„List z lesa“ - osnova lekcie o okolitom svete (stredná skupina) k danej téme. Metodická technika „Listy z lesa“ Variant hodiny s prípravou detí na účasť v projekte „Listy zvieratám“

Svet (Stupeň 3)

„PRÍRODA A MY“

CIELE:

1. Rozšíriť vedomosti detí o bohatstve a kráse prírody našej vlasti.

2. Systematizovať predstavy detí o ochrane prírody.

3. Pestovať lásku k rodnej zemi.

POČAS TRIED:

(Znie pieseň „Príroda“, zobrazujú sa diapozitívy, na pozadí tejto skladby sa číta báseň)

Je tu len chrám

Nachádza sa tu chrám vedy.

A je tu aj chrám prírody

S lesmi siahajúcimi po rukách

Aby sme sa stretli so slnkom a vetrom.

Je svätý kedykoľvek počas dňa,

Otvorte nám v teple a chlade.

Poď sem

Buďte tak trochu srdcom

Neznesväcujte jeho svätyne.

(S. Smirnov)

Sme súčasťou prírody a nemôžeme bez nej existovať. Príroda nie je len zdrojom hmotného bohatstva, ale aj večným zdrojom vedomostí a krásy. Príroda našej vlasti je majestátna a bohatá.

Krásne, chytré

Planéta Zem.

Krajšie, nemôžem nájsť

Nie kedy!

A vzduch je tu čistý

Krásne lesy

A modrá voda v mori!

(Učiteľ venuje pozornosť malému človeku so smutnou tvárou)

Kto to je? (ČLOVEK-EKOLÓG)

Ako chápete, kto je environmentalista?

Prečo je smutný?

(Číta sa list od environmentalistu)

LIST: Drahí chlapci, viem, že radi cestujete. Bolo obdobie, keď

ľudia sa hrdo nazývali dobyvateľmi prírody: upaľovali, sekali, ničili bez toho, aby premýšľali, čo po nich zostane. A dnes je povaha našej planéty v nebezpečenstve. Pomôžte predchádzať problémom! Zachráňte našu planétu!

Chlapi, musíme pomôcť ekológovi. A kvôli tomu sa vydáme na výlet na neobvyklé ostrovy. Zatvorte oči (spustí sa nahrávanie Voice of Birds).

Ahoj les, hustý les,

Plný rozprávok a divov!

Čo robíte hluk s lístím?

Za temnej búrkovej noci?

Čo si tam šepkáš na svitaní

Rosa ako striebro?

Kto číha vo vašej divočine?

Aká beštia? Aký vták?

Otvorte všetko, neskrývajte:

Uvidíte - sme naši!

EKOLÓG chce vedieť, či poznáte les?

Každý tím dostane hádanky so stromami.

V bielej letnej bunde

Stál na čistine

Leteli kozy

Sadli sme si na vrkoče. (BREZA)

(Deti rozprávajú zaujímavé informácie o breze)

Ukázalo sa, že stromy môžu plakať. Vypočujte si, čo breza plače: „Kôra praskla od silného mrazu, ale konáre sa nezlomili dobrí ľudia odlomil sa. Cez rany brezová šťava nasleduje. Moje korene strhávajú túto životodarnú šťavu zo zeme. Kým nebudú opité všetky jeho vetvy a púčiky, listy sa nerozvinú. ““

Ako pomôcť breze? ………………………………………………………………………………….

Mám dlhú ihlu

Než strom.

Rastiem veľmi rovno

Vysoký.

Ak nie som na hrane

Vetvy sú iba hore. (BOROVICA)

Vedeli ste, že:

Na boroviciach a jedliach je veľa šišiek - na dobrý rok: raž aj pšenica - všetko príde.

Berie mi to z kvetu

Včela je najchutnejší med

A stále ma urážajú:

Tenká pokožka je ošklbaná. (LINDEN)

Pre rastliny v lipovom lese je zima trochu „teplejšia“. Pod lipami sa objavujú prvé snežienky.

Vyšiel som z rozpadávajúceho sa suda,

Naštartoval som korene a vyrástol

Stal som sa vysokým a mocným,

Nebojím sa búrok ani oblakov.

Kŕmim ošípané a veveričky -

Je v poriadku, že moje ovocie je pastelka. (DUB)

Dub miluje slnko. Vetvy stromu sú kľukaté a zakrivené. Rastú tak, aby sa listy neprekrývali. A každý z nich bol ľahký. Preto nadbytočné konáre spadajú.

Na našej čistine sa objavili lesní škodcovia. A ktoré - hádajte!?

Chlpaté, zelené,

Schováva sa v listoch.

Aj keď je veľa nôh

Aj tak nemôže bežať. (CATERPILLAR)

Vtáky s nimi bojujú. (DETSKÉ ČÍTACIE SPRÁVY)

Kukučka má mimoriadnu chuť do jedla: za hodinu dokáže zjesť sto húseníc. Ak sa v lese objaví veľa škodcov, zaobchádza sa s nimi do niekoľkých dní.

Toto malé dieťa

Som rada aj za strúhanku

Pretože je tma

Schová sa v norke. (MYŠ)

Netopiere sú pri ničení škodlivého hmyzu veľmi prospešné. Čistia okolie od malárskych komárov. Za hodinu lovu v noci môže netopier chytiť a zožrať 160 - 170 komárov.

Vtáky sú lesní lekári.

Ďateľ je lesný lekár. Lieči stromy odstránením húseníc spod kôry. Larvy a chrobáky.

Každá sova zabije ročne 1 000 hlodavcov. ( Po ceste sú z lúky odstránené komáre, húsenice, myši)

PHY. MINUTA. Žite v tomto zelenom svete

Dobré v zime aj v lete.

Život letí ako mol

Pobieha šikovné zviera,

V oblakoch sa točí vták

Skáče po konároch ako kuna.

