Skvelá hodina na túto tému. Triedna hodina „Čas je naše bohatstvo“ Úvodná reč učiteľa

Cieľ: pomôcť žiakom pochopiť hodnotu času, naučiť ich správne počítať čas; rozvíjať pozornosť, predstavivosť, reč.

MBOU "SS s. Stanovoe"

Triedna hodina na tému:

"Čas je naše bohatstvo"

Triedna učiteľka 3. ročníka,

Utkina N.V.

novembra 2017

Ciele: pomôcť žiakom pochopiť hodnotu času, naučiť ich správne počítať čas; rozvíjať pozornosť, predstavivosť, reč.

Priebeh podujatia:

Chlapci, radi prijímate hostí?

Dnes som pozval hosťa na našu triednu hodinu. Chcete vedieť kto? Počúvaj tu...

(Záhada.)

„Hovoria: stoja,

Hovoria, že sa ponáhľajú

Hovoria, že prídu

Ale sú trochu pozadu.

S priateľom sme spolu sledovali,

A visia na mieste“ (Hodiny.)

Prečo si myslíte, že prídu k nám?

Chlapci, vítajte hostí.

(Ručičky hodín, minút a hodín vstupujú do hudby zvonkohry.)

Minútová ručička:

Ahojte chalani!

Hodinová ručička:

Ahoj ahoj.

Dnes vás so mnou prišli navštíviť moji priatelia. Čakali na nás?

Chlapci, poznáte priateľov hodiniek?

Áno, toto sú sekundová a hodinová ručička.

„Ako strážcovia v službe,

Hodiny sa posúvajú do tmy.

A je to počuť ako jasný krok:

Tik-tak! Tik-tak!

Pozri sa na hodinky,

Počúvaj - prídu?

Hodinky vás nesklamú.

Sú kedykoľvek

Povedia vám čas.

Aby ste svoju lekciu nezaspali,

Hodiny ťa zobudia načas,

Schovajte si aspoň budík

V komode alebo v chladničke.“

Prišli sme sa pozrieť, ako s vami žije čas.

Milé hodiny a ručičky, buďte našimi hosťami, príďte a posaďte sa.

Musíme pamätať na výroky mudrca: „Čas je látka, z ktorej je utkaný život.

Koľko rokov by mal človek žiť? Vedci tvrdia, že v priemere to nie je menej ako 100. Prečo je dĺžka ľudského života 2-3 krát menšia? Dôvodov je veľa. A jedným z nich je neschopnosť vybrať si správne povolanie, určiť životná cesta berúc do úvahy vaše sklony a schopnosti. Z toho vyplýva, že zvládnutie povolania je pomalé a oneskorené a nie každý v ňom dosiahne majstrovstvo. Preto nespokojnosť a rôzne choroby.

Ľudské schopnosti sú skvelé. V dôsledku systematickej, cieľavedomej, organizovanej práce sa dá dosiahnuť veľa. Ako však ukázal výskum, dokonca talentovaných ľudíčasto dosahujú málo, ak si nevedia vážiť čas. A naopak, mnohým ľuďom, dokonca aj tým, ktorí nemajú vynikajúce schopnosti, sa podarí dosiahnuť v živote veľký úspech, ak sa starajú o čas a správne organizujú svoju prácu a svoj život.

Mnoho ľudí stráca svoj drahocenný čas. Žijú, ako sa im zachce, idú s prúdom, vedú chaotický životný štýl, nevyužívajú svoje schopnosti a schopnosti a mnohé dôležité veci odkladajú do budúcnosti. Nie je náhoda, že rímsky filozof Seneca poznamenal: „Kým budeme žiť, život plynie.“

Hlavným dôvodom, prečo strácate drahocenný čas, je dezorganizácia, prehnaný rozruch, neschopnosť správne si naplánovať prácu alebo vybudovať svoj život.

Už v škole sa treba naučiť postarať sa o svoj aj cudzí čas, keďže sú to roky nielen učenia, ale aj formovania osobnosti, prípravy na ďalší život.

Hodiny znejú (možno nahrať).

Hodnota času sa teraz výrazne zvýšila, pretože sa zvýšil tok informácií. Nie nadarmo Američania často používajú výraz „Čas sú peniaze“. Dnes však čoraz častejšie počujeme: čas je cennejší ako peniaze. V určitom zmysle je to pravda: dobre, ak človek prehral alebo mu ukradli nejakú sumu, samozrejme, je urazený, ale to, čo stratil, sa dá znova zarobiť. Ale premárnený, premárnený čas sa nedá vrátiť.

Je tam veľmi poučná báseň. Počúvajme ho.

Hodiny počítajú sekundy,

Počítajú minúty.

Hodinky vás nesklamú

Kto šetrí čas?

Kto vie, ako žiť podľa hodín?

A váži si každú hodinu,

Ráno to nie je potrebné

Zobuďte sa desaťkrát.

A nebude hovoriť

Prečo je lenivý vstať?

Cvičte, umývajte si ruky

A ustlať posteľ.

Bude mať čas sa obliecť včas,

Umyť a zjesť

A skôr ako zazvoní zvonček,

Sadnite si v škole do lavice.

Priateľstvo s hodinkami je dobré!

Pracujte, odpočívajte!

Robte si domácu úlohu pomaly

A nezabudnite na knihy!

