket kezen deri

Etapy činnosti

Tarbieshinin is-areketi

Činnosť učiteľa

Balalardyn is-areketi

Detské akcie

motivácia-

tanymdyk

Motivačné a motivačné

Ұ yimdastyrush-lyk-izdenushilik

Organizačné

Vyhľadávanie

Reflex I k-Ұylesіmdіlіk

Reflexívne-korektívne

    pozdravujem:

Chlapci, dnes k nám prišli hostia. Chcú vidieť, aký veľký si sa stal, koľko toho vieš a dokážeš. Pozdravte ich.

Ahoj zlaté slnko!

Ahoj modrá obloha!

Ahoj Matka Zem!

Ahoj ty a ahoj ja! ( Ďalej učiteľ vyzve deti, aby sa pekne posadili, „skamarátili sa“ s nohami a narovnali chrbát. ).

Úvod do hernej situácie:

2. Moment prekvapenia. Zvonček zazvoní a objaví sa Víla Flora, v jej rukách je kvetina v kvetináči.

- Chlapci, pozri, víla Flóra nás prišla navštíviť - Víla Flóra, čo to máš v rukách?

víla: - Ani neviem, čo to je. Dali to ako darček k sviatku a povedali, že je to kvetina. Ale existujú také kvety? Vyzerá skôr ako bežná bylinka v kvetináči. Prišiel som za tebou, možno mi môžeš pomôcť zistiť, čo to je? Možno je to naozaj kvet.

Vychovávateľ: - Flóra, samozrejme, je to kvetina. Je to izbová rastlina, však? A ako sa v kazašskom jazyku kvety nazývajú gulder! Pozri, v našej skupine máme veľa izbových rastlín a chalani už niektoré z nich poznajú. Chlapci, aké izbové rastliny poznáte?

Vychovávateľ : - Prečo sa rastliny nazývajú izbové rastliny? To je pravda, tieto rastliny rastú doma, v miestnosti. Keď sú malé, vysádzajú sa do črepníka, starajú sa o ne a potom rastú veľké a krásne. Čo pomáha pri raste kvetov? Správne, voda (su). Poďme si všetci spoločne ukázať, ako rastú izbové rastliny.

3. Telovýchovná minúta . (zapnem hudbu)

- Záhradník zasadil do zeme malé semienka a tie sa zakorenili. Ostré slnko začalo hrejivými lúčmi zohrievať prvé zelené klíčky. Stonka sa ťahala stále vyššie. Objavili sa prvé zelené listy. Ale rozkvitol krásny kvet a usmieval sa na nás. Milý záhradník dal rastlinám trochu vody a stali sa ešte krajšími. (Učiteľka napodobňuje polievanie mláďat rastlín z kanvy).
4. Štruktúra izbových rastlín, ich význam.
Rozprávková Flóra
: - Ďakujem chlapci! Teraz chápem, že izbové rastliny majú korene, stonky, listy a kvety.Flora „pristupuje“ k porastu, ukazuje a pomenúva štruktúry rastliny, ale robí chyby a robí to nesprávne.

Vychovávateľ:Oh, Flora! Všetko si pomiešal. Pomôžme, deti, nášmu hosťovi správne ukázať a pomenovať štruktúry rastliny.

- Matvey, ukáž a povedz mi, čo vieš o štruktúre kvetov.

Flóra: - Prečo rastliny potrebujú korene a listy?

Vychovávateľ: - Korene sú na pitnú vodu a listy na dýchanie, takže chlapi dýchajú nosom a kvety sú na odchod. Chlapci, viete ako voda stúpa cez korene k rastline?

a) ddemonštrácia skúseností:

Ponorte okraj bielej látky do pohára s tónovanou vodou, voda začne stúpať po utierke.

5. Fialová.

Vychovávateľ: - A tvoja kvetina sa volá fialový. Chlapci, povedzme si všetci spolu, ako sa volá kvet Flora. (Predná, individuálna, čelná fixácia názvu izbovej rastliny.) - Nuž, Flóra, pamätáš si názov svojej rastliny?

Flora : - No, myslím, že si pamätám: fialka.