Život je krásny, život je okolo

Človek je priateľ prírody!

Považuje človek vždy prírodu za priateľa?

…………………………………………………………………………………………………

Na našej čistine sú stopy človeka. Uzdravme túto paseku.

Aj v noci mravec

Nebude chýbať jeho dom.

Cesta k úsvitu

Svetlá sú osvetlené.

Na veľkých stĺpoch v rade

Biele lampy visia. (KONVALINKA)

Ako vyzerajú kvety konvalinky?

Kvitne spod snehu

Najskôr sa stretáva s jarou. (SNOWDROP)

Kde budú kvety vo váze s vodou a na lúke žiť dlhšie.

……………………………………………………………………………………………………..

(Ruky človeka sú z mýtiny odstránené)

Telegram pochádzal zo zvierat a podľa ktorého odhadujú:

Na stromy, kríky

Plamene rýchlo blikali.

Blikal, bežal

Nie je dym ani oheň. (FOX)

Kto žije v hluchom lese?

Neohrabaný, chodidlá

V lete jedáva maliny, med,

Saje v zime labku? (MEDVEĎ)

Aké pravidlo musíte vedieť, aby všetky zvieratá v lese žili pokojne a nezmizli?

……………………………………………………………………………………………….

(stopy po osobe sú odstránené)

PHY. MINUTA.

Pod striekajúcou vodou ideme na ďalší ostrov.

Neprať, neopiť sa

Bez vody,

List nekvitne

Bez vody,

Nemôžu žiť bez vody

Vták, zviera a človek

A tak vždy

Každý potrebuje vodu všade.

Sme na návšteve u kvapky. Ekologické obavy!

KVAPKA: Cez rovinu tiekla rieka s čistou čistou vodou - priehľadná rieka. Na jeho brehu bola postavená rastlina. Do rastliny sa naleje čistá voda, priehľadná. Vyliaty - špinavý, odpad. Takže: rieka bola čistá, dokonca sa volala Transparentná, ale zašpinila sa - Viacfarebná.

Pozrite sa na náš ostrovček, aká voda je v ňom a je dobrá pre život?

……………………………………………………………………………………………………..

Ako by sa mala konzervovať voda?

……………………………………………………………………………………………………...

(špinavé miesta sú z ostrova odstránené)

Prechádza nosom do hrudníka

A návrat je na ceste.

Nie je viditeľný, a predsa

Nemôžeme bez toho žiť. (VZDUCH)

Ekologické obavy!

Z mnohých miest prichádzajú alarmujúce správy: „Nie dosť čerstvý vzduch! Nemôžem dýchať! Hordy automobilov plnili ulice, cesty, námestia a vylievali svoje výfukové plyny na obyvateľov mesta. A tiež nekonečné továrne a továrne fajčia, obyvatelia sa dusia strašným dymom, štipľavým horením, jedovatými sadzami. Problém, pomôž! “

Čo by sa malo robiť, aby sa pomohlo obyvateľom mesta?

…………………………………………………………………………………………………..

Vedeli ste, že vzduch obsahuje mikróby - veľmi malé živé bytosti? Medzi nimi sú aj také, ktoré spôsobujú choroby.

Čo treba urobiť na zníženie choroboplodných zárodkov?

…………………………………………………………………………………………………….

(mikróby sú odstránené z ostrova)

Zelené údolia, lesy a polia

A modrá voda v mori!

Strom, tráva, kvety a vták

Nie vždy sa vedia brániť.

Ak sú zničené,

Budeme sami na planéte!

DETI: Nora zvierat,

Vtáčie hniezdo

Nezruinujeme

Nie kedy!

Nechajte kurčatá

A k malým zvieratkám

Ži dobre

Vedľa nás!

Prekrásne prekrásne

Vlasť!

Nemôžem nájsť krajšie

Pozri sa na malého ochrancu životného prostredia - usmieva sa!

GENERALIZÁCIA SUMMARIZÁCIA.

Pracovná hodina s prvkami ekológie.

TÉMA: Aplikácia „Magic box“.

CIELE:1. Oboznámiť sa s liečivými vlastnosťami niektorých rastlín. Pomôžte odhaliť krásu flóra... Prispievať k riešeniu problémov životného prostredia.

2. Vytvorte aplikáciu „Magic box“. Rozvíjať schopnosť pracovať v skupinách. Rozvíjajte zručnosti pre samostatnú, rýchlu a presnú prácu.

POČAS TRIED:

Poďme na cestu a kde - hádajte:

Dom je otvorený zo všetkých strán

Je pokrytá vyrezávanou strechou.

Príďte do zeleného domu

Uvidíte v ňom zázraky! (LES)

Aby ste sa tam dostali, musíte pamätať na pravidlá správania sa v lese.

    Nenechávajte smeti.

    Nelámajte konáre stromov ani sa na nich nekývajte.

    Nezničte mraveniská a vtáčie hniezda.

    Nekričte v lese. Les miluje milé deti.

    Kvety na kytice nevyberajte.

    Nezapaľujte vatry. Chráňte les pred ohňom.

Pamätajte! Jeden strom môže zarobiť milión zápaliek a jeden zápalka môže spáliť milión stromov.

Les je rozprávkovým svetom, je plný záhad a záhad.

(Scéna „Ako šla sekera do lesa“)

Prečo sme priatelia s lesom?

Prečo to ľudia potrebujú?

Les je naše bohatstvo!

Les je zelený odev našej Zeme. Tam, kde sú lesy, je vždy čistý vzduch.

Les je domovom zvierat a vtákov.

Les je náš priateľ: zadržiavaním vlhkosti pomáha človeku pestovať dobrú úrodu.

Les je špajza, ktorá štedro rozdáva svoje dary: orechy, bobule, huby.