Ľudia si cenia čas a určujú ho podľa hodín. V rôznych dobách používali rôzne hodinky. Niekedy hovoria: „Odvtedy pretieklo pod mostom veľa vody“ a my chápeme, že prešlo veľa času. A hovoria to preto, že v dávnych dobách boli vodné hodiny. Boli usporiadané vo forme dvoch komunikujúcich nádob. Čas sa poznal podľa toho, koľko vody pretieklo z jednej nádoby do druhej.

Presýpacie hodiny boli skonštruované ako vodné hodiny: piesok sa postupne sypal z hornej nádoby do spodnej. V dávnych dobách lode používali hodiny nazývané banky. Námorník, ktorý mal v týchto hodinách službu, oznamoval čas každú pol hodinu úderom na zvonček – „bitím zvonov“. Neskôr sa objavili mechanické a potom elektronické hodinky.

Niekedy je čas určený odbíjaním hodín. Odtiaľ pochádza starý výraz „bije hodiny“. Čas sa nedá zabiť, t.j. vykonávať bezvýsledne. Je dôležité rozvíjať zmysel pre čas, naučiť sa rozumne využívať každú hodinu, každú minútu.

Práca hodín sa nezastaví ani na sekundu, čas plynie nepretržite. Poďme chvíľu ticho počúvať (zapne chronometer). Pozrite sa, ako dlho je to!

Náš článok vám povie, koľko „stojí“ jedna minúta. Vyjde študent a hovorí:

Strata jednej minúty pracovného času vo výrobnom sektore sa rovná strate výsledkov dennej práce 200 tisíc ľudí.

Za jednu minútu sa vyrobia priemyselné výrobky - 1,4 milióna rubľov; elektrina – o 2,7 milióna kW/hod., plyn – 1019 tisíc kubických metrov. metrov, 22 tisíc metrov štvorcových. metre látky; 7 rôznych značiek áut, 2700 kníh.

Ak stratíme na hodine každý deň aspoň jednu minútu, je to 4-5 minút, za týždeň 25 minút a za mesiac viac ako 600 minút (na tabuli to neučili) – to je viac ako 10 hodín a za rok?! Koľko nových a zaujímavých vecí sa môžete naučiť!...

Deň má 24 hodín: 9 hodín na spánok, 7 hodín na školu spolu s mimoškolskými aktivitami. Zostáva 8 hodín vášho osobného času (deti si môžu všetko vypočítať samy). Za tento čas stihnete všetko, ak svoj čas využijete ziskovo.

Hodiny znova odbíjajú.

Scéna "Kto ukradol Egorke čas?"

Dievča1:

Vieme, že čas sa dá natiahnuť,

Je to závisť

Aký druh obsahu

Vy to naplníte.

Sú chvíle, keď má stagnáciu,

A niekedy tečie

Vyložené, prázdne,

Márne rátanie hodín a dní.

Nech sú intervaly jednotné,

Čo oddeľuje naše dni,

Ale keď ich postavíme na váhu,

Nájdeme dlhé chvíle

A veľmi krátke hodiny.

Chlapec: Žil raz jeden obyčajný študent, ktorý sa volal Yegorka. To som ja.

Dievča 1: Naša Egorka horko plače...

Dievča2: Naša Egorka nie je šťastná...

Chlapec: Nemám dosť dní na robenie domácich úloh!

Dievča 3: Keby to bol len deň, aspoň týždeň...

Chlapec: Potom by to bolo iné! Priatelia by sa nesmiali. Potom by som všetko robil sám.

Dievča 4: Zamietol podlahu?

Dievča 1: Umyli ste riad?

Chlapec: Posteľ by som si pripravil sám.

Dievča2: Keby tak bol deň ako týždeň.

Chlapec: Sám by som chcel ísť do školy.

Dievča 3: Vypila som kávu a nepopálila som sa.

Dievča 4: Napríklad kvôli zhonu som príklad nevyriešila stokrát.

Chlapec: Chcel by som ísť na šmykľavku.

Dievča 1: Egorka by mala dobrý život.

Chlapec: Aspoň o hodinu by sa náš deň predĺžil.

Dievča2: Súhlasíme s ním bez hádky: Egorov deň nestačí!

Dievča 3: Nedokončil som toľko vecí!

Dievča 4: Ale kam ide?

Dievča 1: Pozri, Yegor sa zobudil. (Egor skáče na jednej nohe bez ponožky)

Dievča 2: Pol hodiny som nemohla nájsť svoju stratenú ponožku.

Chlapec: Nikdy ich nemajte na mieste!

Dievča 3: Nedáva si dokopy ponožky.

Chlapec: Kde je opasok?

Dievča 4: Pri hľadaní ho zrazili z nôh.

Dievča 1: Náš Yegor hľadal zošity.

Dievča2: Hrala som sa na schovávačku s kufríkom.

Dievča 3: Aký druh hry existuje, ak je čas bežať do triedy?

Dievča 4: Náš Egor od rána plače...

Dievča 1: Nech Yegorka horko reve.

Dievča2: Vôbec nám ho nie je ľúto.

Dievča 3: Zlodej nešiel k Yegorovi

Všetky dievčatá: Egor sám ukradol čas.

Stalo sa ti to? Viete, ako si vážiť čas?

