Lekcia o kognitívnom a rečovom rozvoji v seniorskej skupine materskej školy na tému „Cesta chleba na náš stôl“. Zhrnutie lekcie o kognitívnom rozvoji v seniorskej skupine „ako chlieb rastie“ Komplexná lekcia v seniorskej skupine o chlebe

Deň otvorených dverí"

Zhrnutie otvoreného logopedického sedenia

na lexikálnu tému „CHLIEB“

pre detiprípravná školaskupiny

Téma: "Chlieb".

Ciele:

Pestovanie rešpektu a opatrný postoj Komu chlieb.

Upevňovanie slovotvorby a používanie vzťažných prídavných mien (od podstatných mien obilie, pšenica, raž).

Slovotvorba príbuzných slov zo slova chlieb.

Cvičenie v používaní synoným v reči.

Porovnanie bielej pšenice a čiernej ražný chlieb podľa tohto plánu - príprava na vypracovanie základného popisu.

Prípravné práce

Učenie sa prísloví a porekadiel o chlebe. Hádanie hádaniek o chlebe. Čítanie príbehov od M. Prishvina « Lisichkinchlieb", A. Mityaeva « .Mmiska ovsených vločiek" M. Glinskaya "Chlieb".

Vybavenie

Reprodukcia obrazu od I.I. Shishkina "Raž".

Fotografie predmetov: klas pšenice, klas žita, klas kukurice, lata ovsa.

Ukážkové predmety: čisté plátené vrecko s kúskami čierneho ražného chleba a bieleho bochníka, chlebník, chlebový kvas, biely pšeničný bochník, čierny ražný chlieb („tehla“) vo vrecúškach, obrúsok.

Plán lekcie:

ja Pripomíname si príslovia a výroky o chlebe.

Bude chlieb- bude pieseň.

Chlieb je hlavou všetkého.

ražný chlieb- náš drahý otec.

Veľa snehu- veľa chleba.

Ruský muž s chlebom- hrdina z storočia do storočia. Chlieb je naše bohatstvo. Raž je zrelá- Poďme na vec. Kto má chlieb, ten sa narodí, vždy sa zabaví.

II. Skúška obrazu I.I. Shishkina "Raž".

Logopéd pomenuje obrázok, pomenuje umelca a podá o ňom stručné informácie.

Krátky rozhovor o maľbe:

To, čo nakreslil úžasný ruský umelec I.I. Shishkin na tomto obrázku? (Očakávaná odpoveď je lúka). Prečo sa tento obrázok volá "Raž"?Čo je to za pole? Čo na ňom rastie? Aké ročné obdobie vidíme na obrázku?

Dokážte, či je neskoré leto alebo skorá jeseň.

Prečo zožltla? raž lúka?

Povedz niečo iné o raži: raž zrelý- raž zrelé, plné. Aký druh žita je na I.I. obraze? Shishkin? ( Zrelé, zrelé, naliate).

III. Slovotvorba vzťažných prídavných mien.

1. Úvod do obilnín:

a) Deti sa pozerajú na klasy pšenica A raž, panicle ovos a klas kukurica(prírodné predmety alebo obrázky) a s pomocou logopéda ich nazvite: pšenica, raž, ovos, kukurica.

b) Logopéd navrhuje určiť, v čom sú si tieto rastliny podobné, čo majú spoločné (dať zrno) a pomáha k záveru, že rastliny, ktoré produkujú obilie, sa nazývajú obilniny rastliny, z ktorých sa pripravuje hlavný potravinový produkt ľudí chlieb.

2. Hra "Tretí muž"

a) Hádajte hádanku “Všetko odliate zo zlata, stojace na slame” alebo „Je zlatý a fúzatý. V sto vreckách je sto chlapov.“

b) Nájdite odpoveď na obrázkoch a odstráňte predmet „navyše“ a vysvetlite, prečo je „navyše“. Vystavený je klas žita, klas obilia a klas pšenice.

3. Cvičenie v slovotvorbe vzťažných prídavných mien zo slov pšenica, raž podľa tohto vzoru a ich zhoda s podstatnými menami.

Ukážka: pole, kde sa pestuje raž - žitné pole,

pole, kde sa pestuje pšenica - pšenica lúka,

pšeničný klas - pšenica ražný klas - raž klásky,

pšeničná múka - pšenica múka,

ražná múka - raž múka,

pšeničný chlieb - pšenica chlieb,

ražný chlieb - raž chlieb,

cesto z pšeničnej múky - pšenica cesto,

cesto z ražnej múky - raž cesto.

IV. Cvičenie na tvorenie príbuzných slov k slovuchlieb.

Dajte chlebu láskyplné meno. - Chlieb. Pomenujte omrvinky chleba.- Chlieb omrvinky. Chutný a zdravý kvas z chleba.- Chlieb kvass. Jedlá pre chleba.- Chlebník. Muž, ktorý rastie chlieb.- Pestovateľ obilia Muž, ktorý pečie chlieb.- Pekár chleba. Rezacie zariadenie chleba.- Krájač chleba. Továreň, kde pečú chlieb.- Pekáreň.

Začiatok formulára

V. Biela zhodapšenicabochník a čiernyraž„tehla“.

Na stole je vo vrecúškach pod obrúskom biely bochník a čierny ražný chlieb. Aby deti zistili, čo sa skrýva pod obrúskom, musia hádanku uhádnuť:

Hádajte ľahko a rýchlo:

Mäkké, svieže a voňavé,

Je čierny, je biely,

Ale to sa stávaspálený.

Na jar sa vrhá do zeme,

V lete čerstvý vzduch bude divoký

Na jeseň sa vytvrdzuje v peci,

Ľudí priťahuje jeho vôňa.

Potom biela pšenica bochník a čierna raž chlieb sa porovnáva podľa tvaru, veľkosti, farby, vône, dotyku, chuti, materiálu.