(Objaví sa motýľ) Kto je to?! .....

Som motýľ ……………………………………………………………………………………….

Chcem vás pozvať na moju lesnú čistinu, do mojej lekárne.

Hádajte hádanku: Červená, sladká, voňavá

Rastie nízko, tesne pri zemi. (JAHODA)

Liečivé vlastnosti jahôd:

    V lesných jahodách je veľa vitamínov, najmä C.

    Plody a listy jahôd sa v medicíne používajú na liečbu žalúdočných chorôb a tuberkulózy.

    Jahodový džús sa používa na ošetrenie rán na pokožke, na ošetrenie akné na tvári.

Aké lesné plody ešte poznáte?

……………………………………………………………………………………………………..

Od skorej jari do neskorej jesene kvitne v lesoch, na okrajoch, na čistinách veľa kvetov. O akých farbách hovoríme? ........

Plamene úsvitu roztrhané na kúsky

Zvoní nad lúkami

Celý deň …………………………… .. ZVONKA.

K aprílu sa správajú láskavo zlaté lúče,

Vôňa sa unáša z trávnika.

Macešky z boli a rozprávky

Pozerajú sa na svet prekvapene.

Otvorili okvetné lístky ANYUTINA EYES a vo farbe koruny je biela farba nádeje, žltá prekvapenie, fialová smútok.

Sú viditeľné a neviditeľné,

Nemôžete ich spočítať!

A kto ich iba vymyslel -

Šťastná modrá?

Musela byť ošklbaná

Skart z neba

Mierne vyčarované

A urobili kvet. (ZABUDNITE)

O akých farbách sa chalani rozprávali?

Medzi kvetmi sú liečivé.

Biely kôš,

Zlaté dno.

Je v ňom rosička

A svieti slnko. (CHAMOMILE)

Liečivé vlastnosti harmančeka: používa sa ako analgetikum, protizápalovo. Na šampónovanie proti lupinám. Kvety harmančeka vyháňajú myši z domu.

V tejto rastline sa kvety objavujú skôr ako listy. Listy sú veľké, jedna strana listu je hladká, tvrdá, druhá je mäkká, teplá. (MATKA A KRAJKA)

Liečivé vlastnosti matky a nevlastnej matky: pri nachladnutí sa používa tinktúra z listov a kvetov. Šťava ako prostriedok na hojenie rán. Na posilnenie vlasov a proti lupinám sa používa odvar zo zmesi listov podbeľu a žihľavy.

Zhorené v orosenej tráve

Baterka je zlatá.

Potom to vybledlo, zhaslo

A zmenil sa na páperie. (Púpava)

Liečivé vlastnosti púpavy: púpava sa nazýva „Life Elixir“, používa sa ako expektorans, sedatívum na spanie. Olejová tinktúra z koreňov sa používa na ošetrenie popálenín a kožných chorôb. Čerstvé listy sa na jar používajú do šalátov.

(Pieseň „KUZOVOK“)

Aby sme nezbierali kvety a neničili prírodu, vyrobíme si čarovnú krabičku.

Budeme pracovať s látkou a papierom. Budeme pracovať v skupinách. Každá skupina si vyrobí svoj vlastný box. S bobuľami (látka), kvetmi (papier origami), hubami (látka), listami (papier, symetrické rezanie).

Opakovanie pravidiel pre prácu s nožnicami.

Opakovanie pravidiel pre prácu s lepidlom.

Pravidlá pre prácu s papierom, látkou atď.

Phys. minúta (počas práce)

Rastieme, rastieme, rastieme

Dozvieme sa všetko o svete.

Hmyz neurazíme

Nezničíme hniezda vtákom.

Nevyberieme si krásnu konvalinku.

Zachráňme mravenisko.

svet okolo svetprírody a spoločnosti. Ľudstvo ... štúdium kurzu " Okolitésvet “ v každom trieda základná škola ... hodina Čo my vedieť o ...

Informačný list k projektu „Listy zvieratám“

Milí učitelia!

Na konci Roku ekológie a Roku rezervného systému Ruska ministerstvo prírodné zdroje a ekológia iniciovali projekt „Listy zvieratám“. Na tento projekt v regiónoch dohliadajú špeciálne chránení prírodné oblastiv oblasti Kostroma - lesná rezervácia Kologrivsky.

Projektu sa môžu zúčastniť žiaci 1. - 5. ročníka, predškoláci od 6 rokov a ich rodičia.

Cieľom projektu je formovať rešpekt k prírode a okolitému svetu u detí i dospelých.

Podmienky realizácie projektu

Pozývame predškolských pedagógov a učiteľov základných a 5. ročníkov, aby sa zapojili do projektu. Aby sme vám uľahčili účasť na projekte, ponúkame vám Metodického sprievodcu (autor - N. Ryzhova), lekciu rezervovaných pracovníkov o príprave účasti na projekte s prílohami, hlavičkovými papiermi a obálkami.

Dotazy telefonicky - 89108052788 (Natalya Valerievna Panova)

Pre tých, ktorí sa chcú zapojiť do projektu, ponúkame Stručné pokyny pre implementáciu projektu.

Stručné pokyny pre učiteľov o implementácii projektu „Listy zvieratám“

1. Oboznámenie sa s metodickými, informačnými a inštruktážnymi materiálmi.

2. Vedenie lekcie alebo série hodín s cieľom pripraviť sa na účasť na projekte. Variant takejto lekcie je pripojený, môžete tiež použiť Ryzhova N.A.

3. Písanie listov (deti s rodičmi alebo učiteľmi, jednotlivo alebo v skupinách, píšu listy zvieratám, odovzdávajú ich kurátorovi na vzdelávacia inštitúcia, ktorá zasiela všetky písomné listy (najneskôr do 10. apríla 2018) do lesnej rezervácie Kologrivsky (adresa: 157440, oblasť Kostroma, Kologriv, ul. Nekrasova, 48, FGBU “) Štátna rezerva "Kologrivsky les", odbor environmentálna výchova). Môžete použiť naše hlavičkové papiere a obálky alebo si ich vyrobiť sami.