Ak chcete veľa urobiť, postupujte podľa týchto pravidiel (Snímka 5):

  • Pripravte sa na prácu.
  • Pripravte si pracovnú oblasť.
  • Stanovte si špecifickú pracovnú rutinu.
  • Okamžite sa pustite do práce.
  • Zaobchádzajte s ním s veľkou zodpovednosťou.
  • Tvrdo pracujte, ale neprepracujte sa.
  • Striedavý rôzne druhyčinnosti.
  • Zabráňte alebo odstráňte možné rušenie vo vašej práci.
  • Nerobte si časté prestávky v duševnej práci.
  • Pracujte denne, systematicky, ale nie až do prepracovanosti.
  • Zorganizujte si dovolenku rozumne.

Dodržiavanie týchto pravidiel spolu s udržiavaním dennej rutiny vám pomôže tráviť čas rozumne, vyhnúť sa preťaženiu a zlepšiť svoj akademický výkon.

Čas je vzácny nielen pre výrobu, ale aj pre každého človeka, pretože nenávratne plynie od nášho narodenia až po náš odchod z tohto života. A bez ohľadu na to, ako veľmi by sme chceli vrátiť pár šťastných dní a minút, je to nemožné. Čas sa nedá vrátiť ani zastaviť. Pokračuje ako obvykle, neuznávajúc žiadne kompromisy, čím nám pripomína, že nie sme večný a nemali by sme strácať drahocenné minúty neslušnými činmi: hádkami, výčitkami, nenávisťou. Musíme sa snažiť vyplniť čas, ktorý je každému z nás pridelený, láskavosťou, radosťou a svetlom.

Vypočujte si, aké ďalšie básne si chalani o hodinkách pripravili.

Malá šípka

ide to podľa hodín,

Veľká šípka

udržiava počet minút.

Tenký, druhý,

beží rýchlo

Každú minútu

ona sa tam ponáhľa.

Takže sekundy za minútu,

a minúty na hodiny,

Chodia v kruhoch celé dni,

Budík má fúzy.

(E. Borisová)

Hodiny klopú celú noc.

Nie sú ticho ani minútu!

Pýtam sa: „Pozerajte, počkajte,

Neotravuj ma

Nechaj ma ešte spať

Nechcem vstávať!"

A hodiny odpovedali: „Tik-tak,

Zobuď sa, čudák!

Noc je niekde ďaleko

Slnko je vysoko na oblohe,

Čaká ťa nádherný deň,

Otvor oči, priateľ môj!

Učím svoje hodinky chodiť:

Ráno sa radšej neponáhľajte.

Ľudia naozaj chcú spať,

A ty: "Je čas vstať, vstávať!"

odkradnem sa na pláž...

Roztočte úponkové šípy,

Prosím spomaľ

Aby predkolenie a nohavičky uschli.

Ale keď som v škole...

Bežíš rýchlejšie!

A potom sa na seba pozrieš,

Je to ako keby ste spali.

Čo ak zrazu trestajú

Za čokoľvek ja -

Nechajte šípky tak blikať

Ako iskry ohňa.

Aby som opustil roh

Čo najskôr

A s chalanmi som to dokázal

Mať čas hrať hokej.

Hodiny bijú...Kto? Prečo?

Prečo ťa bijú, povedz mi?

Hodiny odbíjajú: štyri, sedem...

Všetci, všetci, všetci - ponáhľajte sa!

Zbili mňa, teba, jeho:

Prečo stále spíte?

Bili ťa za nič nerobenie

Nemali sme na to čas.

Nebijú tamburínu, bijú na poplach.

Hrozivo bijú na poplach...

"Ponáhľaj sa," hovoria,

Zajtra bude neskoro!..."

Budík išiel...

Budík bežal ako hodinky:

Chodil a zakrútil si fúzy:

Chodil som a kráčal a neunavil som sa,

A včera som štrajkoval:

Tak-áno-nie-tak,

Tak-áno-nie-tak

A prestal.

Strčil som do neho a zatriasol ním.

A spýtal sa ho viackrát:

"Môj dobrý, zlatý,

No, choď, no, nestoj...“

Ale vôbec nie je tvrdohlavý.

Čo sa stalo s budíkom?

Do hodinárskej dielne

Musel som sa pripraviť.

Zabalila som to do papiera

A hodil ho do kufríka!

Zrazu počujem - je to naozaj?...-

Tak tak…

Tupo klope v kufríku:

Tak tak…

Ach, ten vtipálek! Ach, ten darebák!

Konečne hanba!

...už zase normálne chodí:

A správa sa chvályhodne:

No, ak bude štrajkovať...

Opäť mu to dávam do kufríka...

Chlapci, kde si môžete dať opraviť hodinky, ak sa pokazia?

K chodcom

A zobudili ma budíky

A vždy ktokoľvek z nás

Vedel som to určite

Koľko je teraz hodín,

Aké hodiny?

Vstať,

Aké hodiny?

V posteli, -

V hodinárskej dielni

Opravujú čas každý deň.

Prichádza stará žena so sťažnosťou:

Ako nemôžem smútiť!

Z mojich hodiniek

Prestal kukať...

Starcovi je všetko jasné,

K starému hodinárovi.

Z vyrezávaného okna

Opäť môžete počuť: "Ku-ku!"

Odpálili sme hodiny loptou,

Hodiny spadli zo stola.

Pod stolom sa ozvalo zvonenie,

A jar vyšla.

Povedali sme:

strýko Ivan,

Poznáme ťa už dlho.