VI. Zodpovedajúce hryražApšenicachleba.

"Ochutnaj to"« Zistite čuchom, „Spoznajte dotykom“.

Kúsky ražného a pšeničného chleba sú v čistom plátenom vrecúšku.

Deti sa hrajú so zatvorenými očami.

VII. Hra „Povedz inak“- cvičenie vo výbere synoným.

Chlieb podľa vône - voňavý, voňavý, voňavý, voňavý;

ochutnať - chutný, chutný, chutný, sladký;

na dotyk - čerstvé, mäkký, svieži;

Pekár - pekár, pekár, cukrár,variť

piecť chleba - piecť, variť, variť.

VIII. Rozvoj jemných motorických schopností.

Modelovanie z plastelíny „Baranka s makom“.

Logopéd hovorí, že teraz budú s chlapmi piecť rožky v rúre. Požiada učiteľa, aby mu pomohol.

Učiteľ si nasadí pekársky klobúk a vezme plech na pečenie. Deti uložia vyrobené rožky na plech na pečenie a potom učiteľ vymení výrobky z plastelíny za skutočné rožky s makom.

IX. Zhrnutie lekcie.

Čo vieme o chlebe?

Prečo ľudia hovoria, že chlieb je hlavou všetkého? Ako by ste sa mali správať k chlebu?

Moment prekvapenia.

Deti dostávajú „pečené rožky“.

Posilnenie mimo triedy.

Opakovanie prísloví, porekadiel, hádaniek o chlebe.

Hra "Telefón" - pomenovanie pekárskych výrobkov.

Hra „Pomenujte znamenia“ (chlieb -…).

Hra „Slová súvisiace s formulármi“ (chlieb -…)

Aplikácia "Klások".

Dizajn a ručná práca. "klásky"

Modelovanie "Pitore a bagety."

Hra „Generujte znamenia“ (raž - …, pšenica-…, ovos-…, kukurica -..., jačmeň-…, pohánka-…)

"Odkiaľ sa vzal chlieb"

Obsah programu: Dajte deťom predstavu, že chlieb je každodenný produkt. Povedzte, odkiaľ chlieb pochádza, ako sa vyrába, kto ho pestuje a pečie. Pestujte úctu k práci dospelých a úctu k chlebu.

Vybavenie:obrázky, tanier s múkou.

Obohacovanie slovnej zásoby : zatuchnutý, aromatický, chutný, pekáreň

Priebeh lekcie

Čo ste dnes mali na raňajky?

(mliečna kaša, žemľa, čaj)

Ale včera?

(Omeleta, chlieb s maslom, káva)

Čo bolo na obed?

(Boršč, rezance s rezňou, džús, chlieb)

Chlapci, menu sa neustále mení, ale aký produkt je vždy na stole ráno aj večer?

Je to tak, každý deň máme chlieb na stole v škôlke aj doma.

Chlapci, máte radi chlieb? Aký chlieb máte radi?

(Biele, hrozienkové rolky, mäkké).

Zamyslime sa a vymenujme veľa slov, čo je to za chlieb?

(Lahodné, mäkké, zatuchnuté, biele, horké, čerstvé, aromatické, chutné)

Chlieb môže byť iný, ale vždy je chutný a zdravý.

Chlapi, ktovie, odkiaľ sa k nám chlieb vzal?

(Mama to kúpila v obchode)

Chcete, aby som vám povedal, ako sa dostal do obchodu?

Najprv sa do zeme zasadí zrnko chleba.

Špeciálne stroje, sejačky.

Potom tieto klásky rastú

Zrná zbierajú autá a odvážajú do mlyna

Tam sa zrná pomelú na múku. Pozri, na tanieri mám múku. Skúste to rukami. Aký je to pocit?

(mäkké, drobivé).

Z tejto múky sa v pekárni (továreň, kde sa pečie chlieb) pečie chlieb a rožky.

Minúta telesnej výchovy:

Vietor fúka zhora.

Byliny a kvety sa ohýbajú.

Pravo-vľavo, vľavo-vpravo.

Kvety a tráva sa skláňajú. (Nakláňa sa do strán).

Teraz sa poďme dokopy.

Poďme všetci skočiť na miesto (skákanie)

Vyšší, zábavnejší, to je ono!

Všetko presunieme na krok (chôdza na mieste)

Takže hra sa skončila.

Je čas, aby sme sa zamestnali.

Chlapi, koľkí z vás videli, ako vaša mama doma robí cesto?

(múka, voda)

Pozrite sa, aké komponenty sú potrebné

Poďme si ich vymenovať. (Odpovede detí).

Keď je cesto vymiesené, vložíme ho do formy a vložíme do rúry. Keď je chlieb hotový, naloží sa do áut a odvezie do obchodu.

Chlapi, čo sa ešte pečie z múky?

Odpovede detí (rohlíky, bochníky, koláče, koláče).

Výborne!

Na tanieri sú kúsky chleba. Vezmite si každý jeden a skúste to.

Didaktická hra: "Zložte to správne"

Cieľ: usporiadať a vysvetliť karty v správnom poradí. „Ako sa chlieb dostane na stôl“

Trieda: 4

Cieľ: rozvíjať u študentov morálny postoj k chlebu a ľuďom, ktorí chlieb pestujú.

Úlohy:

  • systematizovať, prehlbovať a rozširovať vedomosti detí o chlebe
  • vštepiť zručnosti ekonomického a starostlivého prístupu k chlebu
  • pestovať úctu a vďaku za prácu obilnárov
  • učiť deti myslieť, vyvodzovať závery, analyzovať situácie
  • rozvíjať inteligenciu študentov, rýchle myslenie, reč a pozornosť. Aktivujte detskú reč a slovnú zásobu.
  • kultivovať zmysel pre vzájomnú pomoc a porozumenie pri práci v malých skupinách, komunikatívnu kompetenciu

Priebeh lekcie

1. Z dejín chleba

učiteľ: Dobré popoludnie, milí hostia. Víta vás 4.B a triedny učiteľ stredná školač. 7, v útulnej, svetlej, teplej triede. Tak poďme.

učiteľ: Stretávame sa s ním každý deň, ani skromné ​​raňajky, ani každodenný obed slávnostný stôl. Sprevádza nás od narodenia až po starobu – náš dobrý priateľ, ktorého meno s láskou a vrúcnosťou vyslovujú ľudia vo všetkých jazykoch.