4. Prijímanie odpovedí (rezervný personál, dobrovoľníci píšu odpovede na listy detí v mene zvierat a zasielajú ich do vzdelávacích inštitúcií).

5. Najlepšie listy (30 kusov) sa zasielajú organizačnému výboru projektu na ďalší výber. Ich autori sú oceňovaní na regionálnej úrovni.

6. Organizačný výbor vyberie najlepších 50 listov a uverejní ich v druhom vydaní knihy „Listy zvieratám“.

Poznámka: navrhované učebné materiály je možné použiť v mimoškolských aktivitách, vyučovacie hodiny, pri vykonávaní environmentálnych aktivít.

Možnosť lekcie zameranej na prípravu detí na účasť v projekte „Listy zvieratám“

cieľ - pripraviť deti na účasť v projekte Listy zvieratám.

Úlohy:

1. Rozšírte deťom vedomosti o ríši zvierat.

2. Podporovať lásku k zvieratám a úctu k prírode.

3. Dať deťom vedecké nápady z oblasti biológie, ekológie, geografie, ale zároveň atraktívnou a zaujímavou formou obliecť informácie. Hravou formou priblížte malým deťom zvláštnosti ekológie niektorých zvierat.

4. Oboznámiť deti s pravidlami korešpondencie so zvieratami: ako vyrábať obálky, zostavovať adresy, vypĺňať dotazníky, kresliť portrét zvieraťa atď.

Vybavenie: karty s portrétmi zvierat, zemegule, poštová schránka, hlavičkové papiere, obálky, multimediálny projektor, počítač, vrece so žaluďmi, šiškami, bobuľami, kôrou atď., dotazníky, hra „Kde je koho domov?“

Priebeh hodiny.

Časť 1. Cestovanie prírodnými oblasťami. Je možná konverzácia, práca s celým svetom, prezeranie epizód z dokumentov.

Dnes máme nezvyčajnú aktivitu, vydáme sa s vami na cestu, aby sme sa zoznámili so živými obyvateľmi našej planéty. Mali sme tiež možnosť nadviazať korešpondenciu so zvieratami pomocou „lesnej pošty“.

Chlapi, čo si myslíte, že som vám priniesol? ( glóbusod). Máte pravdu, ale čo na neho poviete? ( toto je zmenšený model Zeme).

Pozri, aké je to farebné! Viete, čo znamenajú rôzne farby? ( modré - moria, oceány, žlté - púšte, zelené - roviny, stepné lesy, hnedé - hory, modré vetvičky - rieky).

Našu planétu obýva veľa ľudí odlišné typy zvieratá, len to na svete nie je viditeľné. Preto dnes vy a ja pocestujeme do rôznych oblastí Zeme a osídlime ju pomocou našich vedomostí.

Prvou prírodnou zónou, o ktorej budeme uvažovať, bude teda Arktída. Ako inak sa to dá nazvať? ( kráľovstvo snehu a ľadu).

Prečo je tu klíma? ( Sneh
a ľad sa tu nikdy neroztopí, zima je dlhá a silná, silné mrazy. Slnko svieti, ale nehreje, takže nemôže roztopiť ľad).

Ak je v Arktíde všade sneh a ľad, kto tu môže žiť? ( ľadový medveď, mrož, tuleň). Ako sa tieto zvieratá adaptovali na drsné arktické podnebie? ( majú hustú srsť a silnú vrstvu podkožného tuku).

A čo jedia? ( Ľadový medveď - ryby, tulene. V snehu je to úplne neviditeľné: kožuch je biely a sneh biely, iba nos je čierny. Keď loví tulene, zakrýva si labku nos. Medveď sa nebojí ani mrazu ani ľadovej vody - má hustú srsť a hustú
vrstva podkožného tuku. Ľadový medveď je dobrý plavec, dokáže plávať aj pod vodou).

Kto vám povie, čo mrož jedáva? ( Mrož - silnýzviera, má tesáky, s ktorými rozbíja ľad a nachádza jedlo: kôrovce, mäkkýše, jeho tesáky chránia pred nepriateľmi, nebojí sa chladu, má hrubú vrstvu podkožného tuku).

Pamätali sme si tie zvieratá, ktoré žijú v Arktíde, a teraz navrhujem doplniť arktickú krajinu. Musíme nájsť obrázky tých zvierat, ktoré žijú v Arktíde (deti vyjdú a pracujú na zemeguli - pripájajú k nej obrázky s obrázkami zvierat).

Takto dopadla Arktída - kráľovstvo snehu a ľadu, kde je zima vždy krutá a studená.

Ďalšia prírodná oblasť púšť. Aké je tu podnebie? ( horúce podnebie, dlhé leto, piesočné duny, hlavnou ťažkosťou je nedostatok vody)

Znamená to, že nikto nežije v púšti? A aké zvieratá tam môžeme stretnúť? (ťava, jašterica veľká, jašterice, hady, jerboa, škorpión, korytnačka)... Ako sa prispôsobili tejto klíme? (smieť na dlho bez jedla a vody)

Kto chce hovoriť o zvieratách púšte? (IN yerblyud je obyvateľom púšte, hovorí sa jej loď púšte. V hrboľatinách má tuk, ktorý mu pomáha dlho zostať bez jedla a vody, po dlhých prechádzkach oba hrbole visia na jednej strane ako prázdne vrecia. Ale teraz je ťava plná a opitá - hrby sa opäť narovnali. V kopytách má podložky, ktoré umožňujú ťave nehorieť v piesku a neklesnúť do piesku); (jašterica monitorová je jašterica a volali ho púšťkrokodíl: ak chytí jaštericu - zožerie ju, ak chytí korytnačku - prehltne ju, ale nevie chytiť jerboa, pretože skáče veľmi rýchlo).Takmer všetky púštne zvieratá sú hnedé. Prečo si myslíš? (Toto ich robí neviditeľnými pre nepriateľov)