Je to naozaj tentoraz

Nepomôžeš nám?

Prižmúri som oči

A zamračené obočie,

Vrčiac do fúzov,

Hodinár Ivan Petrovič

Opatrne vzal hodinky.

Starcovi je všetko jasné,

K starému hodinárovi.

Teraz prichádzame do triedy

O hodinu pred ostatnými.

V ruskom jazyku existujú výrazy, v ktorých sa používa čas. Vysvetlime si význam týchto výrazov.

Dobré ráno! - prajem ti veľa šťastia.

Na stráži (stáť) - na stráži.

Každú chvíľu - vo veľmi blízkej budúcnosti.

Z hodiny na hodinu to nejde ľahšie – objavuje sa stále viac nových problémov a ťažkostí.

Hodina je neistá – výraz strachu, možnosť niečoho. nechcené, nepríjemné. Budeme meškať hodinu.

Prečítajme si príslovia a vysvetlíme si ich význam.

Ak vynecháte minútu, stratíte hodinu.

Čas je poklad pre tých, ktorí poznajú jeho hodnotu.

Čas na podnikanie – čas na zábavu.

Čas je preč - šťastie je preč.

Minúta ušetrí hodinu.

Objednávka šetrí čas.

V ruštine existujú synonymá pre slovo „čas“, nájdite ich v tabuľke.

J B F N E L K Y R
N Q W G O R Y G D
D W C U Q T TO L A
H E G D E R L ja J
S M A G H U F T A

TERMÍN, OBDOBIE, DOVOLENKA, KILOMETER, ČAS, PRIESTOR, MOMENT, VZDIALENOSŤ, OBDOBIE, CESTA, OPAKOVANIE, DNI, EPIKA.

Prevedenie piesne

Hodiny tikajú, hodiny tikajú,

Hodinky šetria minúty.

Tiki-tiki-tiki-tiki tok-tok-tok

Tiki-tiki-tiki-tiki tak-tak-tak -

Hodiny tikajú, hodiny tikajú,

Hodinky vám nedovolia byť lenivý.

Tik-tak, tik-tak -

Bez hodiniek nemôžeme žiť.

Tiki-tiki-tiki-tiki tok-tok-tok

Tiki-tiki-tiki-tiki tak-tak-tak -

Hodiny tikajú, hodiny tikajú,

Hodinky šetria minúty.

Tiki-tiki-tiki-tiki tok-tok-tok

Tiki-tiki-tiki-tiki tak-tak-tak -

Hodiny tikajú, hodiny tikajú,

Hodiny nečakajú na posledného.

Tik-tak, tik-tak -

Bez hodiniek nemôžeme žiť.

Tik-tak, tik-tak -

Bez hodiniek nemôžeme žiť.

Tiki-tiki-tiki-tiki tok-tok-tok

Tiki-tiki-tiki-tiki tak-tak-tak -

Hodinky tu, hodinky tu,

Hodiny idú, idú, idú.

Hodiny idú, idú, idú.

Hodiny idú, idú, idú.

Hodiny idú, idú, idú.

Chlapci, už vieme, čo znamená vážiť si čas?

Zhrnúť. Pokračujte prosím vetou: „Dnes som sa naučil...“

  • Vštepiť žiakom zodpovedný prístup k vlastnému času a času iných ľudí.
  • Ozbrojiť študentov racionálne metódy vzdelávacia práca, výpočet vášho času.
  • Vybavenie:

    • plagát s názvom témy triedy; stánok „Pracovná minúta“ (čísla, fakty ukazujúce cenu jednej minúty krajiny, plagáty s výpismi slávni ľudia, Napríklad:
      • „Šťastie budúcnosti ľudstva spočíva iba vo vedomostiach“ (A.P. Čechov); „Život spočíva vo večnej snahe vedieť viac“ (E. Zola);
      • „Sú unavení a vyčerpaní nie tak preto, že tvrdo pracujú, ale preto, že pracujú zle“ (N. E. Vvedensky, slávny fyziológ); „Neopatrný človek robí všetko dvakrát“ (A. V. Suvorov);
      • „Kto nevie rozumne využiť svoj čas, prvý sa sťažuje na jeho nedostatok“ (Jean de Labruyère);
      • „Neexistuje mocnejšia sila ako poznanie“ (A. M. Gorkij) atď.;
    • nástenné noviny "Ako organizujeme našu vzdelávaciu prácu" s približnými nadpismi:
      • „Ako ušetriť minútu“ (výsledky načasovania lekcie),
      • „Ako pripravujeme hodiny“ (výsledky razie v bytoch školákov),
      • „Môj denný režim",
      • „Vytvorte si seba“ (o úlohe sebavzdelávania, niektorých technikách kultivácie vôle, rozvíjania pozornosti atď.),
      • „Čo čítame“ (analýza foriem čítania študentov),
      • "Rady od učiteľov predmetov v otázkach NIE",
      • "Rada lekára",
      • „Prečítajte si tieto knihy“ (odporúčaný zoznam literatúry o otázkach sebaorganizácie) atď.;
    • výstava kníh, plagát "Podmienky primeranej práce a odpočinku."

    Príprava triedy.