Kto je tento náš dobrý priateľ, o ktorom si dnes povieme? (odpovede detí) Chlieb je vždy považovaný za symbol pohody a prosperity, tento potravinový výrobok je najspoľahlivejším prostriedkom na ochranu ľudí pred hladom.

Stanovenie cieľa

Dnes budeme systematizovať a rozširovať naše vedomosti o chlebe a ľuďoch, ktorí chlieb pestujú. Aby sme to urobili, rozdelili sme sa do skupín. Budeme reflektovať, analyzovať a vyvodzovať závery. Buďte pozorní, sústredení, pomáhajte si a podporujte sa. Učíme sa spolupracovať.

Pozývam skupinu „Zrno“, aby povedala zaujímavé informácie z histórie chleba.

Z histórie chleba

1. študent: Ako sa objavil chlieb na zemi? Tento objav je starý viac ako 15 tisíc rokov. Kedysi dávno ľudia jednoducho jedli surové zrná, potom sa ich naučili mlieť medzi kameňmi a miešať s vodou. Úplne prvý chlieb bol vo forme tekutej kaše. Keď sa ľudia naučili zakladať oheň, začali smažiť rozdrvené zrná s vodou. V dávnych dobách bol chlieb veľmi uctievaný, považoval sa za samostatné jedlo.

2. študent: V stredoveku v mnohých európskych krajinách mohli čerstvo upečený chlieb jesť len členovia kráľovská rodina. Včerajší chlieb bol určený pre kráľovský sprievod. Chlebové výrobky upečené pred dvoma dňami jedli statkári a šľachtici. Ako jedlo pre mníchov a školákov slúžil trojdňový chlieb. A roľníci a malí remeselníci sa živili chlebom upečeným pred 4 dňami.

3. študent: V Rusi bolo pečenie chleba považované za zodpovednú a čestnú úlohu. Piekli sa chlieb s medom, makom, tvarohom, kovrigi, pirohy, saiki, rožky. Pekári sa delili na chlebárov, kalachnikov, pirozhnikov, pernikárov a palacinkárov. Ľudia hovorili o chlebe ako o živej bytosti: chlebodarca, chlieb-otec. V Rusku sa pekári tešili zvláštnej úcte, úctivo ich nazývali, celé mená- Ivan, Fedor, Peter.

4. študent: Chlieb v Rusku dostal „zhito“. IN etymologický slovník uvádza sa, že je utvorené zo slova „zhit“ (žiť) a prípony „to“. Existuje len jedno slovo ekvivalentné chlebu. Toto slovo je život.

5. študent: V Múzeu obrany Leningradu, dnes Petrohradu, leží pod sklom maličký kúsok chleba s hmotnosťou 125 g – denná dávka obyvateľov obliehaného mesta. 80% koláč (zvyšky semien rastlín po vytlačení oleja z nich), tráva, drevené hobliny, trochu otrúb a len 20% múky - taký bol leningradský obliehací chlieb. Toto je svätý blokádový chlieb. Ľudia hladovali, ale tie najlepšie odrody obilia zachránili pre budúce generácie (ukazujú kus 125 g na hudbu (príloha 2)).

učiteľ: Chlieb vždy bol a zostáva produktom, ktorý dokáže človeka nasýtiť aj v najtemnejšom období života. Starali sa o chlieb a na počesť chleba skladali hymny, piesne, hádanky a príslovia. Hostia boli vítaní chlebom a soľou.

2. Ako sa pestuje chlieb.

učiteľ: Ako sa chlieb dostal na náš stôl? Akú cestu absolvoval? O tom nám povie skupina Kolosok.

2. študent: Prečo sú strany koláča zhnednuté?

Sneh sa roztopí na čistom poli,
Roztopená voda opadne
Beží za traktoristom
Skorá ranná brázda.

Sejačky vyjdú neskôr
Osívanie polí obilím.
A čierna ako z pece,
Sprevádzajú ich veže.

Aby boli výhonky silnejšie,
Zlá voška nezaútočila,
A bude to hnojiť a liečiť
Pilot zo vzdušného poľa.

Počuť v lete až do západu slnka
Hukot kombajnov pri rieke,
A odvezú to do výťahu
Zberové autá.

Chlieb bol odstránený a stíchlo,
Mlyny melú obilie.
Pole pól pól je unavené,
A spí pod snehom.

Nad dedinou sa vznáša dym:
Koláče sa pečú v domoch.
Prečo na koláči
Zhnednú vám boky?

Pretože ihrisko je v lete
Zohrievalo ju slnko.
Pretože v jarný deň,
Letný deň, jesenný deň
Všetci ohrievame zem
Láska aj práca!

učiteľ:Áno, koľko práce treba vynaložiť, aby sa z malého zrnka stal chlieb, žemľa, koláč, bochník. Môžete vymenovať zástupcov akých profesií, ktorí pracovali na výrobe chleba? (agronóm, pestovateľ obilia, kombajn, mlynár). Pracujú na tom zástupcovia viac ako 100 profesií.

„Nie je to veľký kus koláča, ale stojí to veľa práce,“ hovorí príslovie.

Aké príslovia o chlebe poznáte?

