Tematická hodina: ochrana prírody, veda a technika. Rusko sa pozerá do budúcnosti

Ciele: pestovanie zmyslu pre lásku k prírode, úctu ku všetkému živému; pomôcť študentom uvedomiť si svoju morálnu zodpovednosť za osud svojej rodnej krajiny; formovanie ekologickej kultúry.

Epigraf: Ľudia to nedajú dopustiť

smerovali k ich zničeniu

tie prírodné sily, ktoré oni

podarilo otvoriť a dobyť.

F. Joliot-Curie

1. Význam prírody pre človeka.

2. Existuje v súčasnosti ohrozenie prírody a ľudského života?

3. Aká je environmentálna situácia v našom meste?

4. Aký vplyv má životné prostredie na zdravie ľudí?

5. Čo môže urobiť každý z nás pre ochranu prírody?

Účasť na brífingu:

- ekológ,

– zástupca komisie ochrany prírody,

- zdravotnícky pracovník,

- ekonóm.

Úlohu špecialistov zohrávajú žiaci 9. – 11. ročníka, ktorí si správy vopred pripravili s použitím literatúry odporúčanej učiteľom.

K téme „Ekologická situácia v našom meste“ je počas prejavu premietaný videozáznam.

Postup triedy

ja úvod učiteľov o význame prírody pre človeka.

Hrá sa hudba J. Straussa „Tales of the Vienna Woods“.

Vedenie(učiteľka). Mudrci a snívatelia minulosti sa viac ako raz pokúsili vymenovať „divy sveta“ - zázraky vytvorené prírodou a vytvorené ľudskými rukami. Hovorili o siedmich zázrakoch, hľadali a našli ôsmy, ale zdá sa, že nikto nikdy nespomenul zázrak zázrakov - jediný, ktorý poznáme vo vesmíre. Týmto zázrakom je samotná naša planéta spolu s atmosférou – nádobou a strážcom života. A zatiaľ zostáva jedinečný, neporovnateľný, najväčší, tajomný a úžasný. Jediný, pretože zvyšok planéty je náš slnečná sústava, s vysokou mierou pravdepodobnosti sú bez života a zatiaľ sme neobjavili obývateľné planéty okolo iných hviezd. Najväčšiu, pretože obsahuje všetky záhady, ktoré ľudstvo oddávna trápia – záhady zrodu a histórie samotnej planéty, záhady vzniku života, inteligencie a budúcich osudov civilizácie.

Tento zázrak je Príroda. Človek je toho súčasťou. Príroda poskytuje potravu pre človeka. Vietor a slnko, les a voda nám dávajú spoločnú radosť, formujú náš charakter, robia ho jemnejším a poetickejším. Ľudia sú nerozlučne spätí s prírodou prostredníctvom tisícok vlákien. Ľudský život závisí od stavu prírody. „Zachráňte prírodu – zachráňte život“– téma brífingu.

Na našom brífingu sa zúčastňujú: ekológ (celé meno), zástupca komisie ochrany prírody (celé meno), zdravotnícky pracovník (celé meno), ekonóm (celé meno) .

letiská,

a platformy,

lesy bez vtákov

a pristane bez vody...

Čoraz menej z okolitej prírody.

Čoraz viac – životné prostredie.

Básne R. Roždestvenského sú len štyri riadky, ale obsahujú samotnú podstatu najvážnejších zmien, ktoré sa odohrávajú v prírode Zeme. My, ľudia začiatku 21. storočia, sami takmer nepovšimnutí, sme sa ocitli svedkami aj vinníkmi týchto zmien. Ako môžu dopadnúť pre dnešnú a budúce generácie? Dajme slovo popredným odborníkom.

II. Príhovory špecialistov.

Moderátor vymenúva problémy, ktoré je potrebné zvážiť na brífingu, a pozýva odborníkov, aby hovorili.

Existuje v súčasnosti ohrozenie prírody a ľudského života?

Informácie o tejto problematike poskytuje ekológ.

Ekológ. Prezieraví, starostliví ľudia boli vždy znepokojení ekologické problémy. Yaroslav Múdry tak zákonom obmedzil produkciu labutí, bobrov a iných cenných zvierat.

Dekrét Petra I. z roku 1718 nariaďoval, že „tí, ktorí rúbu dubový les a budú v rúbaní pokračovať, ako aj tí, ktorí nariadia, aby boli vyrúbaní, vyrezaní nozdier a uší potrestaní batogami, by mali byť poslaní na ťažké práce. .“ Tou istou vyhláškou Peter I. požadoval výstavbu liečebných zariadení v Petrohrade a zaviazal všetkých občanov, aby zabezpečili čistotu v okolí svojich domovov a na svojich uliciach.

Podľa dekrétu z roku 1719 o ochrane nádrží: „... ak niekto pošpiní Nevu odpadkami alebo inými nečistotami, bude odsúdený na bitie bičom alebo na vyhnanie na Sibír...“.

Po tisícročia sa ľudský zásah do prírody rozšíril. Ale najmä veľké zmeny v životné prostredie došlo počas éry vedeckej a technologickej revolúcie. A nie vždy sú pozitívne.

Vedecko-technický pokrok priniesol a prináša ľuďom množstvo vymožeností a komfortu. Uľahčilo to prácu a umožnilo nám ísť do vesmíru. Nedá sa to zastaviť či dokonca spomaliť, tak ako nie je možné prinútiť človeka prestať myslieť, trúfať si, tvoriť... Žiaľ, nie každý chápe dôležitosť ochrany životného prostredia. Príroda začala vysielať alarmujúce signály a meniť sa. Vinníkmi týchto zmien sú ľudia a továrne, ktoré vytvorili, elektrárne, bane, doprava, ale aj mestá...

Pred niekoľkými desaťročiami akademik V.I.Vernadsky, tvorca vedy o biogeochémii, varoval pred dravým postojom k prírode a jej bohatstvu: výsledok môže byť len jeden - jej úplné zničenie.

Výraz „nevyhnutný ako vzduch“ nevznikol náhodou. Človek vydrží bez jedla týždne, bez vody dni a bez vzduchu minúty.

Za posledných 25 – 30 rokov odobrali doprava a priemysel z atmosféry viac kyslíka, ako ľudstvo spotrebovalo v celom antropogéne, teda za 2 – 3 milióny rokov. Do atmosféry sa uvoľňuje síra, dusík, zinok, draslík a toxické látky. Ročne sa na svete vypustí len 5 miliárd ton oxidu uhličitého, čo môže viesť k otepľovaniu, čiastočnému topeniu polárneho ľadu a stúpaniu hladiny morí. Možné negatívne dôsledky pre ľudstvo v tomto prípade je ťažké si čo i len predstaviť.

Viac ako 50 ruských miest má úroveň znečistenia životného prostredia, ktorá prekračuje hygienické normy.

Problém čistých zdrojov sladkej vody je čoraz naliehavejší.

Lesy – „pľúca planéty“, spoľahlivé filtre atmosféry – sa rúbu rýchlejšie, ako rastú. Každý meter kubický dreva je takmer pol tony oxidu uhličitého absorbovaného zo vzduchu.

Biológovia už dokázali, že genetická informácia prenášaná na ďalšie generácie živou bunkou môže byť skreslená a narušená vplyvom takzvaných „mutantov“. Patria sem žiarenie, aktívne chemikálie, toxické chemikálie, pesticídy a niektoré kovy.

V priebehu storočí sa do morí a oceánov vypúšťalo všetko bez akýchkoľvek obmedzení, vrátane rádioaktívny odpad. Početné nehody ropných tankerov vedú k úhynu rýb, krabov, morské vtáky.

Vedenie. Fakty, ktoré uvádza ekológ, sú alarmujúce. Môžu sa vám zdať vzdialené.

Aká je situácia v oblasti životného prostredia v našom meste?

Slovo má zástupca Výboru ochrany prírody.

Zástupca Výboru ochrany prírody...

Príhovor sprevádza ukážka videoklipov charakterizujúcich environmentálnu situáciu v meste a končí sa básňou:

A len príroda lapá po dychu...

Jar! Prúdy sa nezastavia:

Potoky v nepokojoch – sem-tam.

A tie tečú do nášho jazera

A hnojivá a vykurovací olej.

Celé pobrežie sa zmenilo na skládku odpadu -

Čo, čo tu nie je:

Odpadky, staré žinky,

Útržky kníh a novín...

Tých skládok z roka na rok pribúda

Pozdĺž brehov jazier a riek,

A príroda narieka:

– Prečo to všetko, človeče?!

Kráčam údolím tajgy...

A opäť - trpké slová:

Vrcholy borovíc vyschli,

Listy padali z brezy,

Na bylinkách - čierne vredy -

Problémy všade, kam sa pozrieš...

A poľovník mi zachmúrene vysvetlil:

- A čo? Kyslý dážď...

... Les plakal, akoby v zlom počasí,

Vŕzgajúce sťažnosti mrzákov,

A počul som ston Prírody:

- Čo si to urobil, Človeče?!

Raz na turistickej plavbe

Chcel som plávať.