Vychovávateľ : - Flóra, pozri, máme aj fialku (na stole je položená rozkvitnutá fialka).

Flóra: - ale toto je úplne iná rastlina. Sú na ňom kvety, ale nie na mojom.

Vychovávateľ : - Chlapci, poďme sa všetci spoločne pozrieť na tieto dve rastliny zblízka. Pozrime sa na ich listy: sú ich listy rovnaké alebo odlišné? Aká je ich dĺžka, šírka a pocit?

Vychovávateľ: - Vidíš, Flora, toto je tiež fialka, len sa na nej už objavili kvety.

Flóra:- Bude kvitnúť aj moja fialka?

Vychovávateľ: - No, samozrejme, Flora. Len sa oň treba náležite starať. Naši chlapci vám o tom teraz povedia. Chlapci, ako by ste sa mali starať o rastlinu, aby bola veľká, krásna, aby sa na nej objavili kvety? Učiteľka upozorňuje deti a Flóru na to, že fialka nemá rada veľa vody a svetla a polievať treba len korienky, ale nie listy. Nadmerná vlhkosť môže spôsobiť, že rastlina ochorie a zomrie. Pred zalievaním kvetu ho musíte uvoľniť, utrieť listy (napríklad vziať pelargón, šarlát, sansevieria-šťuka). Stručný obsah týchto kvetov, ich vlastnosti) (Učiteľ vyzve všetky deti, aby jeden po druhom opatrne utierali lístky balzamu. Sleduje činy detí a neustále ich komentuje.)

b) experimentujte s pukom: Deťom dávam papierové kvety, listy v strede ohnuté dovnútra. Deti namáčajú papierové kvietky do vody a vidíme, že kvietok pri kontakte s vodou začína kvitnúť.

6. Kvety – ich výhody.

- krásna v skupine, doma;

-absorbuje všetky mikróby

Uvoľňuje kyslík

Darček pre mamu a blízkych...

7. Zhrnutie lekcie:

Starostlivosť o izbové rastliny robí človeka láskavejším.

Mali by ste sa skloniť nad kvetmi

Nie na trhanie alebo rezanie,

A vidieť ich milé tváre

A ukážte im láskavú tvár.

(S. Vurgun)

Chlapci, víla Flóra sa vám chce poďakovať za zaujímavú a náučnú lekciu a daruje vám malé kvietky, ktoré si doma zasadíte do kvetináča a pestujete a staráte sa oň. Rozlúčia sa s vílou a hosťami - saubolynyzdar!

Pozdrav deti.

Deti sedia v polkruhu na stoličkách.

Šou

záujem.

Odpovedať na otázky.

Volajú pelargónie, šarlát, sansevieria (šťukový chvost), fialku a iné rastliny a ukazujú ich.

Pretože rastú doma.

voda,

Deti si čupnú, načiahnu sa na prsty na nohách, ukážu prsty,
krútia hlavami a usmievajú sa jeden na druhého.

Pozerajú sa.


Deti odpovedajú, že listy rastlín sú rovnaké.

Deti odpovedajú, že rastlinu treba poliať, uvoľniť pôdu v črepníku a ukázať.

Vykonávanie experimentov.

Deti vystúpia a ukážu, ako správne zalievať rastlinu a kyprieť pôdu v kvetináči.

Odpovede detí.

Tešia sa, že víly pomohli Flóre.

TO Toto nie je tento prípad / Očakávaný výsledok:

Bilu/Know:

O význame kvetov, izbových rastlín, vody.

Pomenujte štruktúry kvetov, ich podobnosti a rozdiely.

Bolu/mať:

- rozvíjať zručnosti v starostlivosti o rastliny.

Istabilu/byť schopný:

Monitorujte objekt voľne žijúcej zveri;

Uvažujte, vyvodzujte závery, stanovujte vzťahy príčin a následkov medzi prírodnými objektmi pomocou vývojových modelov.