Ďalšia prírodná oblasť je tropický prales... Aké je tu podnebie? (mokré, každý deň dážď, horúce)

Aké zvieratá tu nájdete? ( slon, opica, leňochod, hroch, krokodíl, tiger, nosorožec)

Povedzte nám o najväčšom zvierati. ( Slony sú úžasnézvieratá... Veľmi radi majú vodu, radi sa „osprchujú“ polievaním pomocou kufra. Sloním kmeňom je dlhý nos, vďaka ktorému dýcha, čuchá, pije, chytá jedlo, dokonca vydáva zvuky. Slony majú tiež veľmi silné kly, ktoré rastú počas celého života. Slony sa zvyčajne chovajú v stádach. Plávajú a behajú dobre. Slony sa živia koreňmi stromov, trávou, ovocím.)

Mnoho tropických obyvateľov je bodkovaných alebo pruhovaných, prečo si myslíte? ( Pruhovaná alebo škvrnitá farba mnohých obyvateľov pomáhazvieratáschovávať sa v pološere dažďového pralesa, sem-tam prepichnutého slnečnými lúčmi)

Časť 2. Vypracovanie dotazníka o zvierati a jeho adresy.

Teraz poďme do nášho lesa. V regióne Kostroma sa nachádzajú tajgy, zmiešané malolisté lesy. Aký význam má les pre ľudí a zvieratá? ( dom pre rastliny azvieratápre človeka zdroj dreva, bobúľ, húb, liečivé rastliny, miesto na oddych)

Aké zvieratá žijú v kostromských lesoch? (medveď, líška, vlk, kuna, diviak, vlk, los, veverička, zajac atď.)

Hovorme spolu o jednom z lesných zvierat a vypracujeme k nemu akýsi dotazník.

Biotop

Zvieracia profesia

Špeciálne znaky

oblečenie

Nepriatelia

Možné možnosti

Pomocou tohto formulára je veľmi ľahké zostaviť adresu zvieraťa a napísať mu list. Napríklad zvieratá v rezervácii Kologrivsky les netrpezlivo očakávajú vaše listy a sú pripravené odpovedať vám a povedať vám o ich živote.

Pokúsme sa zložiť adresu zvieraťa. V stĺpci Kam označiť prírodná oblasť alebo názov rezervácie, kde zviera žije, potom konkrétne miesto, kde žije. Napríklad Kologrivská lesná rezervácia, nora na rieke Sekha.

Aby sme presnejšie určili adresu zvieraťa, zahrajme si hru „Kde je koho domov?“ (Pozri prílohu k lekcii)

V stĺpci Komu je potrebné uviesť meno - „priezvisko“ a „meno“ zvieraťa. Krstné meno je meno rodu a priezvisko je názov druhu. Napríklad: norok európsky, hnedý medveď, Líška obyčajná, Ďateľ bielochrbtý, tráva, atď.

Nájsť list s nesprávnou adresou bude trvať dlho. V takom prípade odpoveď čoskoro nepríde, alebo ju snáď poštár nebude schopný doručiť vôbec. Aby list vyzeral ako skutočný (najmä ak chcete dostať odpoveď od zvieraťa), musíte na obálke uviesť adresu bydliska, adresu školy alebo škôlky. (Adresa školy môže byť napísaná pod vedením učiteľa)

Máme pripravené obálky ( obálky si môžete vyrobiť aj sami na hodinách kreslenia alebo technológií), sami si na mieste nakreslíte portréty svojich obľúbených zvierat na známky, napíšete adresu. A potom napíšte texty písmen. V listoch môžete zvieraťu povedať, čo už o ňom viete, a opýtať sa, čo chcete vedieť, môžete zvieraťu urobiť jedálny lístok a tiež ho vložiť do obálky. Môžete tiež po posúdení svojich schopností pozvať zviera na návštevu (ak preň vytvoríte vhodné podmienky, ako je to v prírode), alebo ho môžete odmietnuť (z dôvodu nedostatku podmienok). Pamätajte, že zvieratá, ktoré žijú v našej oblasti, budú dostávať listy oveľa rýchlejšie, čo znamená, že čoskoro na ne dostanete odpovede.

Pre presnejšie menu si zahrajme hru „Hádaj, čo má taška.“ (Čarovná taška slúži na identifikáciu predmetov podľa hmatu (napríklad žalude, bobule, šišky, kôra, listy - živočíšna strava.) Úlohou detí je identifikovať predmety pomocou hmatu, pomenovať ich a povedať, kto toto jedlo konzumuje.)

Teraz ste pripravení písať listy zvieratám a pustíme sa do ich tvorby.

Časť 3. Registrácia adries. Tvorba portrétov. Písanie listov.

(List môže byť individuálny alebo skupinový, je možné ho napísať v učebni pod vedením učiteľov alebo doma s pomocou rodičov. Listy je potrebné zhromaždiť a odoslať v jednom balíku zo školy alebo škôlky najneskôr do 10. apríla na adresu 157 440, Kostroma, Kologriv, 48, Nekrasova str., Federálny štátny rozpočtový ústav „Štátna rezervácia„ Kologrivsky les “, ministerstvo environmentálnej výchovy. Informácie získate na telefónnom čísle 89108052788)

Komu _______________________________________
Kde_______________________________________

___________________________________________

___________________________________________

___________________________________________

Cieľové PSČ

Príloha k lekcii_Game_Kde je koho domov.