Ale urobil som si prechádzku blízko pláže

A verte mi, neodvážil som sa vyzliecť sa.

Voda páchla ako jed -

Vône prichádzali vo vlnách.

Nie more - žľab

Ticho špliechala predo mňa.

Továrne fajčili v diaľke,

Náš kozmický vek bol hlučný.

Ale koruna prírody bola smutná -

Jej výtvorom je Človek.

Naša myseľ sa stala jarmom Prírody!

Nestalo by sa to zrazu takto?

Čo nás zaujíma na Červenej knihe?

Je to len krôčik?

Z termonukleárnych reakcií

A z chemických inovácií

Neraz sa pretrhla niť potomstva.

Vlna obludných mutácií

Hrozí zaplavením planéty.

Všetko sa môže stať, všetko sa môže stať...

Otázka je strohá: byť či nebyť?

Nikto na nás nemá túto otázku

A nebude myslieť na to, aby sa rozhodol.

Medzitým, hodinu po hodine

Pokračujeme v páchaní zla.

A teraz neexistujú žiadne lesné rezervácie,

Už nemôžete piť v rieke.

Rakety dopadli na oblohu

Narúšajú naše pokojné prenocovanie,

A príroda len lapá po dychu:

-Si môj syn, človeče?

V. Glebov

Vedenie. Environmentálna situácia v našom meste tiež nie je povzbudivá a núti každého zamyslieť sa.

Aký vplyv má životné prostredie na zdravie ľudí?

Lekár poskytuje informácie.

Zdravotnícky pracovník. Znečistenie ovzdušia je zodpovedné zo 43 – 45 % za zhoršenie verejného zdravia. Kvalita pitnej vody ovplyvňuje aj vaše zdravie. V oblastiach Amur, Kurgan, Kemerovo, Novgorod a Mordovskej republike je priamy vplyv chemického znečistenia na výskyt chorôb centrálnej nervový systém, hepatitída, toxikóza počas tehotenstva, nárast mŕtvo narodených detí a vrodené anomálie.

Bakteriálne a vírusové znečistenie ruských riek vytvára neustále nebezpečenstvo epidemiologických prepuknutí črevných infekcií. V mnohých regiónoch našej krajiny je prebytok prípustná úroveň pesticídy v pôde, čo vedie k tomu, že deti ochorejú na anémiu a tuberkulózu.

V oblastiach vystavených rádioaktívnej kontaminácii v dôsledku nehôd v Čeľabinsku a Černobyle sa zvýšil počet ľudí trpiacich leukémiou a endokrinnými chorobami. Vedci zaznamenali zvýšenie celkovej úmrtnosti o 17–24 %.

Mnohé rastliny a živočíšne organizmy sa stávajú akumulátormi kovov a perzistentných chemických zlúčenín, ich konzumácia je zdraviu nebezpečná.

Vedenie. Zmena prostredia najpriamejšie ovplyvňuje ľudské zdravie, jeho biológiu a všetko živé. Bezohľadná ľudská činnosť vo vzťahu k prírode priviedla 1000 druhov stavovcov na pokraj vyhynutia. Červená kniha zahŕňa: 115 druhov zvierat, 25% vtákov a 44% zvierat, ktoré sú na pokraji vyhynutia. Z povrchu Zeme už zmizlo 118 druhov cicavcov a 127 druhov vtákov. V zóne ekologickej katastrofy v Rusku žije 35 miliónov ľudí. Nehody a prírodné katastrofy (sucho, povodne, zemetrasenia...) spôsobujú na prírode obrovské škody.

Čo môže urobiť každý z nás pre ochranu prírody?

Slovo dostáva ekonóm.

ekonóm. V prvom rade je potrebné vytvoriť bezpečné technológie, liečebné zariadenia, potrebujeme aj nemocnice moderné vybavenie... To si vyžaduje obrovské množstvo peňazí. Zatiaľ ich nie je dosť. Je potrebné naučiť sa rešpektovať prírodné zdroje a spoločenstvá.

Podľa vedcov trvá 2000 rokov, kým sa v prírode vytvorí vrstva pôdy hrubá 5 cm. Toto najväčšie bohatstvo vznikalo stáročia, tisícročia. Musíme si to vážiť a chrániť pred ničivými následkami.

Čo presne môže každý školák urobiť pre ochranu prírody? (Pritiahne pozornosť všetkých na plagát.)

plagát

"Buďte aktívnymi obrancami prírodného prostredia!"

    Dodržiavajte pravidlá správania sa v lese, na brehoch vodných plôch...

    Dodržiavajte pravidlá zberu lesných produktov (huby, liečivé rastliny...).

    Postarajte sa o našich menších bratov (mravce, vtáky, ježkovia...).

    Ozdobte mesto a dedinu v zelenom šate.

III. Záverečná časť (zhrnutie).

Vedenie. Ochrana prírody sa teda týka nás všetkých. Všetci dýchame rovnaký vzduch Zeme, pijeme vodu a jeme chlieb, ktorého molekuly sa neustále zúčastňujú na nekonečnom kolobehu látok. A my sami sme mysliacimi časticami Prírody. To kladie obrovskú zodpovednosť za jeho bezpečnosť na každého z nás, každého jedného bez výnimky. Každý z nás môže a musí prispieť k boju za ochranu prírody, a teda života na Zemi.

Vypočujte si báseň:

Postarajte sa o Zem!

opatruj sa

Lark za modrým zenitom,

Motýľ na dodderových listoch,

Na ceste sú slnečné lúče...

Postarajte sa o mladé výhonky

Na zelenom festivale prírody,

Obloha vo hviezdach, oceáne a zemi

A duša, ktorá verí v nesmrteľnosť, -

Všetky osudy sú spojené nitkami.

Postarajte sa o Zem!

opatruj sa...

M. Dudin

Hrá sa pieseň „Birches“ v podaní N. Rastorgueva (nahraná).

Kvízové ​​otázky:

1. Čo je to zabíjanie rýb? (K úhynu rýb pod ľadom dochádza v dôsledku nedostatku kyslíka vo vode, preto je v zime potrebné urobiť do riek diery, aby bol do vody prístup vzduchu.)
2. Pomenujte živočícha vo vodných útvaroch, ktorý je skutočným živým filtrom
(Slimák. Tým, že cez seba prechádza voda, slimák ho čistí. Preto sa slimáky umiestňujú do akvárií.)
3. Ako môžete pomôcť stromu, ak je na kmeni rana?
(Potrite hlinou, aby ste zabránili vstupu patogénnych mikróbov.)
4. Prečo nemôžete zbierať kvety?
(Nemajú čas na produkciu semien.)
5. Vymenuj zvieracích priateľov lesa.
(Mravce, ďatle.)
6. Vymenuj hlavného zákerného nepriateľa lesa.
(Oheň v lese.)
7. Môže huba zjesť strom?
(Áno, huby ničia drevo a menia ho na prach.)
8. Prečo je lov kožušinových zvierat na jar prísne zakázaný?
(Zvieratá sa topia - srsť je nepoužiteľná, ale hlavné je, že na jar sa zvieratám narodí potomstvo, ktoré musí byť kŕmené, chované a učené, aby prežilo.)
9. Kto sú mláďatá? Prečo sa ich nemôžeš dotknúť?
(Mláďatá, ktoré vypadli z hniezda.)
10. Prečo by ste sa nemali dotýkať rukami vtáčích vajec v hniezdach?
(Veľa vtákov potom opustí svoje hniezdo.)
11. Prečo potrebujete vyrábať kŕmidlá pre vtáky a kŕmiť ich v zime?
(V zime sa vtáky neboja chladu, ale hladu: pod snehom je ťažké nájsť jedlo.)
12. Čo jedia sýkorky v zime, keď všetok hmyz spí?
(V zime sýkorky hľadajú skrytý hmyz, jeho vajíčka, larvy v prasklinách a prasklinách kôry stromov a jedia ich.)
13. Ktorý strom je považovaný za symbol Ruska?
(breza)

14. Čo je to „tichý lov“? (zber húb)
15. Ktorý vták je považovaný za symbol múdrosti a poznania? (Sova.)
16. Kto sa volá lesný lekár? (Ďateľ.)
17. Z akého dreva sa vyrábajú zápalky? (Osiky.)
18. Ktoré zo zvierat sa nazývajú podľa svojho rodu? (Na líšku.)
19. Ktorý vták dokáže spočítať roky nášho života? (Kukučka.)
20. Čo je to zviera Národná hrdosť Rusko? (Sable.)
21. Kto sa nazýva lesný poriadok? (Vlk.)

IX. Prezentácia.

učiteľ:

Nastal čas zamyslieť sa: prežijú budúce generácie Zeme, budú môcť deti 21. storočia plávať v rieke, mori, prechádzať sa v lese, vdychovať vôňu kvetov?

Za deň na Zemi zmizne asi 100 druhov rastlín a živočíchov, lesná plocha sa zmenší o 15 miliónov hektárov a miliardy ton pôdy sa premenia na prach.

Postarajte sa o svoju planétu

Veď iný na svete nie je!