Podporovať zmysel pre empatiu a túžbu pomáhať prírodným objektom v núdzi;

Chuprina Maria Vladimirovna
Názov práce: učiteľ
Vzdelávacia inštitúcia: MADOU č. 3 "Alnushka"
lokalita: Belebeevsky okres P. Priyutovo
Názov materiálu: metodologický vývoj
Predmet: Zhrnutie lekcie o ekológii v druhej juniorskej skupine "Aibolit a izbové rastliny"
Dátum publikácie: 28.03.2018
kapitola: predškolská výchova

Zhrnutie otvorenej hodiny v druhej juniorskej skupine „Aibolit a

izbové rastliny»

Cieľ: Objasniť a rozšíriť predstavy detí o izbových rastlinách:

existujú v blízkosti, vytvárajú krásu a pohodlie v miestnosti, človek sa o ne stará;

pripomenúť si názvy rastlín, ktoré sú im známe, ich štruktúru, vlastnosti veľkosti,

sfarbenie.

Vzdelávacie: Rozšírte chápanie detí rastliny. Predstaviť

s izbové rastliny(fikus, balzam). Naučte sa rozlišovať rastliny Autor:

znaky vzhľadu listov, stoniek, kvetov. Tvar

obrázok izbové rastliny ako o živých bytostiach.

Vzdelávacie: rozvíjať vizuálne a efektívne myslenie, rozvíjať

zmyslové vnímanie (pohľad, dotyk, čuch, obohatiť slovnú zásobu detí,

rozvíjať motorické zručnosti a schopnosti.

Vzdelávacie: vychovávať deti k pozitívnemu postoju k svetu

prírody. Podporujte túžbu podieľať sa na starostlivosti rastliny

Metódy a techniky: slovné, vizuálne a praktické

Vybavenie: Kostým doktora Aibolita; kvety v kvetináčoch – fikus, balzam;

rozprašovacia fľaša, kanva, handrička; karty s obrázkom slnka, vody,

izbové rastliny; magnetofón, disk s hudbou P. I. Čajkovského „Waltz“

farby"; „vážna hudba“, forma telegramu.

Priebeh lekcie

(Deti stoja v kruhu).

1.Organizačný moment

Psychogymnastika „Som rastlina“(hrané na pomalú hudbu).

Sadnime si a zatvorme oči. A predstavte si, že ste malá rastlina, ktorá

zasadené do zeme. Je stále veľmi slabé, krehké, bezbranné. Polievajú vás

utrite prach z rastlín. Rastlina začína rásť (deti pomaly

stúpať), listy stúpajú k svetlu (ruky sa dvíhajú),

rastlina sa cíti dobre (ruky dole).

Otvor oči. Bavilo ťa byť rastlinou?

2. Moment prekvapenia.(vytváranie motivácie pre nadchádzajúce aktivity).

Deti sedia na stoličkách.

Vychovávateľ Dnes ráno som stretol poštára, dal mi telegram,

poďme otvoriť. (Prečíta telegram) „Zoznámte sa. Odchádzam na kontrolu. Váš

Doktor Aibolit»

Vychovávateľ: Doktor k nám príde Aibolit, už je v škôlke, ale teraz

kontroluje blaho nie detí, ale rastliny.

Vychovávateľ: Oh, niekto nám klope na dvere, idem sa pozrieť. (Učiteľ

Hudba P. I. Čajkovského „Waltz of the Flowers“ je zapnutá. Objaví sa hosť

Aibolit: Ahojte deti! Si v poriadku? Všetci sú zdraví, nikto

chorý? Máte vo svojej skupine rastliny? Ukáž mi ich. (Deti

šou Aibolit všetky izbové rastliny. Aibolit spolu so všetkými

chodí po miestnosti.)

Aibolit: Teraz dôkladne preskúmam váš rastliny. Existujú nejaké

choroby? Sú listy polámané alebo suché? Ste dobrý v ich sledovaní?

ste starostlivý. Veď aj oni žijú a teraz mi všetko povedia. Oni nemajú ústa, ale ja

Viem to povedať podľa vzhľadu rastliny. Lekár začne skúmať rastliny

jeden za druhým.