  • Chlieb je hlavou všetkého.
  • Chlieb je otec, voda je matka.
  • Váľam chlieb, dedko.
  • Zlý obed, keď nie je chlieb.
  • Ani kúsok chleba – a v hornej miestnosti je melanchólia.
  • Chlieb a voda sú mužskou potravou.
  • Chlieb je chlieb brat.
  • Kurča kluje po jednom zrnku a žije, kým sa nenasýti.
  • Čo odíde, vráti sa.
  • Práca človeka živí, ale lenivosť ho kazí.

učiteľ: Vysvetlite, ako chápete význam týchto prísloví? Chlieb... Bude to nuda? Nikdy! Ani sa nesnažte zaobísť sa bez toho, bez toho bude mať človek problémy. V chlebe je veľa živiny- bielkoviny, tuky, sacharidy, minerálne soli, vitamíny. Lekárski vedci vypočítali, že dospelý človek zje denne asi 500 g chleba, pri ťažkej práci 800 g. Chlieb obsahuje až 7% bielkovín, 45% sacharidov, čím človeku dodá 1000-1600 kcal energie denne. To znamená, že takmer polovicu energetických zdrojov potrebných pre život získava človek z chleba.

3. Téma chleba v umení.

Téma chleba sa odráža v dielach mnohých vynikajúcich umelcov, skladateľov a spisovateľov (reprodukcia Shishkinovho „Rye“, hudba M. Blantera „Golden Wheat“).

učiteľ: Akú máte náladu, aké pocity ste prežívali pri pohľade na reprodukciu?

Toto je jedno z najlepších umelcových diel. Shishkinovi to prinieslo zaslúženú slávu. Umelec zobrazil široké rozlohy žitného poľa. Kam až oko dovidí, k samotnému horizontu sa rozprestiera zlaté more dozrievajúcich klasov, ktoré sa vlní vetrom. V hustom múre sa blížili k ceste, idúc do diaľky. Nad žitným poľom sa týčia mohutné obrie borovice, ktoré akoby strážili toto nevýslovné bohatstvo. Letné horúčavy predpovedajú búrku. Vkrádajú sa búrkové mraky. Obraz „Rye“ je zovšeobecneným obrazom vlasti.

Víťazne znie slávnostný hymnus na úrodnosť a majestátnu krásu ruskej krajiny.

Chlapci sa snažili, prezentovali svoju kreativitu, skladali rozprávky, básničky, príbehy o chlebe.

4. Pracujte v skupinách.

učiteľ: Skupina „pekári“ pripravila hádanky „Bez čoho sa nedá upiecť chlieb?

Bez čoho nemôžete upiecť chlieb?

– Narodený vo vode, ale bojíš sa vody (soľ).

- Som oblak a hmla, potok a oceán,
A lietam a bežím a môžem sa stať sklom (voda).

- Som biely ako sneh, na počesť všetkých,
A máš ma rád, ale škodí mojim zubom (cukor).

- Tekuté, nie voda, sladké, nie med,
Berú to od Buryonushky a dávajú to deťom (mlieko).

– Horúca stará dáma na jednom stojí za to miesto,
A nemôžete ho presúvať z rohu do rohu (sporák).

- Bela Belyana, kráčala po poli,
Prišiel som domov a ľahol si na dno suda (múka).

- Je zlatý a fúzatý, v sto vreckách je sto chlapov (ucho).

– Každý to potrebuje, ale nie každý to dokáže (chlieb).

- Hrudkovité aj hubovité,
A mäkké a krehké a všetkým najdrahšie (chlieb).

- Obrovská loď nepláva po mori,
Po zemi sa pohybuje obrovská loď.
Pole prejde a bude žatva. (kombajn)

- Vyrástol na poli ako klásky, na stole leží v kuse (chlieb).

5. Kvíz o rozprávkach.

Zametám cez stodolu,
škrabem dno suda,
Zmiešané s kyslou smotanou,
Sedel v rúre,
Pri okne je zima. („Kolobok“, rusky ľudová rozprávka)

Rúra, matka, schovaj ma!
Zjedz môj ražný koláč, potom ho skryjem.
Dievča rýchlo zjedlo ražný koláč a vliezlo do pece.
Husi preleteli okolo. („Husi-labute“, ruský ľudový príbeh)

Uložila princa do postele a ona sama sa premenila na panenskú dušu, Vasilisu Múdru, vyšla na verandu a hlasným hlasom zakričala: „Matky, pestúnky, pripravte sa, pripravte sa! Pripravte mäkké biely chliebčo som jedol u svojho drahého otca." („Žabia princezná“, ruská ľudová rozprávka)

Medveď sa prechádza medzi jedľami, medveď sa túla pomedzi brezy, je unavený a rozhodne sa odpočívať. Sadnem si na peň a zjem koláč. („Masha a medveď“, ruský ľudový príbeh)

Bratia zasadili pšenicu a previezli ju do hlavného mesta.
Niekto začal chodiť po poli a miešať pšenicu. („Malý hrbatý kôň“ od P. P. Ershova)

– Boli raz dve myši, Krut a Vert. Áno kohútik Hlasové hrdlo. Jedného dňa kohút zametal dvor a uvidel na zemi klas pšenice. („Klások“, ukrajinská ľudová rozprávka)

"Choď k babičke, prines jej tento koláč a hrniec masla." (Charles Perrault "Červená čiapočka")

„Odkiaľ sa v lese vzal chlieb? Zinochka to opatrne vyskúšala a začala jesť. Celý čierny chlieb zjedla čistý a pochválila ho. Liškový chlieb je oveľa lepší ako ten náš. ("Fox Bread" od M. M. Prishvina)

Ďakujem, že si mi priniesol koláč. Už je to dávno, čo som nejedol niečo horúce. Mladú zeleň som prikryl snehovým perím. Príde jar - snehové perie sa roztopí, tráva vyklíči. A tam sa objaví zrno. A roľník vezme obilie a odnesie ho do mlyna. Mlynár zomelie obilie a bude múka. A ty, ihličková, budeš piecť chlieb z múky. (V.F. Odoevsky „Moroz Ivanovič“)

6. Dramatizácia rozprávky „Svetlý chlieb“.

Lúku kosila kosačka. Bol som unavený a sadol som si pod krík, aby som si oddýchol. Vytiahol tašku, rozviazal ju a začal žuť chlieb. Z lesa vychádza hladný vlk. Vidí kosačku sedieť pod kríkom a niečo jesť. Vlk k nemu pristúpil a spýtal sa:

- Čo ješ, človeče?