„Ochrana prírody je našou starosťou“

Cieľ:štúdium životného prostredia globálnych problémov existujúci vo svete, aký to má vplyv? ekonomická aktivitaľudí a ako môžeme prispieť k ochrane životného prostredia

Úlohy:

rozšíriť vedomosti o životnom prostredí;

pestovať starostlivý prístup k životnému prostrediu;

formovať u detí pozitívny vzťah k prírode, normy správania sa v prírode.

Úvodné slovo učiteľa:

Naša lekcia je venovaná ekológii. Rok 2013 je v Rusku Rokom ochrany životného prostredia, viete, aký vplyv majú ľudia na životné prostredie? Po preštudovaní všetkých problémov sa zamyslime nad tým, čo môžeme urobiť pre zachovanie našej prírody.

Postup triedy

Príroda je všetko, čo človeka obklopuje. Príroda sa delí na živú a neživú. Dá sa to považovať za Vesmír, za prostredie, v ktorom žijeme, za všetko, čo existuje. Tento je prirodzený životné prostredie, v rozmanitosti svojich prejavov má obrovský priamy vplyv na človeka.

« Životné prostredie » - toto je vedeckejšia koncepcia. Charakterizuje prirodzené prírodné podmienky a ekologický stav určitej oblasti. Už v dávnych dobách si ľudia začali všímať vzory v interakcii zvierat medzi sebou a s ich prirodzeným prostredím.

Vzťah medzi človekom a prírodou by mal byť vždy harmonický, pretože len tak sa zabezpečí zdravie človeka a kvalitný rozvoj celej spoločnosti. Ochrana prírody v v pôvodnej podobe je odrazom kultúry každého človeka a spoločnosti ako celku.


Svetový deň životného prostredia, ktorý zaviedlo Valné zhromaždenie OSN v roku 1972, sa na celom svete oslavuje 5. júna. Tento dátum bol vybraný na pripomenutie začiatku Štokholmskej konferencie v roku 1972, ktorá sa zaoberala problémami ľudského životného prostredia.

Toto je výzva pre štáty a organizácie, aby v tento deň každoročne organizovali špeciálne podujatia na ochranu a obnovu životného prostredia.

Počas života je ľudské telo neustále vystavené vplyvu prostredia. To ovplyvňuje životnú aktivitu, zdravie a očakávanú dĺžku života.

Spotreba zdrojov Zeme vedie k vyčerpaniu prírodných zdrojov, čo viedlo k nezvratnému vyčerpaniu litosféry a biosféry.

Chov domácich kopytníkov viedol k vyčerpaniu vegetácie, ktorá už nemá čas na vlastnú obnovu. Step alebo savana ustupuje polopúšti. V dôsledku tohto vplyvu chovu dobytka došlo k nárastu oblasti Sahary a susednej polopúštnej zóny - Sahelu.

Odpad, priemyselné a domáce vedľajšie produkty znečisťujú biosféru, spôsobujú deformáciu ekologických systémov, narúšajú globálny kolobeh látok a predstavujú hrozbu pre ľudské zdravie. Pravdepodobne poznáte nasledujúce výrazy: skleníkový efekt, ozónové diery, kyslé dažde, smog.

Prečo sa to deje?

Hlavnými zdrojmi sú spaľovanie fosílnych palív, spaľovanie lesov, emisie z priemyselných podnikov, používanie aerosólov a výfukové plyny automobilov.

Znečistenie životného prostredia je jedným z najpálčivejších problémov, mení sa zloženie atmosféry a podnebie. Smog je veľmi škodlivý pre živé organizmy.

Kyslé zrážky padajú na zemský povrch spolu s dažďom, hmlou, snehom alebo prachom. Keď sa kyslé zrážky dostanú do jazier, často spôsobia úhyn rýb alebo celej populácie zvierat.

So zmenami v atmosfére súvisí aj ničenie ozónovej vrstvy, ktorá je ochrannou clonou pred ultrafialovým žiarením. Proces deštrukcie ozónovej vrstvy prebieha obzvlášť rýchlo nad pólmi planéty, kde sa objavili takzvané ozónové diery.

„Skleníkový efekt“ vzniká koncentráciou toxických plynov v atmosfére a spôsobuje globálne otepľovanie a topenie ľadovcov.

Znečistenie prírodných vôd. Ľudstvo je takmer úplne závislé na povrchové vody sushi - rieky a jazerá. Voda riek a jazier pokrýva ľudskú potrebu pitnej vody, využíva sa na zavlažovanie v poľnohospodárstve, v priemysle, slúži na chladenie jadrových a tepelných elektrární.

Ľudstvo ročne premrhá 2200 km3 vody. Spotreba vody neustále rastie a jedným z nebezpečenstiev je vyčerpanie jej zásob. Napríklad odber vody na zavlažovanie z riek Stredná Ázia viedla k plytčine Aralského jazera, ktoré prakticky prestalo existovať. Z dna suchého mora je soľ prenášaná vetrom na stovky kilometrov, čo spôsobuje zasoľovanie pôdy.

Rovnako hrozivým javom je znečistenie sladkovodných útvarov.

K znečisteniu vodných plôch nedochádza len priemyselným odpadom, ale aj vnikaním organických látok, minerálnych hnojív a pesticídov používaných v poľnohospodárskej výrobe z polí do vodných plôch. poľnohospodárstvo. Keď sa organická hmota rozkladá, mnoho živých organizmov zahynie, cenné druhy rýb miznú, škodlivé látky sa hromadia v tkanivách organizmov, niekedy to vedie k mutácii živých organizmov.


Najnebezpečnejšími znečisťujúcimi látkami prírodného prostredia sú tepelné elektrárne, vodné elektrárne a jadrové elektrárne, ktoré spaľujú obrovské objemy paliva. Milióny kubických metrov škodlivého a nebezpečného odpadu z prevádzky tepelných elektrární sa takmer úplne dostávajú do prírodného prostredia.

Pôdy sú ďalším zdrojom, ktorý je nadmerne využívaný a znečistený. Pri nesprávnej orbe je úrodná vrstva pôdy často odplavená zrážkami (vodná erózia), alebo rozptýlená vetrom (veterná erózia) a vznikajú rokliny. Pôdna erózia sa v 20. storočí stala celosvetovou pohromou.


krajiny spôsobili prachové búrky a zničenie miliónov hektárov úrodnej pôdy. Nadmerné zavlažovanie, najmä v horúcom podnebí, môže spôsobiť zasolenie pôdy.

Zníženie plochy lesov spôsobuje narušenie cyklov kyslíka a uhlíka v biosfére. Hoci sú katastrofálne následky odlesňovania všeobecne známe, odlesňovanie pokračuje. Lesy na našej planéte zaberajú plochu asi 42 miliónov km2, no ich plocha sa každoročne zmenšuje o 2 %,

Vyčerpanie a znečistenie pôdy. Nedokonalá poľnohospodárska výroba je hlavným dôvodom zmenšovania plochy úrodných pôd. Pri nesprávnej orbe je úrodná vrstva pôdy často odplavená zrážkami (vodná erózia), alebo rozptýlená vetrom (veterná erózia) a vznikajú rokliny. Pôdna erózia sa v 20. storočí stala celosvetovou pohromou.

Orba rozsiahlych stepných oblastí v Rusku a ďalších
krajiny spôsobili prachové búrky a zničenie miliónov hektárov úrodnej pôdy.

Mimoriadne nebezpečné sú chemikálie ochrana, najmä organické zlúčeniny používané v poľnohospodárstve na kontrolu škodcov, chorôb a buriny.

Nadmerné zavlažovanie v horúcom podnebí môže spôsobiť zasolenie pôdy. Veľké nebezpečenstvo predstavuje rádioaktívna kontaminácia pôdy. Rádioaktívne látky z pôd vstupujú do rastlín, potom do tiel zvierat a ľudí, hromadia sa v nich a spôsobujú rôzne choroby. Rádioaktívne prvky s dlhou životnosťou pretrvávajú v ekosystémoch stovky rokov.

Zníženie prírodnej diverzity. Extrémne vykorisťovanie, znečisťovanie a často len barbarské ničenie prirodzené spoločenstvá viesť k prudkému zníženiu rozmanitosti živých vecí. Vyhynutie veľkých zvierat je dramatické a prirodzene ich treba chrániť. Za posledných 300 rokov zmizlo z povrchu Zeme viac druhov vtákov a cicavcov ako za predchádzajúcich 10 000 rokov.

Aké opatrenia je potrebné prijať na ochranu nášho životného prostredia?

Takéto opatrenia môžu byť:

· Obmedzenie emisií do atmosféry a hydrosféry s cieľom zlepšiť celkovú environmentálnu situáciu;

· Environmentálne hodnotenie všetkých druhov výroby a priemyselných výrobkov;

· Vytváranie bezodpadových a nízkoodpadových technológií;

· Vytváranie prírodných rezervácií, rezervácií a národné parky s cieľom zachovať prírodné komplexy;

· Obmedzenie rybolovu a lovu s cieľom zachovať určité druhy;

· Obmedzenie neoprávneného nakladania s odpadmi, výstavba zariadení na špeciálne spracovanie;

· V poľnohospodárstve používať organické hnojivá, dodržiavať striedanie plodín;

· Umelo obnoviť odlesnené lesy.