    1. Informujte žiakov o téme hodiny.
    2. Pomôžte skupine detí pripraviť krátke správy na témy: „Môj denný režim“, „Ako si pripravujem domácu úlohu“, „Ako využívam každú minútu hodiny“, „Minúta mojej vlasti“, „Môj voľný čas. Používam to“, „Ako vzdelávam vôľu“, „Ako rozvíjam pamäť“ atď.
    3. Členovia výchovnej komisie sú poverení časomierou jednotlivých vyučovacích hodín a vykonávaním razií v bytoch školákov.
    4. Aktivisti z knižníc sú pozvaní, aby analyzovali formy čítania študentov a zorganizovali výstavu kníh.
    5. Poverte triednu redakciu, aby pripravila špeciálne vydanie nástenných novín.
    6. Pozvite skupinu detí, aby vybrali výroky slávnych ľudí, príslovia, výroky o úlohe vedomostí, o správna organizácia pôrod.
    7. Pozvite rodičov, lekára a pod. na vyučovaciu hodinu.
    8. Ponúknite študentom množstvo otázok a úloh na tému triednej hodiny:

    Príslovia a porekadlá.

    • Objednávka šetrí čas.
    • Nastoliť poriadok – sám pôjde ďalej.
    • Ak vynecháte minútu, stratíte hodinu.
    • Postarajte sa o sekundu - tu začínate získavať čas.
    • Čas na podnikanie, čas na zábavu.
    • Učenie je svetlo a nevedomosť je tma.
    • Učenie je lepšie ako bohatstvo.
    • Koreň učenia je horký, ale ovocie je sladké.
    • Naučiť sa čítať a písať je vždy užitočné.
    • Bez vedy je to ako bez rúk.
    • Keď začínate s podnikaním, myslite na koniec.

    Prečo hovoríme „čas je naše bohatstvo“? Analyzujte svoju každodennú rutinu: pomáha vám to tráviť čas rozumne?

    Načasujte si pracovný deň a hľadajte stratené minúty.

    Vyberte materiály z novín a časopisov o NOTES v rôznych odvetviach národného hospodárstva.

    Rozhovor s rodičmi, známymi a priateľmi o ich racionálnom využívaní pracovného a voľného času.

    Približný obsah vyučovacej hodiny.

    Učiteľ oznámi tému vyučovacej hodiny, krátko porozpráva o tom, čo je čas a prečo ho treba chrániť.

    Čas je skóre, podľa ktorého sa hodnotí učenie, práca a dobré skutky človeka. Hodnota času sa teraz výrazne zvýšila, pretože čas ľudí je naplnený veľkými a významnými vecami. Čas často nepočítame na roky, hodiny, ale na minúty.

    Často sa stráca drahocenný čas v dôsledku dezorganizácie, nadmerného rozruchu a neschopnosti ho racionálne využiť. Už v škole sa treba naučiť starať sa o svoj aj cudzí čas, keďže dospievanie nie sú len roky učenia, ale aj formovania osobnosti, prípravy na prácu, je to obdobie najväčšej flexibility a vnímavosti. Poďme analyzovať: vieme si vypočítať čas, správne striedať prácu a odpočinok, uvedomujeme si hodnotu minúty? Skúsme sa naučiť správne riadiť čas, naučiť sa študovať.

    Schopnosť oceniť každú minútu je obzvlášť dôležitá v týchto dňoch, keď sa tempo života a práce zrýchľuje a množstvo informácií a vedomostí stúpa.

    Naučiť sa učiť je najdôležitejšou úlohou dnešného študenta.

    Populárna múdrosť hovorí: "Ak dáte človeku jednu rybu, bude najedený na jeden deň. Ak dáte dve ryby, bude nakŕmený na dva dni. A ak človeka naučíte loviť ryby, nasýti sa zvyšok jeho života."

    Aby ste si rozvinuli zručnosti premyslenej práce, musíte sa veľa naučiť (správne zostavovať plány, poznámky, pracovať s knihami, novinami, písať eseje, hovoriť správne atď.), vážne sa venovať sebavzdelávaniu (kultivovať vôľu, pozornosť, rozvíjať pamäť, predstavivosť atď.).

    Racionálne rozdelenie času je uľahčené pravidelným načasovaním vášho pracovného dňa: určte, koľko času zaberie dokončenie domáca úloha, na obed, čítanie novín, telefonovanie, hľadanie správnej učebnice, zošita a pod., koľko času sa stratilo na hodine.

    Na konci pracovného dňa je potrebné analyzovať, či sa to dalo urobiť racionálnejšie, teda kde a akými prostriedkami bolo možné znížiť stratu času, na čo by bolo lepšie ho využiť. Následne by tieto zistenia mali byť zohľadnené vo vašej práci.

    Ďalej dostanú slovo študenti, ktorí si svoj deň načasovali podrobnou analýzou. O strate vzácnych minút triednych žiakov na hodine a o časových rezervách sa vyjadrujú členovia výchovnej komisie, ktorí na hodine merali prácu triedneho kolektívu.

    Vieme: čas sa dá natiahnuť,
    Záleží to na
    Aký druh obsahu
    Vy to naplníte.
    Sú chvíle, keď má stagnáciu,
    A niekedy tečie
    Vyložené, prázdne,
    Hodiny a dni sú zbytočné.
    Nech sú intervaly jednotné,
    Čo oddeľuje naše dni,
    Ale keď ich postavíme na váhu,
    Nájdeme dlhé chvíle
    A veľmi krátke hodiny.
    (S.Ya. Marshak)

    Čo je čas a ako sa meria? Ako sa volá prístroj, pomocou ktorého poznáme čas? Prečo ľudia potrebujú poznať čas?