"Chlieb," odpovie kosačka.

- Je to chutné?

- A aké je to chutné!

- Daj mi ochutnať.

- No, skús to.

Kosačka odlomila kúsok chleba a dala ho vlkovi.

Vlk mal rád chlieb. On hovorí:

– Chcel by som jesť chlieb každý deň, ale kde ho môžem získať? Povedz mi, človeče!

"Dobre," hovorí kosačka, "ja ťa naučím, kde a ako dostať chlieb."

A začal učiť vlka:

- Najprv musíme orať pôdu...

- Potom bude chlieb?

- Nie, brat, počkaj. Potom musíte zrýľovať zem...

- A môžem jesť chlieb? – mávol vlk chvostom.

- Čo to hovoríš, počkaj chvíľu. Najprv musíte zasiať raž...

- Potom bude chlieb? – oblizol si vlk pery.

- Ešte nie. Počkaj, kým raž vstane, studená zima Prezimuje, na jar vyrastie, potom rozkvitne, potom začne rásť, potom dozrieva...

"Ach," vzdychol si vlk, "ale musíme dlho čakať!" Ale potom budem jesť veľa chleba!...

- Kde môžete jesť? - prerušila ho kosačka. - Je príliš skoro. Najprv treba vyžmýkať zrelú raž, potom ju zviazať do snopov, snopy dať na kôpky. Vietor ich odfúkne, slnko ich vysuší, potom odnesie do prúdu...

- A budem jesť chlieb?

- Eh, taký netrpezlivý! Najprv musíte vymlátiť snopy, nasypať zrno do vriec, vrecia odniesť do mlyna a pomlieť múku...

- Nie, nie všetky. V miske musíte miesiť múku a počkať, kým cesto vykysne. Potom vložte do horúcej rúry.

- A bude chlieb upečený?

- Áno, chlieb sa upečie. „Vtedy to zješ,“ dokončil svoju prednášku kosačka.

učiteľ: K akému záveru ste dospeli, deti? Áno, nič také ako ľahký chlieb neexistuje...

7. Súťaže

učiteľ: Buchty, bagely, koláče – milujeme ich všetky. Teraz zistime, ako ste vďační.

Kto dokáže vybrať najviac slov chvály na drdol?

Chutné, voňavé, sladké, aromatické, chutné, sladké, ružové, bohaté, svieže.

učiteľ: a ďalšia súťaž ukáže, aký si šikovný.

Rébusy

(torta)

(buchta)

(bochník)

(volant)

(koláč)

8. Záver

učiteľ: Naša mimoškolská činnosť sa končí. Pozbierajme každú jednu omrvinku a nenecháme ani jeden nedojedený kúsok. A teraz budeme počuť dôležité informácie od skupiny „Kroshki“. A na záver by som chcel povedať: vedeli ste, že:

1) Jedno zrno vyprodukuje asi 20 mg múky. To znamená, že pečenie jedného bochníka vyžaduje múku z mletia 10 000 zŕn!(!)

2) Každá škola u nás denne vyhodí 20-25 kg chleba. To je cena nedojedených kusov. Každý školák musí pevne pochopiť: vezmite si kúsok chleba v jedálni - zjedzte ho! Nechceš jesť?! Neber!!!

3) Chlapci z jednej dediny urobili výpočet: ak každý človek nezje dosť a vyhodí 50 g chleba za deň, bude to 200 kg, t.j. asi 200 bochníkov chleba sa vyhodí. Chlieb je poklad. Neobťažujte ich. Na obed si vezmite chlieb s mierou.

Aby ste zatuchnutý chlieb „osviežili“, musíte ho pokvapkať vodou alebo prikryť vlhkou handričkou na 2-3 minúty a potom vložiť do predhriatej rúry. Zo starého chleba môžete pripraviť sušienky a krutóny.

Na ľudí, ktorí pestujú pšenicu, vyrábajú múku zo zŕn a vyrábajú chlieb, buchty a cukrovinky z múky, budeme vždy spomínať a budeme sa im klaňať. Slávnosť končíme týmito slovami:

1. študent:

Tu je - voňavý chlieb,
S chrumkavou, skrútenou kôrkou.
Tu to je, teplé a zlaté!
Akoby zaliate slnkom!

V ňom je zdravie, naša sila,
Je v ňom úžasné teplo,
Obsahuje šťavy z rodnej krajiny,
Slnečné svetlo je v ňom jarné.

Koľko rúk ho zdvihlo,
Chránené a chránené!
Vonia ako pole, rieka, pec, obloha.
A čo je najdôležitejšie, chlieb vonia prácou.

Koniec koncov, zrná sa okamžite nestali
Chlieb, ktorý je na stole.
Ľudia pracujú dlho a tvrdo
Tvrdo sme pracovali na zemi.

2. študent:

Ľudia majú slová
Chlieb je hlavou všetkého života,
Chlieb nám nepadá z neba,
Neobjaví sa náhle
Aby klas chleba narástol,
Vyžaduje si to prácu desiatok rúk.

Sláva mieru na zemi!
Sláva chlebu na stole!
Sláva tým, ktorí pestovali chlieb,
Nešetril námahou a námahou!

Spodná čiara.

– Aké pocity ste zažili počas hodiny?

– Zmenil sa váš postoj k chlebu?

Téma chleba je nevyčerpateľná. Neobmedzuje sa len na mimoškolské aktivity. Tejto témy sme sa už dotkli na hodinách čítania a ruského jazyka a neraz sa s ňou stretneme v škole aj v živote.