3. Pohľad na kvet - Impatiens

Aibolit položí balzam na stôl a prezerá si ho zasadiť zo všetkých strán,

pýta sa:

Držím v rukách novú rastlinu s názvom „Balsamin“ a tiež

nazývané svetlo. Chcete vedieť prečo? (odpovede detí). Pretože má

je tam veľa malých červených kvietkov a niektorí ho volajú Vanka

Viete, kde sú kvety blízko svetla? Gulnaz, poď ku mne a ukáž mi to.

Výborne, správne si to ukázal

Akú majú farbu? (Červená).

- Prečo je ľahké ich rozpoznať? (Pretože sú svetlé).

- Čo ešte má kvet? (Listy)

- Pozrite sa, akú majú farbu? (Zelengo). Ukáž Denisovi, kde sú listy?

- Koľkí tam sú? (Veľa). Pohladiť list prstom, aké to je? (hladký).

Výborne, sadnite si.

Chlapci, čo je väčšie, listy alebo kvety? (Odpovede detí).

Má aj stopku (ukazujem). Emilia, prosím poď a ukáž mi to

kde je stonka? (Relácie).

- Pozri, priletel k nám motýľ. Kde pristál motýľ? (Motýľ

sedí na liste, stonke, kvete; deti hovoria, kde pristál motýľ).

- Takže kvety majú... listy, stonku, kvet (opakujte v zbore)

- Chlapci, čo pomáha kvetom rásť a byť krásne? Najdôležitejšia časť

sú skryté v zemi, ale my ich nevidíme. Toto je koreň.

- Chlapci, naše rastliny pijú vodu svojimi koreňmi. Aj naše svetlo má korene,

sú v zemi.

4. Hra „Čo rastliny potrebujú na rast“(karty usporiadajte podľa

Aibolit pokračuje: Všetky živé rastliny, potrebujeme slnko (vystavuje sa

flanelograf), teplo a svetlo pochádzajú zo slnka. „Teplo je už tam – dovnútra skupina, Môcť

Choďte bez kabáta, teplo ide z radiátorov. Je tu tiež veľa svetla - okná sú veľké,

veľmi svetlo, vzduch (dá obrázok na flanelograf), vzduch, voda

(dá obrázok na flanelograf), Ale voda... Rastliny potrebujú vodu

daj im špeciálne, treba ich zaliať!

Dospeli sme k záveru: Bez slnečného žiarenia a tepla rastliny nerastú. Rastliny potrebujú

Zem. Rastliny potrebujú vzduch. A rozhodne potrebujú našu starostlivosť a nehu.

(Lekár ukazuje, ako všetko zalievať izbové rastliny ako kanva

naliať vodu. Ponúka jedno alebo dve deti, aby zaliali balzam.)

A teraz zalejeme kvetinu, na to potrebujeme vodu a kanvu.

(vysvetľuje)

opriem sa

opatrne

Katya, ukáž mi, ako správne zalievať rastliny: (pomáha). výborne,

odviedol dobrú prácu.

viete chalani, rastliny dýchať cez špeciálne štrbiny na listoch a

stonka Aby lepšie dýchali, musíte z nich odstrániť prach. Pri balzame

listy sú malé, tmavozelené, je ich veľa - dlho sa utierajú - tieto listy sú lepšie

postriekať vodou. (2-3 deti požiadajú o pomoc).

Kontrolu som absolvoval. Impatiens miluje svetlo, teplo, veľa vody, ale nemá ju veľmi rád

veľké hrnce a stáť v stiesnených priestoroch - potrebuje priestor. Striekajte

Balzam je potrebný raz týždenne, v jasných, slnečných dňoch - každý deň. Zapnuté

Neumiestňujte na priame slnko. Poskytnite priestor." Pamätáte si, čo potrebujete

Balzam. (Odpovede detí).

Aibolit chváli chlapcov: - Na svetlo som pokojný, je v dobrých rukách:

Teraz si trochu oddýchneme , Poďme sa hrať s prstami.

5. Hra s prstami "Kvety""

Naše šarlátové kvety

Okvetné lístky kvitnú.

(Položte dlane k sebe do tvaru tulipánu a potom pomaly roztiahnite prsty.)

Vetrík trochu dýcha,

Okvetné lístky sa kývajú.