Hlavičkový papier

Príloha k lekcii_ Hra_Kde je koho domov

Tatiana Vozmischeva
Metodická technika „Listy z lesa“

Metodický príjem

« Listy z lesa»

Vozmischeva Tatiana Sergeevna

vychovávateľ I štvrť. do.

MBDOU « Materská škola kombinovaný typ č. 52 " AGO

Ekologický svetonázor je produktom vzdelávania, k jeho formovaniu dochádza postupne, počas mnohých rokov života a učenia človeka. Začiatok tohto procesu pripadá na obdobie predškolský vek, keď sa položia prvé základy svetového výhľadu a praktickej interakcie s prírodným prostredím.

V predškolskom období sa prostredníctvom vzdelávacích aktivít prenáša na deti značná časť informácií o životnom prostredí o rôznych aspektoch života v prírode. Hlavnou zložkou takýchto aktivít sú rôzne demonštračné a učebné pomôcky, to znamená viditeľnosť, ktorá umožňuje deťom formovať si jasné a správne predstavy o prírode. S deťmi skúmame - obrázky, ilustrácie, rozprávame sa, čítame detskú literatúru, prezeráme si diapozitívy, fotografie, prezentácie atď.

Dôležitou črtou environmentálnej výchovy je skutočnosť, že najčastejšie sa kontinuálne vzdelávacie aktivity venujú oboznamovaniu detí s druhmi živočíchov, rastlín, ich životnými podmienkami a biotopmi, ktoré nie sú zastúpené v bezprostrednom prírodnom prostredí a nemožno sa ich naučiť pozorovaním. To vedie k tomu, že deťom nie je možné poskytnúť úplné vedomosti, a to ešte viac v severských podmienkach, pretože drsné podnebie znemožňuje pozorovanie divokej zveri.

Aby som rozšíril obzory deťom a predstavil ich predstaviteľom sveta zvierat a rastlín, uviedol som do vzdelávacieho procesu nasledujúcu hru príjem a dal mu meno « Listy z lesa» ... Týmto deti dostávajú« písmená» od rôznych predstaviteľov flóry a fauny. V týchto písmená zvieratá, hmyz, rastliny atď., sa popisujú, označujú svoje biotopy bez toho, aby menovali, o koho ide. Počas čítania písmená, deti by mali hádať, od koho to prišlo. Po prečítaní dospelí spolu s deťmi poskladajú odpoveď respondentovi.

Toto príjem v vzdelávacie aktivity staršie deti predškolského veku. Prispieva k rozvoju pamäti, myslenia, predstavivosti, zvyšovaniu zvedavosti, ako aj k posilňovaniu empatie k našim menším bratom.

Vďaka použitiu podobných recepcie„Riešim problémy environmentálnej gramotnosti detí, čo je veľmi dôležité, najmä teraz, keď príroda potrebuje našu ochranu a podporu.

listový obyvateľ lesa... Známy zajac mi nedávno povedal, že ti napísal list a už dostal odpoveď... Takže som sa s vami veľmi chcel skamarátiť. Napíšem o seba: - Bývam v lese, patrím do rodiny hlodavcov. Staviam si dom vysoko na strome v priehlbine, alebo si urobím hniezdo. Na nohách mám ostré zakrivené pazúry, ktoré mi umožňujú dobre sa chytiť, držať sa a pohybovať sa okolo stromu. Mám silné a dlhšie ako predné zadné končatiny, čo mi umožňuje robiť veľké skoky z vetvy na vetvu. Mám veľmi pekný a nadýchaný chvost, ktorý pri skákaní funguje ako padák a v zime chladne sa zahrieva. Ja, rovnako ako zajac, dvakrát do roka mením farbu srsti. V zime mám sivú farbu a na jar mám moltu, starú vlnu zhodím, namiesto nej mi narastie nová, hladká, červená. Na jeseň si vypestujem hustú sivú srsť s podsadou, aby v zime nezamrzla. Som veľmi pracovité zviera. Na jeseň narobím toľko zásob, aby som ich mal dostatok na celú zimu a môžem ošetrovať kohokoľvek iného. Ja jem orechy, semiačka šišky, huby, žalude a bobule. Ja, rovnako ako všetci obyvatelia lesa, mám nepriateľov - sú to dravé zvieratá a ľudia, ktorí ma lovia kvôli krásnym kožušinám. Preto som veľmi opatrné zviera. Chlapi, príďte ma navštíviť, budem vás veľmi rád vidieť. Sľubujem, že sa ťa nebudem báť, pretože aj zajac a je to slávny zbabelec, premohol svoj strach, potom sa pokúsim byť odvážnejšia. Naozaj sa s tebou chcem skamarátiť. Zbohom! Počkám si na odpoveď.

Ahojte milí chlapci! Píše vám list, zástupca rastlinného sveta. Rád by som sa s vami skamarátil. Mám veľa priateľov v lese, ale tiež bude skvelé mať priateľov medzi vami deťmi. Napokon, ak sa z vás teraz staneme priatelia, potom, keď sa stanete dospelými, neurazíte ma. Kamaráti si neubližujú. Napíšem niečo o sebe a svojich priateľoch. Bývame na lesnej čistinke, radujeme sa zo slnka, dažďa a ľahkého vánku. Predtým som mal veľa priateľiek, ale teraz je nás oveľa menej. A to všetko preto, že keď príde jar, sme plní šťavou, ktorou kŕmime obličky. Ľudia milujú náš džús a na našom krásnom, bielom kmeni robia zárezy sekerou. A potom naša šťava steká na zem, a nie na púčiky, a náš kmeň a vetvičky vyschnú. To nás veľmi mrzí. Na pestovanie veľkých a štíhlych stromov skutočne potrebujeme najmenej päťdesiat rokov. Keď je nás veľa, samozrejme, je to pre nás väčšia zábava, potom tvoríme celý háj. V našich hájoch rastie veľa húb a bobúľ. Ľudia o nás zložili veľa básní a piesní. Sme na to hrdí a ďakujeme. Chlapi, ak sa dohodnete, že sa s nami skamarátite, napíšte nám a určite nás príďte navštíviť do lesa. Budeme sa tešiť, až sa nám ozvete. Zbohom!