Teraz si položme túto otázku: „Čo môžem urobiť pre ochranu životného prostredia?

Nelámte stromy alebo kríky;

Vysádzajte stromy a kvety;

Nemučte zvieratá a vtáky;

Zbierajte odpadový papier (aby sa vyrúbalo menej stromov).

Uložiť Prírodné zdroje(napríklad voda, elektrická energia);

Používajte menej chemikálií a plastov;

Nepoužívajte látky, ktoré ničia ozónovú vrstvu;

Nevyhadzujte odpadky, udržiavajte čistotu a pomáhajte pri upratovaní odpadu.

Slovo na záver učitelia:

Teraz vieme, čo ohrozuje naše životné prostredie; ak zomrie príroda, zomrieme aj my. Aby sa to nestalo, človek musí zmeniť svoj postoj k prírode. A k tomu je potrebné, aby sa každý človek aktívne podieľal na zachovaní nášho prírodného bohatstva.

„Ryby potrebujú čistú vodu – budeme chrániť naše vodné plochy. V lesoch, stepiach, horách sú rôzne cenné živočíchy - ochránime naše lesy, stepi, hory... Pre ryby - voda, pre vtáky - vzduch, pre zvieratá - les, step, hory. Ale človek potrebuje vlasť. A chrániť prírodu znamená chrániť vlasť.“




















Späť dopredu

Pozor! Ukážky snímok slúžia len na informačné účely a nemusia predstavovať všetky funkcie prezentácie. Ak vás táto práca zaujala, stiahnite si plnú verziu.

Vysvetľujúca poznámka.

Naša Zem je len nekonečne malá častica Vesmíru, ale len na nej, spomedzi všetkých planét skúmaných človekom, je život. A ak áno, potom sa musíme snažiť dvojnásobne, aby sa povaha nášho spoločný dom nielenže zostal neporušený, ale stal sa hojnejším a krajším. Veď všetko, čo jeme a pijeme, nám dáva príroda. Všetky naše malé aj veľké zariadenia – od lopatiek až po vesmírne rakety – sú vyrobené z prírodných materiálov. Aj sám človek je súčasťou prírody a akékoľvek ťažkosti v prírode ohrozujú jeho zdravie a život. V ére vedecko-technickej revolúcie sa príroda ukázala ako bezbranná voči človeku a závislá od neho. Rieky sú prehradené, rakety sú vypúšťané do vesmíru, zemská kôra je prevŕtaná najhlbšími studňami...

Človek dobrovoľne alebo nevedome zasahuje do priebehu prírodných procesov, narúša prirodzenú rovnováhu. V dôsledku toho rieky umierajú, klíma sa mení, rastliny a živočíchy miznú. Táto katastrofa sa nazýva environmentálna kríza.

Predmetom ekológie je prepojenie živých bytostí s prostredím. Ekológia je vyzvaná, aby vytvorila všeobecnú stratégiu ľudského správania v prírode. Je tiež vyzvaná hľadať spôsoby obnovy poškodených prírodných systémov v upravenej podobe.

Právo na život v ekologickom, zdravom a bezpečnom prostredí je jedným z najdôležitejších ľudských práv. To je dôvod, prečo je environmentálny problém v poslednom čase na celom svete taký akútny. Nadobudol ekonomické, sociálne a politické dôsledky. Zvýšila sa úloha ekológie moderná veda. Ekonómovia, právnici, sociológovia a filozofi začali študovať otázky životného prostredia.

Mnohé problémy však stále zostávajú nepreskúmané a nevyriešené. Problém ochrany životného prostredia a vplyvu znečistenia na ľudské zdravie preto zostáva aktuálny.

Ciele:

  • pestovanie zmyslu pre lásku k prírode, úctu ku všetkému živému;
  • pomôcť študentom pochopiť ich morálnu zodpovednosť za osud svojej rodnej krajiny, svojej dediny;
  • formovanie ekologickej kultúry.

Vybavenie:

  • prezentácia.
  • plagáty ochrany prírody;
  • fotografie vplyvu človeka na prírodu;
  • reprodukcie obrazov zobrazujúcich prírodu;
  • detské kresby o vtákoch nášho regiónu;

Priebeh lekcie

1. Úvodný prejav učiteľa.

2. Príhovory žiakov s informáciami o životnom prostredí na tému triednickej hodiny.

3. Problémová situácia „Dostupnosť zdrojov čistej sladkej vody v Nogliki“

4. Príhovory žiakov s informáciami k téme vyučovacej hodiny. "Biológovia"

5. Rozhovor so študentmi „Znečistenie životného prostredia“.

6. Príhovory žiakov s informáciami k téme vyučovacej hodiny. "Zdravotnícky pracovník."

7.Ekologický nálet. "Aké zákony boli porušené?"

8. Príhovory žiakov s informáciami k téme vyučovacej hodiny. "Ekonóm".

9. Príhovory žiakov s informáciami k téme vyučovacej hodiny. "Študent".

10.Práca v skupinách. "Apelujte v mene prírody."

Priebeh udalosti

Nesmieme dovoliť ľuďom, aby smerovali k vlastnej záhube.
tie prírodné sily, ktoré dokázali objaviť a podmaniť si.
F. Joliot-Curie

1. Úvodné poznámky.

Mudrci a snívatelia z minulosti sa viac ako raz pokúsili vymenovať „divy sveta“ - zázraky vytvorené prírodou a vytvorené ľudskými rukami. Hovorili o siedmich zázrakoch, hľadali a našli ôsmy, ale zdá sa, že nikto nikdy nespomenul zázrak zázrakov - jediný, ktorý poznáme vo vesmíre. Týmto zázrakom je samotná naša planéta spolu s atmosférou – nádobou a strážcom života. A zatiaľ zostáva jedinečný, neporovnateľný, najväčší, tajomný a úžasný. Jediný, pretože ostatné planéty našej slnečnej sústavy sú s najväčšou pravdepodobnosťou bez života a zatiaľ sme neobjavili obývateľné planéty okolo iných hviezd. Najväčšiu, pretože obsahuje všetky záhady, ktoré ľudstvo oddávna trápia – záhady zrodu a histórie samotnej planéty, záhady vzniku života, inteligencie a budúcich osudov civilizácie.

Tento zázrak je Príroda. Človek je toho súčasťou. Príroda poskytuje človeku potravu. Vietor a slnko, les a voda nám dávajú spoločnú radosť, formujú náš charakter, robia nás jemnejšími a poetickejšími. Ľudia sú nerozlučne spätí s prírodou prostredníctvom tisícok vlákien. Ľudský život závisí od stavu prírody. Zachráňte prírodu – zachráňte život.

Letiská, móla a nástupištia,
Lesy bez vtákov a zem bez vody...
Čoraz menej z okolitej prírody.
Čoraz viac – životné prostredie.

Básne R. Roždestvenského sú len štyri riadky, ale obsahujú samotnú podstatu najvážnejších zmien, ktoré sa odohrávajú v prírode Zeme. My, ľudia začiatku 21. storočia, sami takmer nepovšimnutí, sme sa ocitli svedkami aj vinníkmi týchto zmien. Ako môžu dopadnúť pre dnešnú a budúce generácie?

2. Príhovory žiakov s informáciami k téme vyučovacej hodiny. "Ekológ".

Mnoho rokov neexistovalo žiadne všeobecne akceptované chápanie kvantitatívneho vzťahu medzi znečistením životného prostredia a ľudským zdravím.

Existuje v súčasnosti ohrozenie prírody a ľudského života?

Prezieraví a starostliví ľudia sa vždy zaujímali o problémy životného prostredia. Yaroslav Múdry tak zákonom obmedzil produkciu labutí, bobrov a iných cenných zvierat.

Dekrét Petra I. z roku 1718 nariaďuje, aby „zločinci, ktorí rúbali a budú rúbať dubový les, ako aj tí, ktorí nariaďujú rúbanie, vyrezávanie nozdier a uší, boli poslaní na ťažké práce v batogami. “ Tou istou vyhláškou Peter I. požadoval výstavbu liečebných zariadení v Petrohrade a zaviazal všetkých občanov, aby zabezpečili čistotu v okolí svojich domovov a na svojich uliciach.

Podľa dekrétu z roku 1719 o ochrane nádrží: „... ak niekto pošpiní rieku odpadkami alebo inými nečistotami, bude odsúdený na bitie bičom alebo na vyhnanie na Sibír...“.

Po tisícročia sa ľudský zásah do prírody rozšíril. Ale najmä veľké zmeny v životnom prostredí nastali v ére vedecko-technickej revolúcie. A nie vždy sú pozitívne.