(Krúti rukami)

Naše šarlátové kvety

zatvorte okvetné lístky

(Pomaly spojte prsty, aby ste vytvorili kvet.)

Tiché zaspávanie

Potras hlavou .

("Farba" sa opäť hojdá vo vetre)

6. Preskúmanie druhej rastliny - Ficus.

Pozri, v kútiku toho máš viac rastlina nie ako svetlo.( Aibolit

skúma rastlinu zo všetkých strán). Viete, ako sa volá, je to Ficus.

Pozrime sa, v akom stave je tento rastliny. Poď ku mne.

Otázky pre deti: Čo je to? (Ukazuje na listy). Akú majú farbu? Čo

Je to veľkosť v porovnaní s balzamom? (Odpovede detí).

Akú farbu má stonka? Sú tam nejaké kvety? Pohladíme po prstoch

list. Aký je? Poďme to ovoňať: je tam vôňa?

Vieš, aký je odolný, dokáže rásť, pestovať v rôznych svetelných podmienkach.

Potrebuje vodu s mierou, pretože listy sú husté, kožovité,

akumulovať vodu. Ako pije vodu? Odpovede detí. Presne tak, korene

a korene sú v zemi.

A tak to rastlina rástla zdravo Potrebujete uvoľniť pôdu?

poškodenie

Takto sa to ukazuje. Jeden alebo dvaja chlapi

navrhuje kyprenie pôdy. Varya, poď nám to ukázať. ( Aibolit príčin

deti a komentáre k postupu akcií.)

Sú listy našich kvetov rovnaké alebo odlišné?

Listy fikusu sú veľké, je lepšie ich utrieť handričkou. (Ukazuje) (Pýta sa

Utrite listy fikusu pre 1-2 deti).

(Aibolit sa pýta): Príďte k oknu častejšie a obdivujte rastliny: nosia to tak

pekné na pohľad, sú krásne a aby zostali aj naďalej

Akokoľvek sú krásne, treba ich denne rosiť a mierne polievať.

Naše kvety sa stali čistejšími, počúvajte, ako vám ďakujú.

Nahrávka: „Deti, milujeme vás, vaše oči, úsmevy, láskavé ruky.

Sme radi, že žijeme vo vašej priateľskej skupine. Vaša starostlivosť a láskavé slová

pomôžte nám rýchlo rásť a každý deň vám poskytneme čistý vzduch a naše

krása."

- Teraz chlapci, poďme hrať.

Hra „Nájdi svoj kvet“

Ciele: naučiť sa navigovať vo vesmíre, behať všetkými smermi,

komunikovať s rovesníkmi, rozvíjať pozornosť, vnímanie farieb,

rýchlosť reakcie, pamäť a súvislá reč.

Popis:

Hra sa hrá s kvetmi. Keď sa hudba zastaví. Dievčatá bežia na žltú

kvetina. A chlapci bežia k modrému kvetu. Deti vykonávajú pohyby

podľa textu.

"Kvet spal a zrazu sa prebudil, drep, spánok.

Už sa mi nechcelo spať. otvorte im oči.

Pohol sa, natiahol sa, stúpať a naťahovať sa

Vzniesol sa a letel... vstať a utiecť...

(Hudba hrá).

Vychovávateľ: Utekaj k svojim kvetom! (Stojí blízko svojho kvetu).

(Deti sedia na stoličkách).

Chlapci, ďakujem za kontrolu. izbové rastliny. Nezabudnite polievať

rastliny, oni potrebovať trochu vody aby ste potešili každého svojimi kvetmi a zeleňou

listy. Pripravil som pre vás darček (vytiahne ho z lekárničky). A ty prvý

Umyte si ruky a potom jedzte v skupine. A je čas, aby som šiel k iným deťom, predtým

zbohom chalani.

Spodná čiara. Reflexia

(Vchádza učiteľ)

Na konsolidáciu sa hrá hra „Správne rozloženie“.

Rozdávam deťom obrázky a ponúkam ich vložiť do fikusu - rastliny majúce

veľké listy a balzam rastliny s kvetmi.

Ak dieťa vloží obrázok, objasním prečo dať na rastlinu.