Ľudmila Khalyuzová
Zhrnutie lekcie „Chlieb je hlavou všetkého“ (prípravná skupina)

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia

„Materská škola č.21 "Zlatý kľúč" kombinovaný typ"

Abstrakt GCD

Predmet: « Chlieb je hlavou všetkého»

Vek skupina: prípravných učiteľov: Khalyuzova Ľudmila Viktorovna

Kamilová Elena Viktorovna

Sharypovo 2015

Cieľ: formovanie vedomostí detí o význame chlieb v živote človeka.

Úlohy:

Vzdelávacie:

Dajte predstavu ako chlieb prišiel k nášmu stolu; venovať pozornosť obsahu práce ľudí, ich súdržnosti a vzájomnej pomoci pri práci, mechanizácii práce;

Upevniť vedomosti detí o tom, čo chlieb- Toto je jeden z najdôležitejších potravinárskych výrobkov v Rusku.

Vývojový:

Rozvíjajte spoločenskú schopnosť a komunikačné schopnosti.

Vzdelávacie:

Pestovanie lásky a úcty k pracujúcim ľuďom, starostlivosť o nich chlieb ako výsledok práce mnohých ľudí

Pestujte si k sebe priateľský vzťah.

Druhy detských aktivít:

hravý, produktívny, motorický

Integrácia vzdelávania regiónoch:

sociálno-komunikačný rozvoj, kognitívny rozvoj, vývin reči, umelecký a estetický rozvoj, telesný rozvoj

Prípravné práce:

Rozhovory „Ako sa môžeme chrániť chlieb, „Z čoho sú vyrobené? chlieb, "Čo je droždie?"; didaktický hry: "Ktoré z ktorých?"(ochutnávka pekárenské výrobky, "Hádaj a meno", "Čo je kde uložené", „Kto zvyšuje chlieb pre všetkých ľudí, „A aký je? chlieb; tréning prstov hry: “Kaša rástla na poli”, "Na palacinky", "bochník" kreslenie príbehu „Doprava pre chlieb» ; tvorba albumu „Hádanky okolo chlieb» ; memorovanie básní, porekadiel, prísloví o chlieb; prerozprávanie bájky L. N. Tolstého "Starý dedko a vnuk".

Práca so slovnou zásobou: palyanitsa, sušienky, bageta, flatbread, lavash

Materiály a vybavenie:

Dummy chleba, posúva sa ďalej tému: "Kde chlieb prišiel, hotové krehké cesto, vykrajovačky, obrázky na hranie v tímoch, knižky pre bábätká.

Priebeh organizovaných aktivít:

1. Pozdrav (čas organizácie):

Deti stoja v kruhu so svojím učiteľom

Vymyslel to niekto jednoducho a múdro:

Pozdravte sa pri stretnutí: - Dobré ráno!

Dobré ráno slnku a vtákom

Dobré ráno usmiatym tváram!

A každý sa stane láskavým, dôverčivým,

Nech vám dobré ráno vydrží až do večera!

2. Učiteľ číta hádanka:

Hádajte ľahko a rýchlo:

Jemné, nadýchané a voňavé.

Je čierny, je biely,

Ale to sa stáva spálený.

Bez neho je to zlý obed

Na svete nie je nič chutnejšie.

(Chlieb)

Vychovávateľ:

Áno, je to tak, budeme o ňom hovoriť presne. Chlieb, chlieb, chlieb. Je najdôležitejšou osobou na každom stole. Ale môžete mi povedať, aké iné by to mohlo byť.

Didaktická hra „A aký je? chlieb

Výber definícií podstatných mien. (Deti stoja v kruhu a prechádzajú okolo figuríny chleba a definície volaní, napr. hnedý chlieb, čerstvé, voňavé, chutné, jemné, zatuchnuté, biele, horké, bohaté na vitamíny, vzdušné, aromatické).

Vychovávateľ: - Deti, čo si myslíte - chlieb sa hneď stal chlebom? (nie)

Nie, zrná sa okamžite nestali

Chlieb, ten na stole.

Ľudia na zemi dlho a tvrdo pracovali

Vychovávateľ: Navrhujem, aby ste si urobili virtuálny výlet "Od zrna k bochníku".

1 šmykľavka – Orané pole, traktor

Traktorista vyšiel na traktore do poľa, oral zem, pripravil záhon pre obilie.

Snímka 2 – vznikajúce výhonky

Zrnko spadlo do zeme a začalo rásť.

Snímka 3 – Pole zrelej pšenice

Kombajnista vyšiel na pole s kombajnom a začal mlátiť obilie.

Snímka 4 – Zrno sa nasype do zadnej časti nákladného auta

Zrno sa sype do korby nákladného auta. Nákladné autá sa ponáhľajú k výťahu

Snímka 5 – Výťah s obilím

Vo výťahu sa obilie suší, živí a chráni pred hlodavcami.

Snímka 6 – Mlyn, múka

Nastal čas pomlieť zrno a zrno sa okamžite zmení na múku

Snímka 7 – Vozíky múky

Nákladné autá s múkou prevážajú múku pekáreň

Snímka 8 – Miešačky na cesto

Zapnuté pekáreň obrovské stroje premieňajú múku na cesto

Snímka 9 – Pekári pečú chlieb a výrobky z cesta

A pekári tvoria z cesta zázraky: piecť chlieb, bochníky, chutné pečivo

10 snímok – Nákladné autá na chlieb

Nákladné autá s chlebom sa ponáhľajú dodávať chlieb do obchodov, kde ju zákazníci netrpezlivo očakávajú.

Dieťa číta báseň.

Najprv vyrastal v slobode na poli,

V lete kvitla a kvitla,

A keď mlátili,

Zrazu sa zmenil na zrno.

Od obilia po múku a cesto.

V obchode zaujal miesto.

Vyrastal pod modrou oblohou,

A prišiel k nášmu stolu chlieb.