Vedecko-technický pokrok priniesol a prináša ľuďom množstvo vymožeností a komfortu. Uľahčilo to prácu a umožnilo nám ísť do vesmíru. Nedá sa to zastaviť či dokonca spomaliť, tak ako nie je možné prinútiť človeka, aby prestal myslieť, trúfal si, tvoriť... Žiaľ, nie každý chápe dôležitosť ochrany životného prostredia. Príroda začala vysielať alarmujúce signály a meniť sa. Vinníkmi týchto zmien sú ľudia a továrne, ktoré vytvorili, elektrárne, bane, doprava, ale aj mestá...

Pred niekoľkými desaťročiami akademik V.I.Vernadsky, tvorca vedy o biogeochémii, varoval pred dravým postojom k prírode a jej bohatstvu: výsledok môže byť len jeden - jej úplné zničenie.

Výraz „nevyhnutný ako vzduch“ nevznikol náhodou. Človek vydrží bez jedla týždne, bez vody dni a bez vzduchu minúty.

Za posledných 25-30 rokov doprava a priemysel odobrali z atmosféry viac kyslíka, ako ľudstvo spotrebovalo v celom antropogéne, teda za 2-3 milióny rokov. Do atmosféry sa uvoľňuje síra, dusík, zinok, draslík a toxické látky. Ročne sa na svete vypustí len 5 miliárd ton oxidu uhličitého, čo môže viesť k otepľovaniu, čiastočnému topeniu polárneho ľadu a stúpaniu hladiny morí. Možné negatívne dôsledky pre ľudstvo v tomto prípade je ťažké si čo i len predstaviť.

Viac ako 50 ruských miest má úroveň znečistenia životného prostredia, ktorá prekračuje hygienické normy.

Problém čistých zdrojov sladkej vody je čoraz naliehavejší.

Lesy – „pľúca planéty“, bezpečné filtre atmosféry – sa rúbu rýchlejšie, ako rastú. Každý meter kubický dreva je takmer pol tony oxidu uhličitého absorbovaného zo vzduchu.

Príroda štedro obdarila ostrov Sachalin bohatstvom. Hlavným bohatstvom ostrova je nepochybne ropa a plyn z veľkých polí na Sachalinskom šelfe. Podľa OJSC Rosneft-Sakhalinmorneftegaz prevyšujú zásoby na súši ostrova 27-krát a 57-krát, čo predstavuje jednoducho kozmické objemy: viac ako miliardu ton ropy a 3,6 bilióna metrov kubických. m plynu.

Relatívne malé územie regiónu Sachalin je vystavené čoraz závažnejším antropogénnym vplyvom, ktoré majú tendenciu narastať v dôsledku rozvoja kontinentálneho šelfu a rozvoja nových ložísk nerastných surovín.

Znečistenie pôdy ropnými produktmi v regióne Sachalin vrátane regiónu Nogliki neklesá. V regióne sa nachádza hlavný ropovod - 303 km, centrálny ropovod - 273,7 km, zásobovacie ropovody - 85,9 km, hlavný plynovod - 329 km, zásobovací plynovod - 220,8 km, ako aj čerpacie stroje, ropa parky, miesta na ťažbu ropy, zberne ropy, čerpacie stanice ropy spolu - 71 jednotiek, je tu 377 skladov palív a mazív, viac ako 100 čerpacích staníc a ropná rafinéria Petrosakh JSC. Všetky z nich sú objekty nebezpečné pre životné prostredie.

Výrobné činnosti vrtných podnikov v ropnom a plynárenskom komplexe majú značné technogénne zaťaženie životného prostredia, čo spôsobuje zložité environmentálne dôsledky, ktoré spôsobujú patologické odchýlky v zdraví obyvateľstva priľahlých miest a obcí vrátane regiónu Nogliki.

V miestach, kde sa vŕtajú ropné a plynové vrty, sa pozoruje znečistenie pôdy, vody a ovzdušia, čo vedie k narušeniu prirodzenej ekologickej rovnováhy. Problematika neutralizácie a zneškodňovania vrtného odpadu má prioritný význam v environmentálnej politike priemyselných podnikov. Riešenie tohto problému je možné len v rámci vytvárania ekologických technológií a techník výstavby studní.

Zložitým problémom je likvidácia a likvidácia odpadových vrtných kvapalín a vrtných odrezkov (vrtná hornina).

Hlavný environmentálny problém pri vŕtaní studní je spojený s používaním vrtnej kvapaliny, ktorá pozostáva z ropy, minerálnych prísad a bentonitu (ílovitý prášok). Vo svete existujú tri spôsoby likvidácie použitej vrtnej kvapaliny: jej vypustenie do mora, prečerpanie do nádrže a jej preprava na breh na likvidáciu. Popredné ruské výskumné ústavy a organizácie pracujú na hodnotení týchto alternatív z hľadiska environmentálnej bezpečnosti.

V súčasnosti sú vyvinuté technologické riešenia pre opätovné využitie spotrebovaných vrtných kvapalín pri vŕtaní studní, ich využitie spolu s vrtnými drťami ako druhotných surovín pri výrobe hrubej stavebnej keramiky, ako aj regeneráciu aktívnych zložiek (získanie ílového prášku, izolácia váhový prostriedok). Ale zatiaľ tieto spôsoby likvidácie nenašli podporu na Sachaline. Ekonomicky rentabilné a prakticky dostupné je zneškodnenie týchto odpadov metódou zneškodňovania s následným zahrabaním do minerálnej pôdy priamo na území vrtného miesta. Zároveň sa výrazne zjednoduší proces odstraňovania kalových jám a rekultivácie pôdy.

Na Sachaline bolo jedným z najvážnejších problémov znečistenie krajiny počas prieskumu a rozvoja ropných a plynových polí. Hromadenie odpadu z vrtov v obmedzenom priestore, ktorého technológia ešte nie je k dispozícii, vedie k salinizácii pôdy a kontaminácii ropnými produktmi a ťažkými kovmi. Najtoxickejšie pre pôdnu mikroflóru sú zlúčeniny chrómu, hydroxidy a uhličitany sodný a draselný a zlúčeniny chlóru. V pôdach v blízkosti vrtu sa obsah bária zvyšuje 20-krát, vanádu 16-krát a olova 6-7-krát.

3. Problémová situácia “Zdroje čistej sladkej vody v Nogliki”

Cl. supervízor. Áno, všetko v prírode je prepojené, tento vzťah skúma veda o ekológii. Uveďte príklady takýchto vzťahov v našej obci?

Vzorové odpovede od detí:

1.Výrobná činnosť vrtných podnikov v ropnom a plynárenskom komplexe má značné antropogénne zaťaženie životného prostredia.

2. Na Sachaline bolo jedným z najvážnejších problémov znečistenie krajiny počas prieskumu a rozvoja ropných a plynových polí.

3. Zložitým problémom je likvidácia a likvidácia odpadových vrtných kvapalín a vrtných odrezkov (vrtná hornina).

4. Príhovory žiakov s informáciami k téme vyučovacej hodiny. "Biológovia"

Už bolo dokázané, že genetická informácia prenášaná na ďalšie generácie živou bunkou môže byť skreslená a narušená vplyvom takzvaných „mutantov“. Patria sem žiarenie, aktívne chemikálie, toxické chemikálie, pesticídy a niektoré kovy.

Patologické znaky tela sú výsledkom interakcie dedičných (vnútorných) a environmentálnych (vonkajších) faktorov. Jednou z najdôležitejších príčin ľudských dedičných patológií je mutačná variabilita (indukovaná mutagenéza).

V regióne Nogliki je medzi novorodencami počet detí s vrodenými dedičnými anomáliami (pri prepočte výskytu detí s dedičnými anomáliami na 1000 zdravých novorodencov) 0,219 ± 0,036 a rovnaký údaj je len medzi deťmi v prvom roku života. 0,742 ± 0,123. Pravdepodobne jednou z príčin výskytu dedičných anomálií v regióne Nogliki je: nepriaznivá ekologická situácia v obci Nogliki, spojená so znečistením životného prostredia pri ťažbe ropy a plynu, ako aj dôvod, že na severe ostrova medzi populácie severných národov žijúcich v odľahlých dedinách (Val, Tungor, Mgachi, Dagi, Sabo), v dôsledku kríženia sú eliminované recesívne gény nesúce dedičné anomálie a zvyšuje sa počet homozygotných organizmov pre tieto abnormálne vlastnosti.

Celkový počet ľudí s rakovinovými patológiami v období od roku 1997 do roku 2005. v oblasti Nogliki zobrazenej na grafe (obr. 1) sa zvyšuje. Analýza údajov ukázala, že počet ľudí s rakovinou sa každým rokom zvyšuje. Ak teda v roku 1997 bolo identifikovaných len 32 osôb, tak v roku 2005 to bolo už 73 osôb.

Aktuálne údaje o rôznych nozologických jednotkách rakovinových ochorení v populácii Nogliki sú znázornené na obrázku 2. Vo všeobecnosti je dôležité poznamenať, že na prvom mieste v počte prípadov sú ľudia s rakovinou prsníka (38 % z celkového počtu analyzovaných symptómov), na druhom mieste sú tie z tela maternice (16 %), na treťom miesto sú pľúcne (14 %). Ďalej v zostupnom poradí boli onkologické ochorenia nasledovné: rakovina žalúdka (10 %), rakovina čreva (8 %), rakovina vaječníkov (7 %) a melanóm kože (7 %).