    Klepanie
    rozpadajúce sa,
    pradenie,
    Neboj sa nikoho
    Počíta jeho vek
    A každý nie je človek. (sledovať)

    Môžete povedať čas? Koľko je teraz hodín? Prečo hovoria: „Je čas na prácu, hodina na zábavu“?

    Uveďte všetky jednotky času, ktoré poznáte (storočie, rok, mesiac, deň, hodina, minúta, sekunda).

    Minúta letí.
    Minúta je krátka
    Ale za minútu môžete
    Nájdite hviezdu, chrobáka,
    Riešenie problému a vzácny minerál,
    čo je stále
    Nikto neotváral.
    (S.Ya. Marshak)

    Študenti absolvujú vopred tvorivá práca: 1 minúta. Čo sa mi podarilo? Príloha 1.

    Za 1 min. Čítam: slová

    Za 1 min. Posadil som sa: raz

    Za 1 min. ja:

    Každému z nás je venovaná len minúta,
    Ale ak hodina skončí o minútu -
    Dvanásta hodina, ktorá otvára rok,
    Čo vedie do ďalšieho storočia, -
    Nech je táto minúta, ako všetky ostatné, krátka,
    Ako beží, zatvára viečka.
    (S.Ya. Marshak)

    Dá sa to zaobísť bez merania času?

    Museli ste si niekedy počítať svoj čas, aby ste neprišli neskoro do školy?

    Vykonajte kreatívnu prácu na výpočte svojho osobného času "Idem do školy." Vyplňte tabuľku: deň v týždni, začala príprava do školy, pripravená na hodinu. Vypočítajte, ako dlho (v priemere) sa môžete pripraviť a dostať sa do školy bez toho, aby ste meškali na vyučovanie.

    Koľkokrát som sa snažil zrýchliť
    Čas, ktorý ma niesol vpred
    Podnietiť ho, vystrašiť, podnietiť,
    Počuť to ísť.
    (S.Ya. Marshak)

    Koľko času trávia umývaním sa, upratovaním po sebe, chôdzou do školy, obchodu atď.

    Veľmi účinným opatrením na boj so stratou času je stanovenie jasného denného režimu.

    Triedny učiteľ dáva slovo žiakom, ktorí si vytvorili optimálny denný režim s prihliadnutím na svoje schopnosti, domáce podmienky, zamestnanie v hudobnej škole, športovom oddiele a pod. pomáha im pri štúdiu, športe, odpočinku. Členovia výchovnej komisie hlásia výsledky razie v bytoch školákov, pričom dbajú na to, či spolužiaci majú stále pracovisko, kde sú uložené zošity a učebnice, či existuje domáca knižnica, či sa dodržiava denný režim, či je špeciálny čas. pridelené na prípravu hodín, asistenciu vašej rodine v domácnosti atď.

    Triedny učiteľ upozorní žiakov na nástenné noviny, ktoré obsahujú rôzne možnosti denného režimu, a vyzve ich, aby si na konci vyučovacej hodiny vybrali jednu z najprijateľnejších.

    Ďalej učiteľ poznamenáva, že jasná organizácia prípadu, plánovanie všetkých typov práce, najmä tých, ktoré si vyžadujú dodatočné úsilie (eseje, správy, abstrakty atď.), vám umožňujú ušetriť námahu a čas. Najlepšie je zapísať si pracovný plán do zošita, zošita alebo osobného diára.

    Triedny učiteľ upozorňuje školákov na to, že práca a oddych sú skutočnými spojencami. Práca vytvára podmienky pre dobrý odpočinok, odpočinok poskytuje tvorivú inšpiráciu pre prácu. Žiaci majú hovoriť o tom, ako relaxujú.

    Mnohí z nich nesprávne odpočívajú: nenásytne čítajú detektívnu literatúru ležiac ​​na posteli, pozerajú všetky programy v televízii, vedú nekonečné telefonické rozhovory s priateľmi atď.

    Ako skutočne relaxovať? Môžete sa o tom dozvedieť tak, že sa lepšie zoznámite s princípmi NOT.

    Je zavesený plagát „Podmienky primeranej práce a odpočinku.“ Učiteľ číta a komentuje. V pripravenejšej triede to robia samotní žiaci.

    Podmienky pre primeranú prácu a odpočinok.

    • Prvou podmienkou odpočinku je dobrá práca. Keď ste urobili niečo užitočné a ste so svojou prácou spokojní, cítite potrebu oddychu, ktorý si úprimne zaslúžite.
    • Spojte prácu s odpočinkom, prepnite z fyzická práca k duševnej alebo od jedného druhu výchovno-vzdelávacej práce (matematika, fyzika, chémia) k inému (dejepis, literatúra, geografia).
    • Začnite niečím jednoduchým alebo témou, ktorá sa vám ľahko zíde. Pamätajte, že prechod z odpočinku do práce si vyžaduje reštrukturalizáciu celého tela, čo si vyžaduje čas.
    • Nenechajte sa unaviť. Dosahuje sa to racionálnou organizáciou práce, a to: jasným pochopením účelu práce, presným výpočtom síl a času, prísnym dávkovaním práce, používaním racionálnych metód čítania, písania, počítania, práce s knihu atď.
    • Pamätajte, že pri akejkoľvek práci je rovnako škodlivé ponáhľať sa a pomaly sa hojdať.
    • Odpočinok by mal byť založený na intenzívnej aktivite – pohybe, ktorý zrýchľuje metabolizmus, zvyšuje vitalitu a rýchlo znižuje únavu.