Minút telesnej výchovy "Zrno spadlo do zeme"

Zrno padlo do zeme, (drepy)

Začalo klíčiť na slnku (podá hlavu)

Dážď zalial zem,

A výhonok rástol (pomaly sa postavte)

Siahal po svetle a teple

A zmenil sa na pekného muža. (2 krát)

Hra "Od zrna k bochníku"- zapojte reťaz do série

Majstrovská trieda od šéfkuchára “Lahodné cookies”

Vychovávateľ: Lera, prines mi prosím papier s číslom 6.

Než začneme, pripravme si ruky (vlhké obrúsky, oblečieme si zásteru a klobúky.

Prstová gymnastika.

Zamiesila múku do cesta (zatni a uvolni prsty)

A z cesta, ktoré sme urobili (zatlieskaj)

Koláče a buchty.

Sladké tvarohové koláče.

Buchty a rožky,

Všetko dáme piecť do rúry (striedavo ohnite prsty na oboch rukách a potom roztiahnite dlane)

Vynikajúce! (pohladí brucho)

Praktická časť.

Vychovávateľ: A teraz poprosíme našu kuchárku Galinu Petrovna, aby vzala naše koláčiky a upiekla ich v zázračnej peci.

Výstava "Knižné deti" a detské príbehy.

Publikácie k téme:

Lekcia na tému: „Chlieb je hlavou všetkého“ v druhom mladšia skupinač.11 "Dúha". Cieľ: Rozšíriť obzory detí, dať primárny nápad.

Integrovaná lekcia „Chlieb je hlavou všetkého“ (skupina seniorov) Integrovaná lekcia „Chlieb je hlavou všetkého“ Starší skupinový učiteľ Doroshenko E.P. Zelenokumsk 2014 Cieľ: pokračovať vo vzdelávaní.

Zhrnutie lekcie pre strednú skupinu „Chlieb je hlavou všetkého“ Na stole je biely a ražný chlieb, múka, klasy, buchty, koláče. Vychovávateľ: Dobrý deň, deti. Pozrite sa na tabuľku a povedzte mi, o čom hovoríme.

Zhrnutie lekcie pre deti seniorskej skupiny „Chlieb je hlavou všetkého“ Cieľ: upevniť predstavy detí o pestovaní chleba (obilnín). Ciele: rozšíriť vedomosti detí o histórii chleba.

Zhrnutie lekcie „Chlieb je hlavou všetkého“ Súhrn zábavy v prípravná skupina„Chlieb je hlavou všetkého“ CIEĽ: Na základe rozširovania vedomostí o svete okolo nás vzdelávať študentov.

Zhrnutie lekcie o okolitom svete pre staršie deti predškolskom veku: "Chlieb je naše bohatstvo!"

Vzdelávacia oblasť „Poznanie“ pre starších ľudí

Kolomytseva Raisa Vladimirovna, učiteľka Raduga MBDOU v dedine Tatsinskaya, Rostovská oblasť.
Popis materiálu: Materiál je pripravený pre deti staršieho predškolského veku a poslúži aj učiteľom, ktorí vedú environmentálne skupiny.
Cieľ: Formovanie koncepcie spoločenského významu práce obilnára.
Úlohy:
- Objasniť poznanie, že chlieb je každodenný produkt
- Doplňte predstavy detí o ceste, ktorou sa obilie stane chlebom. Upevniť vedomosti o postupnosti fáz pestovania chleba.
- Predstaviť profesiu pestovateľ obilia.
- Naučte sa starať o chlieb a správajte sa s rešpektom k ľuďom, ktorí ho pestujú
- Rozvíjajte schopnosť viesť konverzáciu, pozorne počúvajte otázky a odpovede svojich kamarátov.

Práca so slovnou zásobou:
Rozvoj súvislej reči detí, aktivizácia slovnej zásoby.

Prípravné práce:
Čítanie fikcia, príbehy o práci dospelých, hádanie hádaniek o chlebe, prezeranie ilustrácií o práci obilnára, spoznávanie prísloví o chlebe

Metodológia:
Vychovávateľ:Čo ste dnes mali na raňajky? (mliečna kaša, žemľa, čaj)
- Ale včera? (Omeleta, chlieb s maslom, káva)
- Čo bolo na obed? (Boršč, rezance s rezňou, džús, chlieb)
Vychovávateľ: Deti, jedálny lístok sa neustále mení, ale aký produkt je vždy na stole ráno aj večer? Je to tak, každý deň máme chlieb na stole v škôlke aj doma. Deti, máte radi chlieb?


- Aký chlieb máš rád? (biele, mäkké, hrozienkové rolky)
Vychovávateľ: Chlieb je symbolom blahobytu a prosperity.


Keď je chlieb na stole, v dome je bohatstvo.
Zamyslime sa a vymenujme veľa slov, čo je to za chlieb? (chutné, mäkké, zatuchnuté, biele, horké, čerstvé, chutné, aromatické)

Didaktická hra:„Kto vie vymenovať viac pekárskych výrobkov“; (zobraziť obrázky)


Vychovávateľ: Chlieb môže byť iný, ale vždy chutný a zdravý. Chlapci, viete odkiaľ pochádza chlieb? (pečené v pekárni)


Vychovávateľ: Je to tak, chlieb sa pečie v pekárňach a pekárňach. Chlieb si môžete upiecť doma a mnohé ženy v domácnosti si tento dôležitý produkt pripravujú doma.