Obr.1.
Celkový počet ľudí s rakovinovými patológiami v regióne Nogliki (1997-2005):
1 – 1997, 2 -1998, 3 – 1999, 4 – 2000, 5 – 2001, 6 – 2002, 7 – 2003, 8 – 2004, 9 – 2005

Obr.2.
Faktické údaje o rôznych chorobných subjektoch
onkologické ochorenia populácie Nogliki

Po stáročia sa do morí a oceánov vylievalo všetko bez akýchkoľvek obmedzení, vrátane rádioaktívneho odpadu. Početné nehody ropných tankerov vedú k smrti rýb, krabov a morských vtákov.

5. Rozhovor so študentmi „Znečistenie životného prostredia“.

Kľúčový manažér Aké environmentálne poučenie prináša znečistenie životného prostredia?

Vzorové odpovede od detí:

1. Početné nehody ropných tankerov vedú k úhynu rýb, krabov a morských vtákov.

2. Príčiny výskytu dedičných anomálií v regióne Nogliki sú: nepriaznivá environmentálna situácia v obci Nogliki spojená so znečistením životného prostredia.

3. Nárast ľudských chorôb.

Uvedené skutočnosti sú alarmujúce.
A len príroda lapá po dychu...
Jar! Prúdy sa nezastavia:
Potoky v nepokojoch – sem-tam.
A tie tečú do nášho jazera
A hnojivá a vykurovací olej.
Celé pobrežie sa zmenilo na skládku odpadu -
Čo, čo tu nie je:
Odpadky, staré žinky,
Útržky kníh a novín...
Tých skládok z roka na rok pribúda
Pozdĺž brehov jazier a riek,
A príroda narieka:
- Prečo to všetko, človeče?!
Kráčam údolím tajgy...
A opäť - trpké slová:
Vrcholy borovíc vyschli,
Listy padali z briez,
Na tráve sú čierne rany -
Problémy všade, kam sa pozrieš...
A poľovník mi s chuťou vysvetlil:
- A čo? Kyslý dážď...
...Les plakal, akoby v zlom počasí,
Vŕzgajúce sťažnosti mrzákov,
A počul som ston Prírody:
Čo si to urobil, Človeče?!
Raz na turistickej plavbe
Chcel som plávať.
Ale urobil som si prechádzku blízko pláže
A verte mi, neodvážil som sa vyzliecť sa.
Voda páchla ako jed -
Vône prichádzali vo vlnách.
Nie more - žľab
Ticho predo mnou špliechali.
Továrne fajčili v diaľke,
Náš kozmický vek bol hlučný.
Ale koruna prírody bola smutná -
Jej výtvorom je Človek.
Naša myseľ sa stala jarmom Prírody!
Nestalo by sa to zrazu takto?
Čo nás zaujíma na Červenej knihe?
Je to len krôčik?
Z termonukleárnych reakcií
A z chemických inovácií
Neraz sa pretrhla niť potomstva.
Vlna obludných mutácií
Hrozí zaplavením planéty.
Všetko sa môže stať, všetko sa môže stať...
Otázka je strohá: byť či nebyť?
Nikto na nás nemá túto otázku
A nebude myslieť na to, aby sa rozhodol.
Medzitým, hodinu po hodine
Pokračujeme v páchaní zla.
A teraz neexistujú žiadne lesné rezervácie,
Už nemôžete piť v rieke.
Rakety dopadli na oblohu
Narúšajú naše pokojné prenocovanie,
A príroda len lapá po dychu:
- Si môj syn, človeče?
V. Glebov

6. Príhovory žiakov s informáciami k téme vyučovacej hodiny. "Zdravotnícky pracovník."

Environmentálna situácia u nás tiež nie je povzbudivá a núti každého zamyslieť sa. Aký vplyv má životné prostredie na zdravie ľudí?

Znečistenie ovzdušia je zo 43 – 45 % zodpovedné za zhoršenie verejného zdravia. Kvalita pitnej vody ovplyvňuje aj vaše zdravie. Na Sachaline monitoruje životné prostredie jediná služba - Sachalinská územná správa pre hydrometeorológiu a monitorovanie životného prostredia. Kontrolu nad stavom prírodného prostredia vykonáva Štátny výbor pre životné prostredie pre región Sachalin a Výbor pre prírodné zdroje Sachalin.

Bol preukázaný priamy vplyv chemického znečistenia na výskyt ochorení centrálneho nervového systému, hepatitídy, toxikózy v tehotenstve a na nárast mŕtvo narodených detí a vrodených anomálií.

Bakteriálne a vírusové znečistenie ruských riek vytvára neustále nebezpečenstvo epidemiologických prepuknutí črevných infekcií. V mnohých regiónoch našej krajiny je prekročená prípustná hladina pesticídov v pôde, čo vedie k výskytu anémie a tuberkulózy u detí.

Vedci zaregistrovali zvýšenie celkovej úmrtnosti o 17-24%.

Mnohé rastliny a živočíšne organizmy sa stávajú akumulátormi kovov a perzistentných chemických zlúčenín, ich konzumácia je zdraviu nebezpečná.

Zmena prostredia najpriamejšie ovplyvňuje ľudské zdravie, jeho biológiu a všetko živé. Bezohľadná ľudská činnosť vo vzťahu k prírode priviedla 1000 druhov stavovcov na pokraj vyhynutia. Červená kniha zahŕňa: 115 druhov zvierat, 25% vtákov a 44% zvierat, ktoré sú na pokraji vyhynutia. Z povrchu Zeme už zmizlo 118 druhov cicavcov a 127 druhov vtákov. V zóne ekologickej katastrofy v Rusku žije 35 miliónov ľudí. Nehody a prírodné katastrofy (sucho, povodne, zemetrasenia...) spôsobujú na prírode obrovské škody.

7. Ekologický nájazd. "Aké zákony boli porušené?"

Triedny učiteľ. Teraz urobíme raziu v uliciach našej dediny a uvidíme, či jej obyvatelia dodržiavajú zákony o životnom prostredí?

Vzorové odpovede od detí:

  1. Za znečistenie ovzdušia môže človek. (doprava, výroba.)
  2. Mnohé rastliny a živočíšne organizmy sa stávajú akumulátormi kovov a perzistentných chemických zlúčenín, ich konzumácia je nebezpečná.
  3. Bezohľadná ľudská činnosť vo vzťahu k prírode priviedla rastliny a živočíchy na pokraj vyhynutia.

8. Príhovory žiakov s informáciami k téme vyučovacej hodiny. "Ekonóm".

Čo môže urobiť každý z nás pre ochranu prírody? V prvom rade je potrebné vytvoriť bezpečné technológie, liečebné zariadenia, potrebujeme aj nemocnice s moderným vybavením... To si vyžaduje obrovské financie. Zatiaľ ich nie je dosť. Je potrebné naučiť sa rešpektovať prírodné zdroje a spoločenstvá.

Podľa vedcov trvá 2000 rokov, kým sa v prírode vytvorí vrstva pôdy hrubá 5 cm. Toto najväčšie bohatstvo vznikalo stáročia, tisícročia. Musíme si to vážiť a chrániť pred ničivými následkami.

9. Príhovory žiakov s informáciami k téme vyučovacej hodiny. "Študent".

Čo presne môže každý školák urobiť pre ochranu prírody? Dodržiavajte pravidlá správania sa v lese a na brehoch vodných plôch! Dodržujte pravidlá zberu lesných produktov: huby, liečivé rastliny. Postarajte sa o našich menších bratov: mravce, vtáky, ježkovia. Ozdobte mestá a dediny zelenou farbou.

Ochrana prírody sa teda týka nás všetkých. Všetci dýchame rovnaký vzduch Zeme, pijeme vodu a jeme chlieb, ktorého molekuly sa neustále zúčastňujú na nekonečnom kolobehu látok. A my sami sme mysliacimi časticami Prírody. To kladie obrovskú zodpovednosť za jeho bezpečnosť na každého z nás, každého jedného bez výnimky. Každý z nás môže a musí prispieť k boju za ochranu prírody, a teda života na Zemi.

10. Práca v skupinách. "Apelujte v mene prírody."

Triedny učiteľ. Dnes sme sa naučili zákony ekológie. Bohužiaľ, mnohí tieto zákony nepoznajú a znečisťujú Zem, čím narúšajú krehkú ekologickú rovnováhu v prírode. A keby príroda mohla hovoriť, čo by povedala svojim deťom? Píšte odvolávacie listy v mene prírody.

  • Prvá skupina napíše výzvu podnikateľom, majiteľom závodov a tovární.
  • Druhá skupina napíše armáde.
  • Tretia skupina pripraví výzvu pre vedcov.
  • Štvrtá skupina osloví farmárov a roľníkov.
  • Piata skupina napíše námorníkom a rybárom.
  • Šiestaci napíšu list žiakom našej školy.

Zapne sa hudba a deti 5 minút píšu výzvy.

Zástupcovia skupín prichádzajú k predstavenstvu a čítajú odvolania.