Keď sa raz pozriem, na parapete je písmeno. A od koho je list? Vidím z lesa. Rozhodol som sa zistiť, kto mi píše ... A obyvatelia lesa napísali: líška, zajac, veverička a hýl. Zajac píše: „Prišla zima, napadol sneh a ja som si prezliekol kožuch. Teraz sa mi ľahšie skrýva pred predátormi. ““ Lisa napísala: „Ochladilo sa, ale mám rada zimu, pretože strašne rada utekám, mätúce stopy.“ Los píše: „Je ťažké zohnať jedlo, ale les je veľmi krásny.“ Veverička píše: „Nie sú tam bobule a huby, ale vždy sa nájdu v mojich skladoch.“ Bullfinches tiež napísal: „Predtým sme, podobne ako iné vtáky, lietali na juh. A Ježiško sa nudil sám. Všetko okolo je bielo-biele, ani jedna jasná škvrna. Takže sľúbil: kto s ním zostane v zime, ten ho žiarivo vymaľuje. Takže sme sa rozhodli zostať každú zimu. “List dostal Guryev Georgy


Ahoj ľudia! Prišla k nám zima! Je tu veľmi chladno. Sneh. Všetka voda bola pokrytá ľadom. Niektoré zo zvierat zmenili farbu. Medveď spí v brlohu. Živíme sa zásobami, ktoré sme pripravili na jeseň. Mnoho vtákov žijúcich v našom lese odletelo na juh a zimujú tu vrabce a hýly. Skoro sa stmieva. Príďte nás navštíviť! Prineste si nejaké dobroty. Tešíme sa na vás. List dostal Dmitrij Korelskij


V lese je všetko bielo-biele, je tu veľa snehu. Teraz sa nebojím, splývam so snehom. Poď do lesa, priatelia, obdivujte ma! (Zajac) Priletíme k vám v zime ku kŕmnemu žľabu pod borovicou. Vopred ďakujeme za vašu pozornosť. (Bullfinches) Nie je ľahké sa brodiť závejmi, teraz je ťažké rozoznať moje staré chodníky. (Elk) List dostala Melentieva Irina


A tu je modrá obálka so zimným písmenom ... Zajace, ktoré v zime nespia, do nej napíšu, že si prezliekli kožuchy: ľahšie skryť a zahmlievať stopy. Les je tichý a bez vtákov, ktoré prileteli do teplých krajín, je to trochu smutné. Ale čoskoro to príde Nový rok! A tam bude slnko jasnejšie a vzduch bude teplejší a jar príde! “ List dostal Bedin Artemy


Ahoj katya! My lesné zvieratá vám chceme povedať o kráse zimný les a pozývajú vás na návštevu. Zima je skvelým obdobím roka a je obzvlášť dobrá v zime v lese! V zimnom lese vládne pokoj a ticho. Ale to je len na prvý pohľad. Keď vyjde slnko, celý les sa premieňa a svieti. Mnoho obyvateľov lesa hibernuje, ale nie všetci. Tu je zbabelý zajac odlupujúci kôru z brezy. Ale sýkorka lieta zo stromu na strom. Veverička cvála s maticou v zuboch a z obrovských smrekových konárov padá sneh. Neďaleko sa krivky hrbili na konári ako jarabiny. Vlk a líška sa motajú lesom a hľadajú korisť a v diaľke je dôležitý los s obrovskými rohmi. A samotný les je vyzdobený nadýchaným snehom iskriacim na slnku. Takže dobre v zime v lese! Určite príďte! Čakáme na teba! (Lesné zvieratá) List našla Menshikova Ulyana


Som zajac, poviem ti ako sa mi žije v lese. Do zimy zbelel a obliekol si nový kožuch. Sadnem si pod krík a schovám sa pod borovicu. Lesná zver ma neuvidí, nespozná! Aj keď nie som zbabelec, bojím sa všetkého. V zime je to pre mňa veľmi ťažké ... Ja, zajac, nemám ani noru, ani hniezdo. Dnes budem spať pod kríkom, zajtra si ľahnem do rokliny; kde vykopem dieru v snehu, tam mam dom. Moja srsť je teplá, nadýchaná a biela ako sneh. A nie je ťažké sa skryť pred nepriateľmi: schúlený v snehu - skúste to len vidieť! Cez deň spím, v noci chodím na prechádzky a kŕmim sa. Zatiaľ čo je trochu snehu, budem ho hrabať labkami, nájdem trávu. Len čo začnú snehové záveje, nemôžem tu vykopať sneh. Vyleziem na vysoký snehový závej v lese, hrýzem vetvičky z kríkov a stromov. Mám vynikajúci sluch a dokážem tiež zahmlievať stopy. Jedinou vecou, \u200b\u200bktorá ma zachráni pred prenasledovaním, je schopnosť rýchlo bežať. Takto žijem celú zimu. List dostal Gorbunov Arťom
Použité obrázky: jpg - zima - zima - jar - poľovníctvo jpg - hýl jpg - los jpg - zasnežená zimná obálka.jphttp: //us.cdn4.123rf.com/168nwm/brux/brux1006/brux / modrá- obálka.jpg - obálka - pozadie snehovej vločky

Metodický príjem

„Listy z lesa“

Vozmischeva Tatiana Sergeevna

vychovávateľ I štvrť. do.