    Literatúra.

    1. Pracovný zápisník 80 listov. - M.: LLC "Khatber-M". - 2004
    2. Nisimchuk A.S. Ekonomické vzdelávanie školákov. Kniha pre učiteľa. -M.: Školstvo, 1991. -127 s.

    Čas je najdôležitejšia vec, ktorú môžete dať inej osobe. Venujte svoj čas a pozornosť tým, ktorí sú nám srdcu blízki: zavolajte, napíšte, stretnite sa, obdarujte, hoci aj maličkým, vlastnými rukami. Naše bohatstvo spočíva v čase. Povedal by som, že v kvalite byť s inými ľuďmi v čase. Čas určuje dĺžku našej existencie.

    „Zostať“ v čase znamená nepozerať sa súčasne na stránku na Facebooku, Instagrame, nerozprávať cez Viber, WhatsApp alebo Telegram, neklikať na diaľkové ovládanie televízora. Zdržiavať sa znamená byť s človekom úplne a úplne, vypnúť televízor a schovať sa mobilný telefón alebo tablet. Zavolajte priateľovi a neprepínajte na paralelný hovor.

    Zostaňte v čase a vypočujte si osobu. Všetci sme veľmi bystrí, dobre čítaní a citliví, a predsa nepoznáme, ale vnucujeme svoje názory, nedávame priechod emóciám, ale ich prehlušujeme.

    Zdržiavať sa v čase znamená nechať človeka pochopiť, že v tejto chvíli je tým najviac hlavný muž vo svete. Možno sú aj iní, ale sú v paralelnej realite, v tejto chvíli nie sú s nami.

    Ak sa pred vami objaví partner, v celom vesmíre by pre vás mali zostať iba 2 ľudia - vy a on. Taká chvíľa už viac nebude. Každý nové stretnutie je iný ako predchádzajúci a nasledujúci (ak je čas na ďalší). V tom je jedinečnosť každého okamihu a v tom je jeho sila. Niet divu, že Eckhart Tolle, nemecký spisovateľ a duchovný rečník, teraz písal o sile okamihu.

    Vypočujte si príbeh dieťaťa, prijmite od neho darček (natrhanú kyticu púpav, nazbierané gaštany, mušle a pod.) a nezahadzujte ho pred dieťaťom.

    Počúvajte svojho manžela/manželku, ako to bolo na začiatku vzťahu, keď boli zaujímavé všetky jeho/jej udalosti a záľuby.

    Nikoho neprerušujte slovami „o čom to hovoríš“, „o akej hlúposti/nezmysle to hovoríš“, toto devalvuje! Nech sú tieto nezmysly, toto je názor toho, kto je vedľa vás, aj keď sa mýli. Možno ľudia hovoria všetky druhy nezmyslov, aby ste venovali pozornosť)))))

    Počúvajte, čo trápi vašich rodičov. Aj keď zaostávajú v čase, alebo sa tiež mýlia, v ich veku budete mať tiež ďaleko od časovej reality. Splňte ich požiadavky, aj keď sa vám zdajú byť „stratou času“.

    Neznevažujte žiadne slovo, čin, myšlienku alebo názor rečníka. Dajte každému názoru príležitosť, „neodstraňujte ho“. Venovať tomu svoj čas znamená dať človeku pocit, že je dôležitý a hodnotný.

    A pamätajte! Problém v očiach rečníka je vnímaný vo veľmi veľkom rozsahu, aj keď podľa vášho názoru nie je významný. Chcete pochopiť, ako sa cíti váš partner? Pamätajte si, ako žijete cez ťažkosti, a oceníte silu inej osoby, ktorá prežíva problém. V tomto prípade je dôležitá udalosť, byť spolu, zdieľať ťažkosti.

    Venovať čas dvom akciám súčasne (stretnúť človeka a zavolať iným, alebo lajkovať na sociálnych sieťach) je ako hrať cez noc na 2 hudobné nástroje. Nie je možné biť na bicie a hrať na klavíri. Všetko ide postupne.

    Stále nechápeme, ako sa ten druhý cíti. Všetko vnímame cez prizmu seba. Aby sme sa čo i len trochu priblížili tomu, kto je naša rodina, blízki a priatelia, musíme im venovať svoj čas.

    Dobrý deň, priatelia! Dnes som sa rozhodol dotknúť témy, ktorá sa týka každého. Toto je téma o najcennejšom zdroji v našom živote a o tom, ako ním bezmyšlienkovite plytváme. Tento zdroj je čas. Strata času je pohroma moderná spoločnosť! Ako ste pochopili, pokúsim sa pokryť tému, kde a ako trávime čas. (A ukázať, že ja sám míňam ten najcennejší zdroj ako mnohí).