Ďakujem, dúfam, že vaše slová budú vypočuté.

Postarajte sa o Zem!
opatruj sa
Lark za modrým zenitom,
Motýľ na dodderových listoch,
Na ceste sú slnečné lúče...
Postarajte sa o mladé výhonky
Na zelenom festivale prírody,
Obloha vo hviezdach, oceán a zem
A duša, ktorá verí v nesmrteľnosť, -
Všetky osudy sú spojené nitkami.
Postarajte sa o Zem!
opatruj sa...
M. Dudin

Počúvanie zvukového záznamu piesne „Birches“ (hudba I. Matvienka, slová M. Andreeva - z televízneho seriálu „Plot“, španielska skupina „Lyube“ a S. Bezrukov).

Súhrnný rozhovor na tému vyučovacej hodiny.

Bibliografia.

1. Alekseev V.A. (ed). 1990. Lesné ekosystémy a znečistenie ovzdušia. Veda. L. 200 strán Alekseev S.V., Yanushanets O.I.

2. Environmentálne problémy ochrany vodných zdrojov. Chvertkin N.S., Ryazantseva A.V., Zalomnova O.N., Lukashina G.V.

3. Hodnotenie negatívny vplyv opravárenské spoločnosti Vozidlo o životnom prostredí Gaponyuk N.A.

4. Hygienické hodnotenie faktorov prostredia. Gaponyuk N.A.

5. Environmentálny manažment: učebnica. príspevok Zalomnova O.N., Rezchikov E.A. M.

6.. Ekológia: učebnica. príspevok Rezchikov E.A., Zalomnova O.N. M.

Prezentácia je venovaná vzťahu medzi človekom a svetom okolo neho. Ako môže mať človek negatívny vplyv na taký krehký a bezbranný svet okolo seba. To všetko demonštrujú fotografie a poézia. Materiál je určený na hodinu environmentálnej triedy.

Stiahnuť ▼:

Náhľad:

Ak chcete použiť ukážky prezentácií, vytvorte si účet ( účtu) Google a prihláste sa: https://accounts.google.com


Popisy snímok:

Nie je možné dovoliť ľuďom, aby nasmerovali na svoje zničenie tie prírodné sily, ktoré dokázali objaviť a dobyť. F. Joliot-Curie

Aký krásny je tento svet

čo je ekológia? Veda, ktorá študuje vzťahy živočíšnych a rastlinných organizmov medzi sebou a s prostredím, ako aj ich vplyv ľudská aktivita o životnom prostredí. v gréčtine: „ekos“ - 2. dom“; „logá“ - výučba, veda.

„Zákony ekológie“ Všetko so všetkým súvisí Všetko musí niekam ísť Nič nie je dané za nič Príroda to vie najlepšie Sformuloval ich americký vedec Barry Commoner.

R. Roždestvensky Letiská, móla a nástupištia, Lesy bez vtákov a zem bez vody... Okolitej prírody je čoraz menej. Čoraz viac – životné prostredie.

Znečistenie je proces negatívnej modifikácie životného prostredia – ovzdušia, vody, pôdy – jeho intoxikáciou látkami, ktoré ohrozujú život živých organizmov.

Modlím sa, aby Planéta žila, aby kvitli mrazy v zime a na jar, aby v lese zazvonil slávik a aby k nám prišiel apríl s príchodom husí. V lete behať bosý po tráve, v zime lietať kotrmelce na saniach, zdraviť východy slnka a vidieť západ slnka, a s kamarátom počítať hviezdy na nočnej oblohe. Ľudia sveta, zobuďte sa, rozhliadnite sa! Zo zelenej sa Planéta zrazu stala čiernou. Obloha je v strašnom dyme, zem je v plameňoch, záplavy a lejaky obmývajú polia Všetko! Príroda je v tomto temnom veku unavená z boja s tvojimi rozhorčeniami, človeče. Čo robíme, ľudia, čo robíme? Čo môžeme zanechať našim potomkom? Báseň žiaka 6. ročníka Lupu Daniila

MKOU "Novokajakentská stredná škola"

s. Novokajakent

Okres kajakentskej republiky Dagestan

(vývoj pre Deň vedomostí pre žiakov 5. – 11. ročníka)

MKOU "Novokajakentská stredná škola"

Umalatova Ravganiyat Biybulatovna

Novokajakentská dedina

Vysvetľujúca poznámka

Tento scenár na hodine „Ochrana prírody, veda a technika“ sa odporúča odučiť ako prvá hodina na Deň vedomostí 1. septembra. Scenár sa dotýka environmentálnych problémov prírody, odporúča využitie nových technológií na ochranu prírody a rozoberá opatrenia potrebné na ochranu prírody. Scenár bol vytvorený pre žiakov 5. – 11. ročníka.

Cieľ: zvážiť environmentálne problémy prírody, navrhnúť využitie nových technológií na ochranu prírody a navrhnúť opatrenia potrebné na ochranu prírody.

Vybavenie: projektor a plátno, počítač, notebook resp interaktívna tabuľa predviesť prezentáciu.

Hodinový scenár „Ochrana prírody, veda a technika“

V nemorálnej spoločnosti nie sú všetky vynálezy, ktoré zvyšujú moc človeka nad prírodou, nielen dobré, ale sú nepochybným a zjavným zlom.

L. Tolstoj.

Trieda rúk: Chlapci, náš prvý Triedna hodina v roku 2017 je tzv

"Ochrana prírody, veda a technika." Skvelé hodinky pod týmto názvom sa konajú na všetkých školách našej veľkej, obrovskej krajiny. Názov nebol vymyslený nadarmo. Žijeme s vami v storočí veľkých objavov a technológií. Tieto objavy a technológie ovplyvňujú prírodu a ľudí. Dnes si povieme niečo o prírode, objavoch a nových technológiách

Moderátor 1: Dňa 5. januára 2016 podpísal Vladimir Putin dekrét o držbe v roku 2017 Ruská federácia Rok ekológie.

Moderátor 2: Hlava štátu nariadila vytvorenie organizačného výboru pre Rok ekológie. Za predsedu bol vymenovaný vedúci prezidentskej administratívy Ruskej federácie Sergej Ivanov. Vláda bola poverená zabezpečiť vypracovanie a schválenie plánu hlavných aktivít pre Rok ekológie. Telá výkonná moc subjektom Ruskej federácie sa odporúča vykonávať potrebné aktivity v rámci prebiehajúceho Roku ekológie.

Moderátor 1: Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin podpísal 1. augusta 2015 dekrét, že rok 2017 bude aj v Rusku vyhlásený za Rok osobitne chránených prírodných oblastí (SPNA). Podujatie je načasované na oslavu 100. výročia vzniku prvého štátu našej krajiny prírodná rezervácia- Barguzinsky.

Moderátor 2: Uskutočnenie Roka chránených prírodných území pomôže pritiahnuť pozornosť verejnosti k otázkam ochrany prírodného dedičstva. Špeciálne chránený prírodné oblasti- je to jedna z najúčinnejších foriem ochrany životného prostredia, ktorá umožňuje úplné alebo čiastočné stiahnutie pôdy z hospodárskeho využívania a zachovanie biologickej a krajinnej diverzity v Rusku a na celej planéte.

Cl. ruky: Príroda je primárnym zdrojom uspokojovania materiálnych a duchovných potrieb ľudí. Ľudská spoločnosť je všade obklopená prírodou. Neustále komunikujeme s prírodou vo všetkých možných smeroch. Príroda má pre človeka rôzne významy: priemyselný, vedecký, zdravotný, estetický a vzdelávací.

Žijeme v dobe, keď je veda a technika vysoko rozvinutá. V našej počítačovej dobe spôsobujú ľudia prírode veľké škody.

Moderátor 1: Vďaka stáročným výdobytkom vedy a techniky máme dnes mocné nástroje na ovplyvňovanie prírody. Naše úspechy umožňujú ľuďom preniknúť do makrokozmu a mikrokozmu, ovplyvňovať život biosféry, premieňať milióny panenskej nedotknutej pôdy na poľnohospodárske polia a monokultúrne záhrady, náhodne geneticky modifikovať mnohé plemená zvierat a odrody rastlín a vytvárať mestskú krajinu. Vpádom do života prírody človek často porušuje večné prírodné zákony a vedie k zmenám prostredia, ktoré sú pre neho nežiaduce. Teraz sú ľudia postavení pred naliehavú úlohu prevencie ekologická kríza, posilnenie ochrany prírody a rozumné využívanie jej obmedzených zdrojov.

Pokrok ľudstva je spojený s vedeckej a technickej revolúcie. Zrodila sa pomaly a postupne, aby teraz, v novom tisícročí, mohla spôsobiť gigantický ekologický kolaps.

Na jednej strane sme svedkami kvalitatívneho skoku vo vedecko-technických možnostiach ľudstva, na druhej strane pozorujeme kvalitatívny skok v hrozných prostriedkoch ničenia prírody, vo vojenských záležitostiach, ktoré môžu zničiť všetok život. tvár Zeme.