Vychovávateľ: Z čoho sa vyrába chlieb?
deti: Z múky


Vychovávateľ: Pozri, na tanieri mám múku. Skúste to rukami, aký je to pocit? (mäkké, drobivé)
Vychovávateľ: deti, koľkí ste videli, ako vaša mama doma robí cesto? Aké produkty sú potrebné?
Vychovávateľ: Do múky sa pridávajú droždie, cukor, soľ a iné produkty. Ale hlavným produktom je múka. Chlieb je čierny a biely (ukážte deťom)


Tu je -
Teplé, zlaté.
Do každej domácnosti
Na každom stole -
Prišiel - prišiel.
V tom spočíva zdravie, naša sila,
Je v ňom úžasné teplo.
Koľko rúk ho zdvihlo,
Chránené a chránené!
Dajte deťom kúsky bieleho a čierneho chleba a požiadajte ich, aby vyskúšali a určili chuť.
Vychovávateľ: Ako docielite, že chlieb je tak odlišný vo vzhľade a chuti? (pečené z rôznych múk)
Vychovávateľ: Existuje pšeničná múka – pečie sa z nej biely chlieb. A z ražnej - čiernej. Odkiaľ pochádza pšeničná a ražná múka? (z pšenice a raže)
Urobte hádanku:
Na poli vyrástol dom.
Dom je plný obilia.
Steny sú pozlátené.
Okenice sú zabednené.
Dom sa trasie na zlatom stĺpe (zrno)


Učiteľka ukáže deťom klasy pšenice a raže a položí k nim vrecia s múkou.
V každom zrnku pšenice
Leto a zima
Sila slnka je uložená
A rodná zem.
A rásť pod jasnou oblohou,
Štíhly a vysoký
Ako nesmrteľná vlasť,
Ucho chleba.

Fizminutka - hra: "Od zrna po klásky."
Cieľ: nácvik výrazných pohybov, uvoľnenie.
Priebeh hry:
Vyzvite deti, aby sa postavili do kruhu a premenili sa na „malé vráskavé semienko“ (scvrknite sa do klbka na podlahe, odstráňte hlavu a prikryte ju rukami).
Dospelý – záhradník – ich polieva (hladká po hlave a po tele), stará sa o ne. Semeno rastie pomaly, listy sa otvárajú (ruky sa dvíhajú), stonka rastie (telo sa naťahuje) a objavuje sa klásky (ruky do strán). Klásky sa kývajú vo vetre (ruky hore, trasú sa zo strany na stranu) Úroda dozrela, príďte žať! (dať hračku volant jednému dieťaťu a „jazdiť“ v kruhu)

Vychovávateľ: Pozri sa na toto pšeničné zrná, a tu Pšeničná múka. Je medzi nimi rozdiel? To znamená, že na získanie múky je potrebné zrná pomlieť. A ešte skôr extrahovať z ostnatých kláskov, čiže klásky vymlátiť.
Pozrite sa na tento obrázok: po obilnom poli kráčajú kombajny (tak sa hovorí: obilné pole)
„Obrovská loď nepláva po mori.
Po zemi sa pohybuje obrovská loď.
Pole pominie a bude žatva."



Kombinuje nasekanú raž alebo pšenicu a zároveň mláti obilie, ktoré vstupuje do bunkra. Keď sa bunker naplní obilím, prichádza nákladné auto. A obilie, s pomocou špeciálne zariadenie, sa naleje do tela.
Vychovávateľ: Deti, kto pestuje chlieb na poliach našej vlasti? (obiliari) Povedzme svorne – obilnári.



- Chlieb pestujú a zbierajú ľudia ako pestovatelia obilia. V odbore pracujú od úplného začiatku skoro ráno a do neskorej noci zbierajú úrodu až do posledného kláska. Práca týchto statočných ľudí je veľmi starostlivá a vyžaduje si veľa práce, pretože chlieb je najcennejší potravinový výrobok. Terénni pracovníci sa tešia veľkej úcte a pozornosti „Práca farmára je veľká a čestná“
Kombajny naďalej fungujú, ale kam idú stroje na obilie? (na prijímacie miesta)


- Na prijímacích miestach sa obilie odváži, určí sa kvalita a rozhodne sa, kam ho ďalej poslať. A môžete to poslať do mlyna alebo výťahu.


Elevátor je špeciálna konštrukcia na dlhodobé skladovanie obilia. Zrno sa tam môže skladovať niekoľko rokov, kým nie je potrebné, a môže sa nahradiť obilím z novej úrody. Rozumiete, čo je výťah? Zabudli ste, kde autá berú obilie z polí?


Zrno, ktoré sa dostane do mlyna, sa melie na múku. Posiela sa do pekární a obchodov. Pekárne pečú chlieb na predaj verejnosti. Každý, kto chce piecť koláče, palacinky, buchty a iné chutné výrobky, si kúpi múku v obchode.


"Ak chcete jesť rožky, neseďte na sporáku" - to hovorí ruské príslovie ľudové príslovie. Uhádli ste, o čo ide? Je to tak, ak chcete rohlíky, pracujte!

Poďme hrať hra "Scarecrow"(na výber vodiča použite rým na počítanie)
Deti chodia v kruhu a nahlas spievajú.
Strašiak stojí v strede kruhu, ruky natiahnuté do strany.
V záhrade je strašiak, strašiak stojí
Strašiak nám nehovorí, aby sme vybrali klásky zo záhrady (potrasú prstom)
Prídeme potichu
Natrháme si klásky (deti kráčajú po špičkách smerom k strašidielku)
Strašiak spieva nahlas
Nedá sa tu zbierať klásky
Dobehnem ťa. (Deti utečú na stoličky, Strašiak ich dobehne.)

Vychovávateľ: Dnes ste teda zistili, či je cesta chleba na náš stôl jednoduchá. Myslíte si, že je to jednoduché? Aby bol na našom stole vždy čerstvý, voňavý chlieb s chrumkavou kôrkou, ľudia pracujú, veľa ľudí.

odraz:
- Čo robia pestovatelia obilia? (polia sú posiate obilím, pestuje sa chlieb)
-Kde sa berie obilie z poľa ? (do prijímacieho bodu, potom do výťahu)
-Kde sa melie obilie? (v mlyne na múku)
- Aké povolanie ľudia pečú chlieb? (pekári)
Vychovávateľ: Vaša rodina môže kúpiť len toľko chleba. Toľko, koľko treba. O chlieb sa však treba starať, nenechávať napoly zjedené kúsky, nevyhadzovať ich. Keď budete jesť chlieb, pamätajte, koľko práce bolo vynaložené na každý bochník ražného chleba, na každý bochník pšenice.