MBDOU "Kombinovaná materská škola č. 52" AGO

Ekologický svetonázor je produktom vzdelávania, k jeho formovaniu dochádza postupne, počas mnohých rokov života a učenia človeka. Začiatok tohto procesu spadá do obdobia predškolského veku, keď sa kladú prvé základy svetového výhľadu a praktickej interakcie s prírodným prostredím.

V predškolskom období sa prostredníctvom vzdelávacích aktivít prenáša na deti značná časť informácií o životnom prostredí o rôznych aspektoch života v prírode. Hlavnou zložkou takýchto aktivít sú rôzne demonštračné a učebné pomôcky, to znamená viditeľnosť, ktorá umožňuje deťom formovať si jasné a správne predstavy o prírode. S deťmi skúmame - maľby, ilustrácie, rozprávame sa, čítame detskú literatúru, prezeráme si diapozitívy, fotografie, prezentácie atď.

Dôležitým znakom environmentálnej výchovy je skutočnosť, že najčastejšie sa sústavná vzdelávacia aktivita venuje zoznamovaniu detí s druhmi zvierat, rastlín, ich životnými podmienkami a biotopmi, ktoré nie sú zastúpené v bezprostrednom prírodnom prostredí a nemožno sa ich naučiť pozorovaním. To vedie k tomu, že deťom nie je možné poskytnúť úplné vedomosti, a to ešte viac v severských podmienkach, pretože drsné podnebie znemožňuje pozorovanie divokej zveri.

Aby som rozšíril obzory deťom a predstavil ich predstaviteľom sveta zvierat a rastlín, uviedol som do výchovno-vzdelávacieho procesu nasledujúcu techniku \u200b\u200bhry a dal som jej názov „Listy z lesa“. Vďaka tejto technike dostávajú deti „listy“ od rôznych predstaviteľov flóry a fauny. V týchto listoch sa popisujú zvieratá, hmyz, rastliny atď., Označujú svoje biotopy bez toho, aby menovali, o koho ide. Pri čítaní listu by deti mali hádať, od koho to prišlo. Po prečítaní dospelí spolu s deťmi poskladajú odpoveď respondentovi.

Táto technika sa používa pri vzdelávacích aktivitách starších predškolských detí. Podporuje rozvoj pamäti, myslenia, predstavivosti, zvyšovanie zvedavosti, ako aj podporu empatie k našim menším bratom.

Použitím takýchto techník riešim problémy environmentálnej gramotnosti detí, čo je veľmi dôležité, najmä teraz, keď príroda potrebuje našu ochranu a podporu.

Ahojte milí chlapci! Obyvateľ lesa vám píše list. Známy zajac mi nedávno povedal, že ti napísal list a už dostal odpoveď. Takže som sa s vami veľmi chcel skamarátiť. Napíšem o sebe: - Žijem v lese, patrím do rodiny hlodavcov. Staviam si dom vysoko na strome v priehlbine, alebo si urobím hniezdo. Na nohách mám ostré zakrivené pazúry, ktoré mi umožňujú dobre sa chytiť, držať sa a pohybovať sa okolo stromu. Mám silné a dlhšie ako predné zadné končatiny, čo mi umožňuje robiť veľké skoky z vetvy na vetvu. Mám veľmi pekný a nadýchaný chvost, ktorý pri skákaní funguje ako padák a v zime chladne sa zahrieva. Ja, rovnako ako zajac, dvakrát do roka mením farbu srsti. V zime mám sivú farbu a na jar mám moltu, starú vlnu zhodím, namiesto nej mi narastie nová, hladká, červená. Na jeseň si pestujem hustú sivú srsť s podsadou, aby v zime nezamrzla. Som veľmi pracovité zviera. Na jeseň narobím toľko zásob, že mám dosť na celú zimu a môžem ošetrovať kohokoľvek iného. Ja jem orechy, semiačka šišky, huby, žalude a bobule. Ja, rovnako ako všetci obyvatelia lesa, mám nepriateľov - sú to dravé zvieratá a ľudia, ktorí ma lovia kvôli krásnym kožušinám. Preto som veľmi opatrné zviera. Chlapi, príďte ma navštíviť, budem vás veľmi rád vidieť. Sľubujem, že sa ťa nebudem báť, pretože aj zajac a je to slávny zbabelec, premohol svoj strach, potom sa pokúsim byť odvážnejšia. Naozaj sa s tebou chcem skamarátiť. Zbohom! Počkám si na odpoveď.

Ahojte milí chlapci! Zástupca flóry vám píše list. Rád by som sa s vami skamarátil. Mám veľa priateľov v lese, ale tiež bude skvelé mať priateľov medzi vami deťmi. Napokon, ak sa z vás teraz staneme priatelia, potom, keď sa stanete dospelými, neurazíte ma. Kamaráti si neubližujú. Napíšem niečo o sebe a svojich priateľoch. Bývame na lesnej čistinke, radujeme sa zo slnka, dažďa a ľahkého vánku. Predtým som mal veľa priateľiek, ale teraz je nás oveľa menej. A to všetko preto, že keď príde jar, sme plní šťavou, ktorou kŕmime obličky. Ľudia milujú náš džús a na našom krásnom, bielom kmeni robia zárezy sekerou. A potom naša šťava steká na zem, a nie na púčiky, a náš kmeň a vetvičky vyschnú. To nás veľmi mrzí. Nakoniec, na pestovanie veľkých a štíhlych stromov potrebujeme najmenej päťdesiat rokov. Keď je nás veľa, samozrejme, je to pre nás väčšia zábava, potom tvoríme celý háj. V našich hájoch rastie veľa húb a bobúľ. Ľudia o nás zložili veľa básní a piesní. Sme na to hrdí a ďakujeme. Chlapi, ak sa dohodnete, že sa s nami skamarátite, napíšte nám a určite nás príďte navštíviť do lesa. Budeme sa tešiť, až sa nám ozvete. Zbohom!