Moderátor 2: Moderná doba informatiky a elektroniky, počítačov a robotov necháva milióny ľudí bez práce, mladí a vzdelaní sú nútení ísť obchodovať na trh. Bohatstvo a moc sa čoraz viac sústreďujú v rukách bankárov a oligarchov. Militarizmus rastie v pretekoch v zbrojení, ktoré sa v konečnom dôsledku snažia zmocniť sa politických pák kontroly. Naozaj sa z neho stáva strašne škaredé a mimoriadne nebezpečné monštrum 21. storočia. Vďaka úsiliu o preteky v zbrojení sa najpokročilejšie vedecké a technologické úspechy premieňajú na zbrane hromadného ničenia ľudí. Trpia tým ako ľudia samotní, tak aj celé okolie.

Dnes je jasné jedno – vedecký a technologický pokrok musí nájsť odpoveď na otázku: ako radikálne zlepšiť využívanie neobnoviteľných prírodných zdrojov životného prostredia, materiálov, surovín, energie a paliva vo všetkých fázach výroby – od ťažby až po spracovanie surovín až po uvoľnenie hotových výrobkov. Ochrana životného prostredia musí byť najvyššou prioritou. Je čas znížiť energetickú, materiálovú a kovovú náročnosť výroby. Starostlivý postoj zdroje by sa mali stať dôležitým zdrojom uspokojovania potrieb ľudí v oblasti surovín, palív a energie.

Cl. ruky: Chlapci, ekologická situácia našej oblasti nie je v najlepšom stave. Dnes je našim hosťom ekológ z nášho regiónu. Dajme mu slovo.

Ekológ: Príhovor ekológa o ekologickom stave územia.

Cl. ruky: Chlapci, môžete klásť otázky nášmu hosťovi.

Študenti: Študenti kladú otázky ekológovi.

Cl. ruky: Milí chalani, každý z nás má Mobilné telefóny a smartfóny. S ich pomocou to dokážete svet lepšie. Chlapci, skúste si odpovedať na otázku: sú mobilné technológie u nás populárne? Ako si myslíte, že?

Študenti: (odpovede študentov)

Cl. ruky:Čo všetko dokážu naše gadgety?

Študent 1: Pomocou mobilných technológií môžete zachraňovať lesy pred požiarmi, chrániť zvieratá, zachraňovať stromy, chrániť prírodu pred odpadkami a mnoho iného.

Študent 2: Videokamery na základňových staniciach pomáhajú monitorovať les. S ich pomocou môžete určiť miesto požiaru. Kamery môžete využiť aj na sledovanie vzácnych živočíchov v prírodných rezerváciách. Videokamery sú dostupné v mnohých regiónoch našej krajiny.

Študent 3: Každý študent, keď je doma, môže zasadiť strom,

prostredníctvom internetovej služby „Zasaď strom“. Pomáha to obnoviť požiarom poškodené lesy.

Cl. ruky: Chlapci, všade nás obklopujú haldy odpadkov. Vo vode je veľa odpadkov. Volá sa Veľká tichomorská odpadková záplata. Presná veľkosť nie je známa, je v nej veľa plastu.

Vedci odhadujú, že do roku 2050 bude v oceánoch viac plastov ako rýb. Čo môžete urobiť, aby sa to nestalo? Aká je naša situácia? Ako môžete pomôcť?

Študenti: Máme aj veľa odpadkov.

Študent 4: Urobte fotografiu a pošlite ju úradom a ekologickým aktivistom.

Študent 5: Vykonajte dni čistenia na čistenie dvorov, lesov a bánk. Nestojte na okraji, ale zapojte sa aktívne so zapojením svojich kamarátov.

Cl. ruky:Čo robiť s vyzbieraným odpadom?

Študent 6: Triediť a dať továrňam na spracovanie. Získavanie surovín pre nové produkty, t.j. recyklácia.

Cl. ruky: Chlapi, všetci máme doma veľa nepotrebných vecí, ale čo s nimi narobíte?

Študent 7: Dávame to tým, ktorí to potrebujú. Dávame veciam druhý život.

Študent 8: Spaľujeme a otravujeme vzduch jedovatými plynmi, takže nemôžete spaľovať odpadky. Odpad nezhorí úplne.

Študent 9: Vyhoďte to do koša. V prirodzených podmienkach sa rozkladajú: potravinový odpad - od 2 do 5 týždňov, vlnená ponožka - 1 rok, papier od 2 do 10 rokov, plechovka - 100 rokov, plastová fľaša– 500 rokov, sklo – viac ako 1000 rokov.

Cl. ruky: Chlapi, veľa vecí obsahuje toxické látky a nemali by sa vyhadzovať. Musia byť odovzdané na špeciálne zberné miesta. Medzi takéto veci patria žiarovky, teplomery, batérie atď. Recyklácia šetrí prírodné zdroje a plytvá málo vodou.

Cl. ruky: Existuje veľa nových vynálezov na úsporu energie. Existujú stanice pracujúce na ekologických zdrojoch energie: solárne panely, veterné elektrárne.

Študent 10: V Chabarovsku vynašiel mladý podnikateľ batoh so vstavaným solárne panely, z ktorej si nabijete smartfón, tablet aj notebook.

Študent 11. Kedysi dávno v počítači, atómový vek
Rozumný človek kráčal lesom.
Odhodil ohorok cigarety do trávy pod kríkom,
Vôbec nerozmýšľal, čo bude ďalej.
Ale vypukol požiar, vypukol požiar,
A okamžite celý les zachvátila silná horúčava.
Všetky zvieratá a vtáky sa tam ponáhľali,
Kde pri jazierku rástol najchytrejší dub.
Oheň sa rozbehol za ním, oheň zjedol všetko,
Dub začal horieť červeným plameňom.
Zrazu zastonal, prvýkrát po storočí:
„Ach, čo to robíš, rozumný muž?

Študent 12. A koľko problémov so sebou prinášaš!
A koľko nešťastia sa vám deje!
Sotva myslíš na budúcnosť...“
Slová zamrzli v rozbitej fráze.
Zlovestný požiar ďalej pohlcoval les,
A maličký zajačik čakal na zázraky z neba.
Zdvihol spálené laby k nebu.
„Uložiť! Uložiť! - zašepkal potichu.
A obloha počula tenké volanie,
A poslala oblak s dažďom a hromom.
Teraz mrak otvoril odvetný útok,
Zúriaci požiar čoskoro neutíchal.


Študent 13.
A koľko problémov sa mu podarilo spôsobiť,
Aj keď možno nedošlo k požiaru.
Ale len cez les v dobe počítačov
Kráčal šikovný a silný muž.
A strom to chce, vták to chce
Obraciam sa na teba, človeče, z celého srdca.
„Planéta je jedna, pre vás aj pre nás.

Študent 14. Musíme sa o to postarať nie zajtra - teraz!
S novou technológiou vytváraš zázraky,
A odpadky odnesiete na polia a do lesov.
Robiť veľa objavov vo vede,

vy špinavá voda vylievanie do morí.
Zastavte sa a premýšľajte - príroda je chorá.
Dnes potrebuje tvoju starostlivosť."
Musíte milovať od detstva, musíte chrániť od detstva.
Zanechať silnú planétu ako dedičstvo.

Moderátor 1: V Rusku je ochrana prírody dosť zanedbávanou záležitosťou. TO životného prostrediažiaci sa málo zapájajú do práce. Pasívna práca školákov v krúžkoch mladých ekológov a neefektívna činnosť „zelených“ a „modrých“ hliadok, ktoré združujú malý počet detí. Kto teraz, povedzte, dohliada na čistotu riek, jazier a rybníkov, chráni zdroje rýb?

Študent 15: Na planéte je stále menej a menej nedotknutých miest.

Cez tundru sa rozlievajú jazerá ropy.

A z potrubí víria nepriateľské víry...

Živá príroda- už napoly mŕtvy.

Muž ju položil na kolená.

Chceme zarobiť viac peňazí.

A čo po nás?

Moderátor 2: Najdôležitejšia podmienka Východiskom z environmentálnej krízy je zbližovanie ľudí a prírody, hľadanie spôsobov, ako spolu žiť. To je predovšetkým vyjadrené v túžbe mnohých ľudí opustiť mesto a žiť na vlastnej pôde, obrábať ju vlastnými rukami a nie hroznými poľnohospodárskymi strojmi. Tak sa rodí pravá láska k prírode a priateľstvo s ňou. Takto sa rodí nová generácia ľudí, ktorí sú schopní nielen využívať prírodu, ale aj dávať seba, svoju prácu, svoj život pre dobro. životné prostredie, v prospech prírody.

Zdroje informácií:

1.http://eco.vrnlib.ru/vyskazyvaniya-velikix-o-prirode/ Vyhlásenia veľkých o prírode.

2.http://kuglib.ru/publ/prioritet_goda/god/2017_god_ehkologii/13-1-0-287 2017 – Rok ekológie v Rusku

3.http://pandia.ru/text/80/141/6487.php Básne o ekológii

4. http://www.duhzemli.ru/ohrana-prirody/01-environment.html Encyklopédia ochrany životného prostredia