    A ako viete, čas je jediným nenahraditeľným zdrojom v našich životoch. Ako ho trávime? Prečo? Na veci, ktoré sú pre nás dôležité alebo nie. Len strácame čas. (Prepáčte za tvrdé slová). Len sa teraz snažím osloviť nielen vás, ale aj seba. Pretože strácam veľa času. A prečo? Áno, pretože si neviem správne zorganizovať čas. Stanovil som si verejné ciele a takmer nič som s nimi neurobil a už prešlo pol roka! Teraz je otázka, či sa môžem zmeniť a stať sa lepším! Na linke je 20 000 rubľov, ktoré som dal ako cenu slova. Takže moje slová nič neznamenajú? Nedokážem dodržať slovo o cieľoch...

    Nebudem sa ospravedlňovať, že nemám čas, pretože čas je vždy. Ako viem? Čítal som knihu „Gleb Arkhangelsky - Time Drive (ako zvládnuť život a prácu)“ a viete, čo som pochopil. Že premrhám (premárnim) svoj život. Áno, hlúpo plytvám... začal som používať len 1 nástroj, začínam sa brániť, áno, áno... presne ten. Naozaj sa tomu bránim, nerobím to, čo by som mal robiť. Hľadám nejaké výhovorky a snažím sa všetko zvaliť na všetky možné okolnosti. Áno, existujú okolnosti, ale ak použijete metódu opísanú v tejto knihe, všetko sa dá urobiť včas. Bez stresu a jednoducho. Ako sa ukazuje, každý má svoj časový zdroj, veľmi veľký časový zdroj. Vo všeobecnosti, priatelia, musíte milovať čas, milovať nielen svoj čas, ale aj ostatných.

    Teraz píšem tento článok, aby som vás upozornil, že ľudia by si mali vážiť čas. Čas je veľmi cenným zdrojom modernom svete. Ako trávime čas? Povedzme, že som si sadol do práce a rozhodol som sa ísť do sociálna sieť VKontakte a pozrite sa na správy alebo odpovedzte na jednu správu. Dvíham hlavu k hodinám, z môjho života ubehli dve-tri hodiny. Čo som spravil? Áno, áno, presne to, na čo ste mysleli, mierne povedané, stratil som čas.

    Ešte jeden príklad. Musíte odpovedať na komentáre alebo skontrolovať svoj e-mail. Môžete to robiť celý deň. A čo robíme v dôležitých veciach, povedzme, že napíšeme článok alebo urobíme propagáciu, napíšeme knihu pre newsletter, nastavíme nový newsletter, naštudujeme si dôležitý kurz a implementujeme ho do svojho blogu alebo do svojho života. Na toto nie je nikdy dosť času. prečo je to tak? Pretože sú to nepríjemné veci a treba si namáhať mozog, možno pre niekoho sú tieto veci monotónne. Vo všeobecnosti radi odsúvame takéto veci nabok. Ale strávte 8 hodín denne odpovedaním na svojom blogu, navštevujte ho 95% času denne. Vo všeobecnosti som pochopil jednu vec, musíte si na to vyčleniť 1-2 dni v týždni na 1-2 hodiny. Inokedy, keď si sadnete k počítaču a chcete ísť na blog, choďte, ale len písať nový článok. Potom to bude lepšie, nový článok viac prospeje vášmu blogu.

    Vo všeobecnosti teraz pochopme, čo som chcel týmto článkom povedať - čas je najdôležitejší zdroj! Musíte sa naučiť vážiť si čas, milovať čas a vedieť ho riadiť.

    Myslím si, že treba začať pracovať so svojím časom a snažiť sa ho neplytvať, na to treba využívať rôzne techniky a techniky a veriť, že človek, ktorý nedokáže riadiť svoj život rozumnejším využívaním času, sa nebude môcť stať skutočne úspešný.

    Všetci, ktorí radi píšeme a čítame o úspechu, investíciách, blogovaní, peniazoch, to musíme najskôr pochopiť. Pretože čas sú peniaze a to je nespochybniteľný fakt. Bohatí ľudia vedia premeniť svoj čas na peniaze, hoci majú presne toľko času ako chudobní (24 hodín denne). Prečo sú niektorí ľudia chudobní a iní bohatí? Pretože chudobní robia niečo zlé, na rozdiel od bohatých. Nemajú radi svoj čas.

    Priatelia, nemyslite si, že týmto článkom chcem niekoho uraziť, sám som taký. Predtým, ako som začal písať tento článok, som robil kraviny. Namiesto toho, aby som si sadol k práci na blogu, ako som si pôvodne myslel, som sa rozhodol pozrieť si jeden diel seriálu a zároveň sa aj trochu zahrať, vieš koľko času som tomu venoval? 4 hodiny! Za 4 hodiny dokážete napísať veľký článok, pripomenúť si ho, nájsť obrázky, spracovať ho, skontrolovať kľúčové slová atď. Tie. dá sa robiť plodná práca. Ale len som strácal čas. Na druhej strane si treba oddýchnuť, ale oddychovať s rozumom. Vo všeobecnosti neviem, ako využiť čas, učím sa. neviem ako to dopadne. Ja a každý sa musíme naučiť riadiť svoj čas (využívať ho efektívnejšie), pracovať najskôr na dôležitých veciach a potom robiť menej na iných. Toto je celá veda.

    Hlavná vec na zapamätanie je, že čas je najcennejším zdrojom.

    Článok bol napísaný jedným dychom, nie je to ani článok, ale volanie o pomoc všetkým. Poďme spolu prísť na to, ako rozumnejšie využívať čas a aké techniky rozumného využívania času poznáte, milí čitatelia? Teším sa na vaše rady a odpovede v komentároch k tomuto príspevku.